Kostol na ostrove by chcel viac slnka a kadečo iné

V prvej etape treba preriediť dreviny, potom príde na rad obnova pamiatky a vytvorenie základného zázemia pre návštevníkov. Nápadov, ako skultivovať unikát v strede oravskej vodnej nádrže, je mnoho.

Slanický kostol z dobových fotografií. Slanický kostol z dobových fotografií. (Zdroj: Archív IJ )

NÁMESTOVO. Na jednom mieste sa stretli ochranári, pracovníci galérie, pamiatkari, reštaurátori, zástupcovia mesta aj kraja. Dôvod? Vyriešiť otázku, ako zrevitalizovať jedinečný Slanický ostrov umenia a kostolík, ktorý je poslednou pamiatkou na obce zatopené Oravskou priehradou. Dosť značne sa na nich podpísal zub času.

Bujná vegetácia

Kostolík má dve a pol storočia, ostrov existuje od roku 1953, kedy bola napustená Oravská priehrada. Nie vždy na ňom rástlo toľko stromov ako dnes. Lipy okolo sakrálnej stavby sú pôvodné, ale mnoho ďalších drevín a kríkov tam vyrástlo v ostatných desaťročiach. Niektoré spôsobujú problémy. Najmä preto, že bránia slnečným lúčom presiahnuť až ku kostolíku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Je tam veľmi vlhko, kostolík z mnohých strán zospodu plesnie,“ hovorí Igor Janckulík, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja, zriaďovateľa Oravskej galérie. „V kríkoch sa držia odpadky, ktoré do priehrady priplávajú z okolitých prítokov. Keď zeleň na jeseň opadne, vyzerá to tam zle.“

Eva Ľuptáková, riaditeľka Oravskej galérie, hovorí, že o revitalizácii ostrova sa so zriaďovateľom rozprávajú roky. Zatiaľ však plány reálne podoby nenadobudli. „Dôvodov bolo viacero,“ hovorí riaditeľka. „Permanentný nedostatok peňazí, uprednostňovanie iných projektov, ale najmä fakt, že galéria, ako špecializované pracovisko výtvarného umenia, má oproti múzeám nevýhodu v tom, že je prakticky nemožné nájsť zahraničného partnera, ktorý by riešil podobný problém. Takže strácame možnosť získať eurofondy a peniaze cez iné projekty a granty.“

SkryťVypnúť reklamu

Na lipy sa pozrie dendrológ

V týchto dňoch začnú študenti z tvrdošínskej lesníckej strednej školy vypiľovať na ostrove náletové dreviny. Povolenie od mesta už zriaďovateľ má. „Samozrejme, nechceme píliť všetko od kraja,“ povedal Igor Janckulík. „Dohodli sme sa, že na úvod sa zameriame na dreviny do priemeru 10 centimetrov a na strane od Námestova. Následne odborná komisia označí ďalšie, ktoré budú môcť byť vyrúbané.“

Prečítajte si tiež: Miesto na oddych ponúka aj pekné výhľady. Tak to vymysleli Čítajte 

Cieľom vypiľovania je čiastočné presvetlenie ostrova, najmä dominanty na ňom. K starým lipám sa budú vyjadrovať odborníci. „Zhodnotia ich stav, či nie sú duté, či môžu zostať, aby neohrozovali kostolík a najmä návštevníkov.“ Vypílené stromy nahradia novovysadenými. Počet a miesto určí mesto.

Hoci je na ostrove veľa práce, neznamená to, že by na ňom správca nič nerobil. Oravská galéria v ostatných rokoch investovala nemalé peniaze do výmeny strechy na kostole, vytvorila dve oddychové zóny, chodníky, zázemie pre lektorov a príručný sklad. Polovicu ostrova, ktorú využívajú návštevníci, zamestnanci galérie každoročne kosia.

SkryťVypnúť reklamu

Problémom sú stromy popadané pri víchriciach. Odstraňuje ich taktiež správca, aj keď nie vždy je to možné. „Radi by sme robili viac, žiaľ, na rozsiahle úpravy nemáme dostatok peňazí ani ľudí,“ povedala Eva Ľuptáková. Galéria má dvanásť zamestnancov, spravuje deväť stálych expozícií na celej Orave a robí ročne desať až dvanásť výstav domáceho a zahraničného umenia.

Problematické stráženie

Na ostrove sú neďaleko kostolíka tri chatky. Dve slúžia pre obsluhu počas sezóny a ako sklad náradia. V tretej sú sociálne zariadenia. Kraj by chcel búdky presunúť za kostol, aby ich nebolo až tak vidieť, a zmodernizovať.

