ORAVSKÁ PRIEHRADA. Dva dni, jedna noc, štyri záchranné akcie, štyridsaťštyri mužov, člny a rozruch na Oravskej priehrade, ktorý nútil okoloidúcich pristaviť sa. Cvičili členovia WASER – Water Search And Rescue – špeciálneho tímu z Moravsko-sliezskeho kraja.
Spolupracovali s profesionálmi z Tvrdošína a Námestova. Cieľom bolo zvýšiť akcieschopnosť pri vyhľadávaní a záchrane ľudí na vode.
Stratení v tme
Český tím prišiel na Oravu trénovať prvý raz. Podobné zoskupenie na Slovensku nemáme. Sú špeciálne trénovaní na zasahovanie pri katastrofách, ku ktorým dochádza na vode. Keďže oravská vodná nádrž je u nás najväčšou, zrejme preto si ju vybrali na taktické cvičenie.
Priebeh a simulované záchranné akcie si velitelia dohodli vopred. Ostatní hasiči netušili, čo budú na Orave robiť. Dostali len základné inštrukcie. Prvé cvičenie prebiehalo v noci. „Hasiči musia byť pripravení v lete aj v zime, za svetla i za tmy, v ktorýkoľvek deň, štátne sviatky nevynímajúc,“ povedal Jaroslav Kapusniak, krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Žiline.
Nočné cvičenie z 31. októbra na 1. novembra nebolo jednoduché. „Boli od nás päťdesiat metrov a nevideli nás,“ hovorí František Oleš, veliteľ hasičskej stanice v Tvrdošíne. „Keby sme nemali reflexné prvky na vestách, ktoré žiarili pod svetlom bateriek, možno by nás ani nenašli.“
Poznaná – nepoznaná
Hasiči za tmy trénovali orientáciu a navigovanie pomocou súradníc GPS. V prvom prípade mali zachrániť raneného, ktorý uviazol na Slanickom ostrove. Pomáhať museli aj vodičovi plavidla, ktorý sa pri záchrane raneného psychicky zrútil.

Druhá akcia bola pripravená nad zatopenou betonárkou v blízkosti priehradného múru. Loďka s niekoľkými výletníkmi sa zachytila na plytčine, motor bol pokazený a jeden z posádky zranený. Do tretice mali cvičiaci hasiči pomáhať rybárom, ktorí počas jazdy vypadli z člna.
„Zistili sme, že hoci priehradu poznáme, v noci ju vlastne vôbec nepoznáme,“ hovorí František Oleš. „Cvičenie dalo veľa našim českým kolegom, ale aj nám. Zistili sme niektoré nedostatky techniky, napríklad slabé svetlá na člnoch. Ale zároveň sme si vyskúšali rôzne veci, nové situácie.“
Ranený na múre
Druhý deň bol zameraný na výcvik v tečúcej vode a záchranu ľudí nad vodnou hladinou.
Hasiči dostali pri tvrdošínskej vyrovnávačke informáciu, že sa niekde na trase až k priehradnému múru nachádza zranený človek. Od vyrovnávacej nádrže k múru sa museli preplaviť na člnoch. V cieli zistili, že ranená osoba visí z múru v zhruba trojmetrovej výške nad vodou.

„Hasiči musia byť pripravení aj na takéto nezvyčajné a ťažké situácie,“ hovorí Peter Bakaľa, okresný riaditeľ hasičského zboru v Námestove.
Oravskí účastníci medzinárodného povodňového výcviku sa zhodli, že im dal veľa nových skúseností a poznatkov, ktoré môžu byť pre nich do budúcnosti len prínosné. Na svoje si určite prišli aj desiatky zvedavcov, ktorí sa počas cestovania k hrobom svojich najbližších pristavovali pri priehradnom múre, aby zistili, čo sa tam deje.