Rabča a Oravská Polhora, dve dediny na úplnom severe Slovenska. Dve dediny, kde sa dlhé roky točil šport hlavne okolo futbalu. To už tak jednoznačne neplatí. Stále viac sa do povedomia ľudí dostáva nový šport, a to florbal.
Ako vznikali
Za všetkým je Spojený florbalový klub Rabče a Oravskej Polhory, FBK RAptORs. V roku 2014 ho oficiálne založili bratia Peter a Ľubomír Adamčíkovci z Rabče spolu s Michalom Gavroňom a Pavlom Kvasniakom z Oravskej Polhory. „Starší brat Peter hrával florbal na strednej škole v Turanoch a tam ho to celkom chytilo. Preto s Ľubom a chalanmi z Oravskej Polhory prišli s nápadom založiť florbalový klub aj u nás,“ povedal Martin Adamčík, ktorý prevzal žezlo po zakladateľoch. „Bratia v súčasnosti pracujú v zahraničí a majú vlastné rodiny. Na florbal logicky nemajú toľko času, preto väčšina záležitostí zostala na mne.“

Špecifický je aj názov klubu. „Chceli sme názov, ktorý by zakomponoval obe obce. Spojený florbalový klub Rabča a Oravská Polhora je dosť zložitý na bežne používanie. Preto sme vymysleli menej náročný. Písmená RA znamenajú skratku Rabče a OR zas Oravská Polhora.“
Do súťažného kolotoča sa novovzniknutý klub prihlásil v sezóne 2014/2015. „Už tri roky sme chodili po turnajoch na Orave a hrali florbal pre zábavu. Začali sme v druhej lige,“ povedal Martin Adamčík.
Od roku 2016 bez trénera
V premiérovej sezóne viedol chlapcov tréner Martin Tomaga z Tvrdošína. Odviedol dobrú prácu. Mužstvo obsadilo tretiu priečku, ktorú zopakovalo aj v nasledujúcom ročníku. Zlom nastal v sezóne 2016/2017. Dá sa označiť za najhoršiu v histórii klubu. „Odišiel tréner a nastala výrazná obmena kádra, čo sa výrazne podpísalo na šiestom mieste. Až do týchto chvíľ hráme bez trénera. Žiaľ, financie nám nedovoľujú zaplatiť si a tak sa dá povedať, že hrajúcim trénerom som ja,“ povedal Martin Adamčík.
Rozpočet klubu sa pohybuje v niekoľkých tisíckach eur ročne. „Fungujeme ako občianske združenie, čo je pre nás najvýhodnejšie. O bankový účet klubu sa stará môj najstarší brat Ľubomír, ktorý mi s florbalom taktiež veľmi pomáha. Jeho syn Adrián je našim hráčom. V tomto športe je ťažké nájsť sponzora, takže hlavnými sponzormi sú obe obce a keď potrebujeme peniaze navyše na cestovanie alebo vybavenie, skladáme sa v tíme s chalanmi. Podali sme si žiadosť o zvýšenie príspevku na nasledujúci rok, tak uvidíme, či sa to podarí,“ hovorí 22-ročný útočník.
Najúspešnejšia sezóna
Po najhoršej prišla najúspešnejšia sezóna Raptorov. V ročníku 2017/2018 vyhrali druhú ligu. Výhra bola o to krajšia, že v šestnástich zápasoch základnej časti utrpeli len jedinú prehru. V predposlednom kole podľahli Turanom, ktoré v konečnej tabuľke skončili o tri body za nimi.
Družine spod Babej hory veľmi dobre fungovala ofenzíva. Na konci základnej časti mali fantastické skóre 182:88. Aj keď sa počet inkasovaných gólov môže zdať rovnako vysoký, veľkou oporou tímu bol brankár Matej Vorčák. Kvôli školským povinnostiam však v aktuálnej sezóne nenastupuje pravidelne. Náhradou sa stal mladý Adam Havko, ktorý je vekom ešte stále dorastenec (ročník narodenia 2002). Z tohto dôvodu musel vyhľadať lekára, od ktorého dostal povolenie hrať medzi se-niormi. „Tiež som zažil rovnakú situáciu, keď som začínal s futbalom. Tiež som potreboval potvrdenie od tohto lekára, ktorého sme našli v Ružomberku. Po splnení určitých testov som vtedy ako 17-ročný dostal povolenie hrať medzi seniormi. Rovnaké to bolo aj teraz v Adamovom prípade.“ Adamovi Havkovi vo väčšine zápasov kryje chrbát taktiež stále veľmi mladý Dávid Bodnár.
Ľudia im neverili

Po víťazstve v II. lige nasledovala pre FBK RAptORs ťažká baráž, v ktorej museli čeliť mužstvám z Ružinova, Novej Dubnice, Michaloviec, Košíc a Serede. V tejto spoločnosti museli skončiť do štvrtého miesta, nakoniec z toho bolo skvelé druhé a postup do 1. ligy. Kuvičie hlasy pred sezónou zeleno-čiernym predpovedali veľký neúspech. „Je pravda, že som pred sezónou počul od niekoľkých ľudí, že na prvú ligu nemáme a že sme radšej mohli zostať v druhej. Teraz sa tie názory začínajú meniť. My však zostávame pri zemi, hráme svoju hru. Pokúsime sa vybojovať play-off a uvidíme, čo bude ďalej. Ak by sa to nepodarilo, nevadí, stále máme mladý tím.“ Priemerný vek hráčov RAptORs je 20 rokov. Hrajúci tréner Martin Adamčík nemá problém ani s kritikou. „Snažím sa počúvať ostatných chlapcov. Môj pohľad na hru nemusí byť vždy správny a preto sa snažím vypočuť si názory ostatných hráčov. Niekedy sa nezhodneme, no v pokoji si to v šatni alebo na striedačke vydiskutujeme a ideme ďalej.“
Napriek mladému veku je Martin v kabíne rešpektovanou osobou, čo potvrdzujú aj slová spoluhráča z útoku Matúša Vnenčáka: „Samozrejme, robíme si navzájom jeden z druhého srandu, no Martin je kapitán a my ho rešpektujeme. Ako aj sám povedal, snaží sa vypočuť si aj náš názor a my sa mu snažíme pomôcť,“ hovorí hráč s číslom 87 na drese.
Myslia aj na mládež
Okrem seniorského tímu začali klub FBK RAptORs reprezentovať od sezóny 2018/2019 aj starší a mladší žiaci. „V seniorskom tíme máme zaregistrovaných okolo 30 hráčov, z toho pravidelne hráva asi dvadsiatka. V oboch žiackych kategóriách máme dokopy 20 hráčov a hrávajú všetci. Ich tréningy väčšinou vedú hráči seniorského tímu Adrián Adamčík a Matej Hvôľka,“ povedal Martin Adamčík.
Výbornú atmosféru hráčom vytvárajú v domácej športovej hale v Rabči aj diváci. „Sú fantastickí, bývajú často šiestym hráčom. Aj keď sa nám nedarí a prehrávame, neprestávajú povzbudzovať. Patrí im obrovské poďakovanie v mene celého tímu. Veľké poďakovanie si zaslúži taktiež bývalý riaditeľ Základnej školy v Rabči Ján Pienčák, ktorý nám kedykoľvek dokáže prenajať halu na tréningy. Trénujeme väčšinou raz týždenne, a to v piatok večer, keďže väčšina z nás má školské alebo pracovné povinnosti. Počas prázdnin je to, samozrejme, aj častejšie.“