Prečítajte si tiež: Rozmanitosť krojov je darom našich predkov Čítajte 

Vedenie Oravskej galérie upozorňuje, že vytvoriť klasické sociálne zariadenia na ostrove uprostred Oravskej priehrady nie je až také jednoduché a súčasťou by musela byť aj výstavba čistiarne odpadových vôd. Problémom je tiež dĺžka sezóny, ktorá trvá päť mesiacov. „Ako bude kostol, ostrov a sociálky strážené?“ pýta sa Eva Ľuptáková. „Kamerový systém na ostrove nie je a keby aj bol, zásah by nebol dostatočne rýchly. O zimnej údržbe nehovoriac.“ Pravdou totiž je, že ostrov sa často stáva strediskom vandalov a zlodejov. Neraz boli poničené stavby okolo kostolíka, aj jeho interiér. Došlo už dokonca aj k vykradnutiu zbierky v inte-riéri. Páchateľov sa nikdy nepodarilo odhaliť.

Oravská galéria verí, že kostolík pre plánované úpravy nebude musieť zatvoriť na celú sezónu. „Veľa by sme stratili na ziskoch z predaja vstupného a propagačných materiálov. Výpadky nemáme čím nahradiť, takže by bola ohrozená ostatná odborná činnosť financovaná hlavne z príjmov z ostrova.“

Veľké plány

Zriaďovateľ chce do budúcnosti urobiť na ostrove oddychové zóny, zrealizovať v kostolíku komplexný výskum, najmä čo sa týka starých malieb. Plánuje tiež vymeniť okná na historickej sakrálnej stavbe a urobiť chodníky s bezbariérovým prístupom. „Treba vytvoriť také podmienky, aby tam ľudia pobudli čo najdlhšie, strávili pekné chvíle s rodinou a priateľmi a aby mali chuť sa znovu na ostrov vrátiť,“ hovorí Janckulík.

Prečítajte si tiež: Kto kde kandiduje. Pozrite si zoznamy ľudí, ktorí nás chcú zastupovať Čítajte 

Riaditeľka tieto zámery len víta. „Radi sa budeme podieľať na všetkých plánovaných zámeroch kraja, ktoré prispejú k revitalizácii vzácneho a jedinečného prostredia. V rámci našich možností vieme vlastnými silami zabezpečiť bežnú prevádzku a menšie práce. Všetko ostatné je v kompetencii vlastníka areálu a pamiatky,“ dodala Eva Ľuptáková.

Expozícia na Slanickom ostrove umenia je unikátom v strednej Európe. Počas sezóny ho navštívi zhruba 50-tisíc návštevníkov. Od otvorenia v roku 1971 priplávalo na ostrov viac ako 1,7 milióna turistov.

Dlhé roky chátral

Myšlienka využitia unikátneho ostrova bola od jeho vzniku založená na prehliadkach rovnako jedinečných expozícií. Pred mnohými rokmi s ňou prišiel Ignác Kolčák. Ako vtedy uviedol: „Asanačná komisia, ktorá pred napustením priehrady rozhodovala o osude objektov ležiacich na jej území, pôvodne uvažovala aj o asanácii slanického kostola. Na žiadosť obyvateľov Slanice a po preskúmaní technických údajov sa rozhodla ponechať kostol ako pamätník zatopených obcí.“

Kostolík bol síce zachovaný, ale viac ako desať rokov nemal majiteľa. Nemal sa teda kto starať nielen o jeho údržbu, ale ani o ochranu. Historický chátrajúci kostol, spustošený cintorín s niekoľkými vzácnymi kamennými náhrobkami a takmer zničené kaplnky pomaly zarastali burinou a krovím. Až dovtedy, kým sa ich v roku 1967 nechytila Oravská galéria.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  1. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  2. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  3. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  4. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  5. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  6. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  7. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  8. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 768
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 672
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 461
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 420
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 280
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 035
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 954
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 768
  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 793
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 583
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 217
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 232
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 671
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 738
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 601
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Petra Jurincová, Alena Lenčuchová a Renáta Kubíková.

Pomocou moderných technológií chcú rozvíjať kritické myslenie.


Angelika Strnádelová
Tím Orava.

Na turnaji Oravci iba raz prehrali.


Jozef Socha a 1 ďalší
Fotovoltika na streche škôlky na sídlisku Brezovec už pomáha mestu šetriť energie.

Dolnokubínčania si chcú sami vyrábať elektrinu.


TASR a 1 ďalší
Práce na rašeliniskovej lokalite Medzi bormi neďaleko Zuberca.

Zo sto hektárov ostalo ledva desať.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  3. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  4. Peter Franek: Facka od ľudí.
  5. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  6. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  7. Věra Tepličková: Zasa tie hnusné médiá alebo Keď je grófka ne/spravodlivo odsúdená
  8. Martina Paulenová: Ako som si zlým vlakovým spojením medzi Žilinou a Martinom nenechala pokaziť náladu
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 109 793
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 40 989
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 583
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 217
  5. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 232
  6. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 671
  7. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 9 738
  8. Viktor Pamula: Slovenský MiG nad Ukrajinou 8 601
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu