DOLNÝ KUBÍN. „Veľmi kvalitné predstavenie drog pre deti. Majú nad čím rozmýšľať. Potrebovali by sme viac takýchto kvalitných protidrogových programov,“ povedala učiteľka Zuzana Dugátová.
Ohlasy sú výborné
Pozitívne sú aj ohlasy, ktoré vo vlaku zanechali návštevníci. „Akcia je založená na osobnom zážitku, keď si deti môžu situácie ohmatať, čo je najlepšia prevencia. Najzaujímavejšia akcia tohto typu v mojej kariére. Projekt je prepracovaný do posledného detailu.“ Jarmila Stoklasová zo ZŠ Albrechtice.
„Super! Konečne prišiel niekto s nápadom neotravovať deti s prednáškami o drogách, ale uvrhol ich do absolútnej reality! Dúfam, že to aspoň niekomu pomôže rozhodnúť sa, či vziať alebo nevziať.“ Irena Havlíková, ZŠ Praha 5 Řeporyje.
„Perfektný príbeh, kulisa. Myslím, že osloví oveľa viac než sebalepšia prednáška výkladnou formou. Som nadšená. Gratulujem, podarilo sa vám vytvoriť skvelý program.“ Pospíchalová. MÚ Hanušovice.
Vlak núkali Dolnému Kubínu
Pri zostavovaní trasy vlaku organizátori oslovujú samosprávy s ponukou na zastávku. Dostal ju aj Dolný Kubín. „Rozprával som s primátorom, povedal, že si to rozmyslí,“ povedal Peter Tuma, autor projektu protidrogového vlaku. „Kladnú odpoveď som nedostal.“
Primátor mesta však tvrdí, že upozornil pána Tumu na neplánovanú položku v rozpočte mesta a preto o nej rozhoduje mestské zastupiteľstvo. Ponukou sa zaoberali komisie školstva aj verejného poriadku. Vlak im predstavil náčelník mestskej polície Peter Uhrina, ktorý ho navštívil v Čadci. „Vlak sa snaží zachytiť všetko, čo prináša užívanie drog. Hovorí otvorene o následkoch. Je to robené veľmi pútavo, na vysokej úrovni, ale kameňom úrazu je suma za denný prenájom vlaku vo výške šesťtisíc eur.“ Práve peniaze hrali dôležitú úlohu pri rozhodovaní.
„Žilinská župa prisľúbila spoluúčasť vo výške tisíc eur tým mestám v regióne, ktoré by do projektu išli,“ povedal Michal Švento, vedúci odboru školstva mestského úradu. „Rád by som ho v Dolnom Kubíne videl.“ Jeho túžba sa nenaplnila.
Hlasovali proti
„Mestu ponúkli termín 9. novembra, čo bol pre nás nevhodný dátum, kvôli komunálnym voľbám a rozpočet mesta na tento rok bol už schválený,“ píše sa v stanovisku mesta. Radnica uznala opodstatnenosť projektu a vyjadrila presvedčenie, že ak autori skontaktujú mesto v dostatočnom časovým predstihom, poslanci zakomponujú peniaze do rozpočtu.

Členovia oboch komisií projekt zamietli. Hlas za dal Leonard Vajdulák. „Z princípu podporujeme takéto projekty, ktoré pomáhajú chrániť deti a mládež.“
Michal Smolka videl prezentáciu, fotky. „Vynikajúca vec. Ale nešlo ani tak o tie peniaze, ale koľko detí by sa tam dostalo. Denne približne päťsto. V Dolnom Kubíne je ich na základných a stredných školách viac.“
Emília Jurčíková, vedúca spoločného školského úradu, povedala, že si nie je istá, či by tá suma bola využitá tak, aby to splnilo účel. „Malo to byť viac odkomunikované.“ Priznala, že každý mesiac rieši priestupkové konania súvisiace s alkoholom mladistvých v rámci obcí. „Ak deti neprijmú informáciu cez pocity, tak je to pre nich slabé. Vlak ponúka túto možnosť.“
Jasné nie povedal predseda komisie Matúš Lakoštík. „Myšlienka je dobrá, ale suma je ozaj veľká. Za tú sumu sa dajú robiť preventívne akcie na vysokej úrovni niekoľko rokov.“
Spýtali sme sa ho, aké preventívne akcie urobilo mesto v tomto roku a aké plánuje. „Netuším. To sa spýtajte mesta a mestskej polície.“
Peter Uhrina povedal, že preventisti mestskej polície organizujú v školách besedy so žiakmi a študentmi. „Deťom už na prvom stupni hovoríme o alkohole a drogách, snažíme sa im vysvetliť negatívne účinky.“ O účinnosti tejto metódy svedčí narastajúci počet mladistvých a maloletých pod vplyvom alkoholu.

Autori vlaku ponúkajú niečo úplne iné, oveľa efektívnejšie. Vychádzajú z dokázateľných údajov. Človek si zapamätá len desať percent z toho, čo počuje, 40 percent z toho, o čom diskutuje, ale až 80 percent z toho, čo zažije alebo robí.
„Z toho vyplýva, že ak namiesto nudnej prednášky s desaťpercentou efektivitou ponúkneme možnosť ľuďom aktívne sa zúčastniť príbehu, pamäťová stopa ostane oveľa hlbšia a efektívnejšia,“ povedal Pavel Tuma. „Náklady na liečenie jedného feťáka dosahujú 40-tisíc eur. Pokiaľ tu odradíme dve deti, ušetríme 80-tisíc eur.“
Hornooravci nezaváhali
Zdravie a šťastie detí si viac vážia na Hornej Orave. V Tvrdošíne stál vlak dva dni. „Objednal som ich hneď v Čadci,“ povedal náčelník mestskej polície Jozef Balcerčík. Financie začal riešiť až potom.
Po dohode tretinu zaplatili samosprávy miest Trstená, Námestovo, Tvrdošín a okolité obce, ktoré deti ku vlaku zvážali autobusmi. Tretinu uhradili sponzori, zostatok školy a deti, ktoré vlak navštívili.
Do Tvrdošína spolu so 14-ročnou dcérou prišiel aj Milan Migo z Dolného Kubína. „Najúžasnejšie je, že ľudí to núti zamyslieť sa a premýšľať. Taký efekt plagátom či letákom určite nedosiahnete. Je obrovská škoda, že v Dolnom Kubíne sa to nepodarilo. Keby to chytili do rúk správni ľudia, tak otázka peňazí by bola vyriešená za dve hodiny. Určite treba urobiť maximum preto, aby na budúci rok vlak do nášho mesta prišiel.“

Vlak v Ružomberku zaplatila nadácia Supra. „Aj keby sme nezohnali sponzora, tak sme boli pripravení zaplatiť to zo zdrojov mesta,“ povedal Ivan Stromko, náčelník mestskej polície v Ružomberku. „Ak by to pomohlo len jednému dieťaťu, tak by to neboli zbytočne vynaložené peniaze.“
Práca s cieľovou skupinou nekončí vo vlaku. Nasleduje druhá etapa prevencie. Mestské polície a ľudia zaoberajúci sa drogovou prevenciou dostanú film To je zákon, kámo! Premietajú ich deťom a potom s nimi diskutujú o tom, čo videli.
Tým opäť oživujú spomienky na vlak a to, čo v ňom zažili. Pavel Tuma povedal, že na budúci rok opäť prídu na Slovensko. Prednosť dostanú miesta, v ktorých vlak už bol. Zastávku v Dolnom Kubíne nevylúčil. „Záleží na ľuďoch, či nás tam chcú vidieť.“