TRSTENÁ. „S deťmi v krúžku Turistika v malíčku sme chceli obdivovať naše krásy, nie stále niekam cestovať, či už do Roháčov alebo Oravíc,“ hovorí Lýdia Hrubcová z trstenského Centra voľného času. „Z detstva som si pamätala na cestičku k studničke nad záhradkami. Takmer však už nebolo vidieť, kadiaľ viedla.“
So žiakmi sa k nej predsa len dostali. Spoločne okolie studničky upratali. Radi sa tam vracali, aj keď prístup nebol ideálny a neraz aj poblúdili. Preto sa ľudia z centra rozhodli, že chodník, teda niekdajšiu lesnú cestu, opravia.
Niekdajšia lesná cesta
Z programu participácie občanov dostalo centrum od mesta peniaze, vďaka ktorým vyčistilo nielen cestu, ale dalo urobiť aj osem informačných tabúľ. „Sú na nich stromy rastúce v našom prostredí,“ priblížila Lýdia Hrubcová. „Tabuľky nám pomáhali vyniesť aj osadiť deviataci zo štátnej školy. Bolo vidno, že ich to baví a takto si ich budú aj viac vážiť.“

Jednoduchá trasa cez les kedysi začínala pod Hálečkovou a viedla až na Ústie nad Priehradu. Ľudia žijúci v centre mesta sa na ňu napájali nad poslednou chatkou záhradkárskej osady Pod skalkou. Končila pri súčasnej autobusovej zastávke v mestskej časti. Trstenčania ju kedysi využívali veľa, chodievali po nej k priehrade. Postupne však prestala byť atraktívnou, zarástla nielen trávou, ale aj drevinami. Až teraz sa dobrovoľníci rozhodli vrátiť jej zašlý význam. „Mrzelo nás, že doma nemáme žiadnu značenú turistickú trasu. A táto je ako stvorená,“ hovorí Lýdia.
Prvú informačnú tabuľu osadili kúsok nad záhradkami. Posledná je pri studni. Voda v nej je pitná. Na Medzinárodný deň vody chce dať centrum urobiť jej rozbor, aby túto informáciu mohli dať turistom vedieť aj verejným nápisom.
Pomôcka pre hubárov
Prvá časť trasy je už ukončená. Z iného grantu nadácie automobilovej spoločnosti sa však centru voľného času podarilo získať ďalšie peniaze. Upravia teda aj zostávajúcu časť chodníka, dlhší úsek. Okolo neho rozostavajú devätnásť informačných tabúľ o zvieratách a hubách.

„Keď sme si boli pozrieť trasu, našli sme nádherné bedle, vyzerali ako z rozprávky,“ rozpráva Lýdia Hrubcová. „Boli sme však na pochybách, či sú to naozaj bedle, alebo im veľmi podobné muchotrávky tigrované. Tak sme sa rozhodli, že na tabuľky dáme popisy tradičných húb aj s obrázkami. Sú tam taktiež informácie, na ktoré jedovaté druhy sa podobajú. Tak budú mať i náučný charakter. A možno nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Chodieva tam veľa hubárov.“
Pomôžu aj záhradkári
O chodník sa budú starať žiaci z mestských škôl. Centrum chce vybrať triedy, ktorým rozdelí úseky a úlohou žiakov bude nielen ich kontrolovať, ale aj udržiavať. Súčasne budú môcť dávať návrhy na ich vylepšenie. „Záhradkári nám už prisľúbili, že okolo prvých tabúľ vysadia stromy, ktoré sú na nich zobrazené. Aj deti si môžu navrhnúť vylepšenia.“

Pracovníci centra chcú chodník dorobiť v najbližších týždňoch. Na pomoc si opäť zoberú miestnych školákov. Veria, že ho Trstenčania opäť začnú využívať na prechádzky, a že sa tabule či lavičky nestanú terčom záujmu vandalov.