HRUŠTÍN, BABÍN. Cestou prvej triedy z Oravského Podzámku do Námestova denne prejdú tisíce áut. Niektoré úseky si už dávno vyžadovali kompletnú opravu povrchu. Táto cesta je štátna a Slovenská správa ciest má v pláne opraviť štyri úseky v celkovej dĺžke takmer 7,5 kilometra.
Cesta bola v havarijnom stave
Na dvoch úsekoch sa už objavili pracovné stroje. Ide o 1200 metrov cez dedinu Babín a 1570 metrov od konca Hruštína po začiatok Babína.
„Konečne začali riešiť cestu prvej triedy, ktorá bola v havarijnom stave, úplne zdeformovaná,“ povedal starosta Babína Martin Matys. „Vítame to, no zároveň máme trochu obavy z rýchlosti vodičov.“ Upozornil, že nekvalitná cesta s hrboľmi a dierami obmedzovala rýchlosť áut, no aj tak niektorí vodiči nerešpektovali päťdesiatku a pri kostole maximálnu 40-kilometrovú rýchlosť za hodinu. Najrýchlejší sú vodiči prichádzajúci z dlhej roviny od Hruštína.
„Už sme sa tým zaoberali viackrát. Ľudia tam chcú dať spomaľovače, ale nemôžeme ich dať na cestu prvej triedy. Riešením by bolo častejšie meranie rýchlosti policajtmi.“
Nový povrch víta aj starosta Hruštína František Škapec. „Toto je vynikajúca správa. Cesta bola veľakrát opravovaná, niektoré záplaty sú hlavne po daždi veľmi šmykľavé. Nový povrch určite výrazne zvýši bezpečnosť jazdy.“
Spokojní sú aj cestári, ktorí majú na starosti zimnú údržbu. „Na hrboľatej, zaplátanej ceste s koľajami nemôžeme radlicu pluhu spustiť nízko, aby sme nepoškodili techniku,“ povedal Jozef Oršuliak, riaditeľ Správy ciest ŽSK závod Orava. „Preto z vozovky nemôžeme dobre odstrániť sneh, ľad, vodu, ktoré výrazne zhoršujú bezpečnosť dopravy. Na rovnom povrchu to je úplne iné.“
Stihnú to do príchodu zimy?
Práce začali minulý týždeň, 12. novembra, odstránením starého povrchu vozovky. Obmedzenie dopravy vodičom až tak nevadí. Výhrady majú voči termínu realizácie.
Minulý týždeň na sociálnej sieti vyjadril radosť, ale aj pochybnosti Ľubomír Janidžár. „Veľmi potešujúca správa. Chcem sa len spýtať, či nenaruší práce avizované výraznejšie ochladenie od budúceho týždňa. Všetci si ešte živo pamätáme situáciu z predchádzajúcej zimy v Oravskej Lesnej.“

Tam zhotoviteľ nedokázal položiť asfalt na odfrézovanú vozovku do príchodu mrazov. Technologický postup už neumožňoval pokračovať v prácach, nedokončená cesta sa začala úplne rozpadať. Jamy a diery boli obrovské a na dlhých úsekoch. Zúfalí Oravskolesňania sa vyhrážali blokádou cesty. Všetky dočasné riešenia sa ukázali nedostatočné, zimná údržba na nerovnej ceste bola veľmi náročná. Nepríjemnú situáciu vyriešili až položením nového asfaltového koberca na jar po oteplení. To už mali vodiči za sebou štyri mesiace jazdenia po tankodróme stredom dediny.
K nedôverčivým sa pridal Michal Rončák. „Súhlasím. Viete vysvetliť, prečo sa tieto opravy konajú vždy pri príchode zimného obdobia?“
Ešte len začínajú
Podľa pôvodného plánu sa pracovníci na oravských úsekoch mali objaviť až koncom novembra. „Vzhľadom na klimatické podmienky na Orave nám zhotoviteľ vyšiel v ústrety a prišiel k nám o dva týždne skôr,“ povedal poslanec Národnej rady Igor Janckulík, ktorý už v lete Slovenskú správu ciest upozorňoval na to, že stroje by mala na Oravu poslať čo najskôr. „Teraz pracujú aj po zotmení, aby to stihli, no v dedine nemôžu robiť veľký hluk v noci.“
Je ťažké si predstaviť, že po Babíne a Hruštíne má prísť na rad 1570 metrov dlhý úsek medzi Ťapešovom a Oravskou Jasenicou, po ňom ešte cesta I/59 v úseku Dolný Kubín, Kňažia – Oravský Podzámok, Široká v dĺžke 3230 metrov. Podľa harmonogramu by ich mali dorobiť do konca novembra, no meteorológovia už na tento týždeň ohlásili výrazné ochladenie.