DOLNÝ KUBÍN. Správny výber povolania je veľmi dôležitý. Deviatakom pri rozhodovaní pomáha aj Burza stredných škôl.
Technika zaujímala hlavne chlapcov
„Už ôsmaci robia osobnostné, inteligenčné a záujmové testy, na základe ktorých im radíme, aká škola je pre nich najvhodnejšia,“ povedal Anton Sojčák, riaditeľ Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, ktoré je hlavným organizátorom burzy. Tento rok si do kroniky zapísala úspešný 17. ročník. "Robíme ju preto, aby si žiaci ZŠ dokázali primerane svojim schopnostiam a možnostiam vybrať správny smer ďalšieho vzdelávania.“
Tento rok sa v mestskom kultúrnom stredisku zišli zástupcovia 20 stredných škôl a gymnázií z Oravy, Liptova a Turca.
Pri stánku Strednej odbornej školy polytechnickej v Kňažej sa zastavovali častejšie chlapci ako dievčatá. Zaujal ich motor osobného auta aj malá motorka. „Ukazujeme im, ako sa zvára, ako funguje sústruh a iné technické veci,“ povedal Roman Pilarčík, štvrták odboru programátor obrábacích zváracích strojov a zariadení.
O kúsok ďalej stáli sympatické zdravoťáčky s resuscitačnou Ančou. Niektoré držali v rukách ihly. Návštevníkom mohli zobrať kvapku krvi, aby z nej zistili, či nemajú cukrovku. „Meriame aj tlak, teplotu, zisťujeme krvnú skupinu a ďalšie vitálne funkcie,“ povedala Adela Čajková.
Doplnila ju Lucia Kordiaková. „Ukazujeme a žiakov učíme, ako majú správne poskytnúť prvú pomoc. Môže sa im to zísť v reálnom živote.“
Spoliehajú sa na duálne vzdelávanie
Milana Čierneho zo Základnej školy v Žaškove medicína neláka. Zastavil sa pri zástupcoch Strednej odbornej škole lesníckej z Tvrdošína. „Prišiel som na burzu, ale už viem, že chcem byť pilčíkom. Baví ma to.“

So 16 žiakmi prišla výchovná poradkyňa Mária Petrovičová zo školy v Zázrivej. „Chodíme tu pravidelne, pretože je to dobrá možnosť, ako môžu deti získať informácie o školách, čo musia splniť. Pomáha im to lepšie sa zorientovať.“
Medzi školami sme našli aj zamestnávateľov. Miba patrí medzi priekopníkov duálneho vzdelávania. Na budúci školský rok sa k nej chce pripojiť OFZ Istebné. Tento podnik mal kedysi stredné odborné učilište. Produkovalo množstvo elektrikárov a zámočníkov, ktorí našli uplatnenie nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Po zániku učilišťa v Istebnom začal byť postupne nedostatok odborníkov v tejto oblasti.
„Starší elektrikári a zámočníci odchádzajú do dôchodku, mladí zo škôl nevychádzajú,“ povedal Juraj Kvietok, vedúci odboru bezpečnosti. „Teraz chceme otvoriť nanovo tieto študijné odbory doplnené o profesiu hutník. Musíme deti motivovať, aby ich začali študovať. Aj preto sme prišli na burzu.“
Študenti by do hutníckeho podniku v Širokej chodili na prax, postupne by tam chceli zaviesť aj vyučovanie odborných predmetov.