Možno už nastala doba, že by sme mali zmeniť voličské správanie. Nemali by sme len tak dávať hlas vo voľbách iba za chodníky, cesty, fasády, opravy. Pozrime sa aj na ich projekty, zmluvy, faktúry, ľudí a firmy za nimi.
Všetci starostovia a primátori zveľaďujú majetok, na to majú mandát. Nie všetci to však robia čestne a transparentne.

Podľa prieskumu agentúry Focus pre Transparency International Slovensko (TIS) je v rozhodnutiach starostov priveľa súkromných záujmov. Prijímanie zamestnancov a prideľovanie zákaziek vnímajú občania ako najrizikovejšie.
„Ľudia pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami nenazerajú na pôsobenie komunálnych politikov s dôverou,“ informovala TIS. „Až takmer dve tretiny (60,9 percenta) si myslia, že starostovia a miestni poslanci pri rozhodovaní presadzujú v nejakej miere svoj súkromný záujem.“
Rovnaký prieskum urobila TIS s Focusom aj pred 15 rokmi. Reputácia komunálnych politikov odvtedy ešte poklesla.

Prieskum ukazuje, že verejnosť vníma ako problematické všetky základné oblasti činnosti miest a obcí. „V každej z týchto oblastí totiž prevažujú tí, ktorí si myslia, že tu dochádza ku korupcii a klientelizmu.“ Najhoršia situácia je pri obsadzovaní pracovných miest v samospráve, kde vládne korupcia a klientelizmus až podľa 48,8 percenta ľudí. Naproti tomu, 30,4 percenta respondentov negatívne javy v tejto oblasti v ich meste alebo obci nevidí.
Čestná, slušná a transparentná samospráva a tiež ľudia, ktorí dokážu slúžiť, nie vládnuť, si zaslúžia najviac hlasov aj v týchto komunálnych voľbách.
