TRSTENÁ. Obce a ministerstvo zabezpečujú zriadenie alebo prevádzku karanténnej stanice. Zariadenie nemusí mať každá obec, stačí jedno pre viacero samospráv. Toľko zákonné usmernenia, čo by obce mali. Podstatnejšie je, čo musia.
Sú povinné odchytávať túlavé zvieratá na svojom území, musia mať na takýto odchyt spôsobilé a vyškolené osoby, zvieratá musia umiestňovať do karanténnej stanice alebo útulku. Niektoré oravské samosprávy sa pripravili vopred, kým bol odchyt ešte len odporúčaním. Tie, ktoré to nestihli, sa spájajú a pripravujú stanice teraz.
Sprísnená legislatíva
Problémom s túlavými zvieratami, najčastejšie psami, sa pracovníci Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Dolnom Kubíne zaoberajú viac ako desať rokov. Vo zvyšku Slovenska za tú dobu vzniklo viacero útulkov a karanténnych staníc.
Orava zaostáva. Po sprísnení legislatívy sa však podmienky zmenia aj v našom regióne.

„Ak prídeme na kontrolu obce, budete musieť preukázať, ako máte zabezpečený odchyt a umiestnenie túlavých zvierat,“ hovorí Juraj Dušek. „Odchyt má dobre zabezpečený Dolný Kubín, starajú sa o to mestskí policajti. Rovnako tak aj v Námestove a Trstenej.“
Podľa veterinárov má najlepšie vytvorenú a zorganizovanú karanténnu stanicu Námestovo. Miesto na túlavé psy vyčlenila samospráva už pred dvadsiatimi rokmi. Spočiatku bolo na konci mesta, v areáli technických služieb, päť kotercov.
Pred piatimi rokmi stanicu premiestnili a rozšírili. Dnes je vedľa skládky odpadov, je tam desať kotercov, každý pes má samostatnú búdu, psy majú na behanie dvor veľký takmer tisíc metrov štvorcových.
O zvieratá sa starajú mestskí policajti, jeden z nich je aj vyškolený na ich odchyt. Veľa pomáhajú dobrovoľníčky z občianskeho združenia Ňufáčik. „Areál je samostatne oplotený, cez deň ich strážia a starajú sa o nich aj pracovníci, ktorí sú na skládke,“ hovorí prednosta úradu Milan Rentka. Mesto sa pred rokmi inšpirovalo väčšími samosprávami. Vytvorenie karanténnej stanice financovalo z vlastných. Rovnako ako jej prevádzku a stravu pre odchytené psy.
Idú do toho spoločne
Námestovská stanica je určená pre psy odchytené na území mesta a obcí, s ktorými má mesto uzavretú zmluvu. Tých zatiaľ veľa nie je. Zrejme sa však bude zoznam rozširovať. Rovnako ako na hornej Orave, kde sa väčšina obcí plánuje spojiť s Trstenou a vytvoriť jednu spoločnú karanténnu stanicu.

„Začali sme zisťovať podrobnosti, čo všetko potrebujeme na jej zriadenie,“ informovala primátorka Magdaléna Zmarzláková. „Môžeme ísť do toho spoločne, s participatívnym rozpočtom. Potrebujeme plochu, kde to bude a človeka, prípadne ľudí, ktorí budú mať odchyt na starosti.“
Mesto oslovilo viacerých chovateľov psov nielen z Trstenej. Záujem majú všetci. Obce v Združení miest a obcí Horná Orava sa zhodli, že stanica postačí jedna, budú však potrebovať viacero vyškolených osôb. Nebolo by praktické ani efektívne, aby človek zo Suchej Hory chodil chytať psy do Podbiela či Oravského Bieleho Potoka.
Takáto oprávnená osoba bude mať totiž 24-hodinovú službu, aj počas sviatkov a víkendov. O oprávnených osobách aj samotnej karanténnej stanici zrejme rozhodnú nové vedenia obcí po komunálnych voľbách.
V réžii mestských policajtov
Podnety na odchyt psov, mačiek a iných spoločenských zvierat na území Dolného Kubína dávajú mestskej polícii ľudia, odchyt robia policajti aj na základe vlastných zistení. Odchytené zvieratá umiestňujú do karanténnej stanice, ktorá je v areáli technických služieb. Aj v tomto prípade prevádzku stanice a starostlivosť o zvieratá platí mesto z vlastného rozpočtu. Na tento rok samospráva vyčlenila v rámci kapitoly pre mestskú políciu 500 eur, vyčerpaných je zatiaľ niečo vyše 300 eur.
„Peniaze idú najmä na krmivo pre zvieratá, náradie potrebné na čistenie a dezinfekciu kotercov pre zvieratá, latexové rukavice pre policajtov na manipuláciu zo zvieratami,“ uviedol Martin Buzna, referent informovania verejnosti na mestskom úrade. „Mestská polícia z tejto sumy dokúpila aj tri nové prepravky pre mačky, prípadne psov malých plemien.“
Z inej kapitoly mestského rozpočtu sú platené veterinárne prehliadky, lieky, vakcinácie, čipovanie zvierat a sterilizácia mačiek.
„Celkové náklady sú však minimálne najmä vďaka tomu, že mestskí policajti nielen odchytávajú zvieratá, ale zároveň sa o ne v karanténnej stanici starajú.“
Aj na dolnej Orave funguje občianske združenie Kubínska labka, ktoré už štyri roky pomáha mestu nielen so starostlivosťou, ale aj s umiestňovaním odchytených psov do nových rodín.
Majiteľ známy i neznámy
V Námestove sa o odchyt zvierat stará mestský policajt Juraj Siman. „U nás môže byť maximálne tri mesiace,“ hovorí. „Vďaka spolupráci so združením Ňufáčik sa však darí hľadať psíkom náhradný domov.“

Psy môže chytať len na území Námestova a Klina. Niekedy sú v stanici tri psy, často však aj osem. Ľudia nahlasujú túlajúce sa zvieratá cez deň, večer aj počas víkendov. Väčšinou ich chodia chytať mestskí policajti. „Ak však nie som v práci a kolegovia majú strach odchytiť zviera, okamžite ma kontaktujú,“ povedal Siman.
Neraz sa ozve majiteľ, ktorému pes len ušiel. To je ten lepší prípad. Problémom sú však poľskí chovatelia. Neraz sa totiž stáva, že Poliaci vyvezú psa za hranice, pár dní sa túla po bobrovskom katastri a odrazu je v Námestove. Vtedy je pravdepodobnosť, že sa nájde majiteľ, minimálna.
Náčelník mestskej polície v Dolnom Kubíne sa obáva, že po sprísnení legislatívy sa situácia ešte zhorší.

„Psov bude pribúdať a teda je nepravdepodobné, že sa do budúcnosti o ne dokážu postarať len mestskí policajti,“ hovorí Peter Uhrina.
Novela neumožňuje utratiť zdravé zviera. Po troch mesiacoch v stanici sa automaticky stáva majetkom mesta, ak polícia nezistí jeho majiteľa. Riešením by mohla byť adopcia či presun do útulku. To je však náročné, keďže tieto zariadenia sú dlhodobo preplnené.