Pozvanie diskutovať o budúcnosti mesta prijali piati zo siedmich kandidátov - Milan Ďaďo, Pavol Heško, Michal Lavrík, Miroslav Málik a Ján Prílepok. Bavili sme sa o doprave a parkovaní v meste, zatraktívnení centra mesta, bezpečnosti, živote v meste a spolupráci generácií a rozvoji mesta a bývaní. Kandidáti zodpovedali aj otázky z publika.
Na čo sme sa pýtali
V histórii samosprávy, teda po roku 1990, riadili Dolný Kubín traja primátori – Ivan Budiak, Ľubomír Bláha a Roman Matejov. Mesto sa za to obdobie výrazne zmenilo – naoko i možnosťami. Podľa mnohých parametrov je dobrým miestom na život.
Ďalšie štyri roky bude na jeho čele stáť nový primátor a nové mestské zastupiteľstvo. Súčasný primátor Roman Matejov nekandiduje.
V súčasnosti po mnohých reformách verejnej správy má samospráva zhruba štyritisíc kompetencií, ak k nim počítame všetky možné úkony, ktoré môže urobiť. Je ale pravda, že s mnohými sa za celé volebné obdobie nemusí stretnúť, z rôznych lokálnych dôvodov. Kandidáti na primátora dostali možnosť vyjadriť sa k piatim okruhom tém, dostali aj otázky z publika.
1. téma Doprava a parkovanie v meste. Rýchlostná cesta by vyriešila mnoho problémov, ale je v nedohľadne. Potrebujeme konkrétne riešenia kritických úsekov ciest, ktoré komplikujú nárazovo či trvalo dopravu v meste. Ide najmä o priemyselnú zónu v Mokradi, výjazd zo SEZ-ky, križovatky pred mostom ponad Oravu a za ním, tiež kruhovú križovatku pri pošte. Ďalšou témou v oblasti dopravy je spoplatnenie parkovania. Počet parkovacích miest sa za ostatné roky rapídne zvýšil, no využívali ich najmä dlhodobo stojace autá. Tie sa podarilo zredukovať spoplatnením parkovania v centre mesta. Mienite tento systém rozširovať alebo meniť?
2. téma Zatraktívnenie centra mesta. V minulosti to na Hviezdoslavovom námestí žilo. Po jeho rekonštrukcii, do ktorej išlo viac ako milión eur, záujem oň akoby upadol, ľudí zlákala obchodná zóna a veľké obchodné reťazce. Taká je však doba. Malí podnikatelia na námestí sú nespokojní. Mali by sa v tejto oblasti viac angažovať podnikatelia, po vzore iných miest, alebo samospráva? Ako to vidíte? Máte nápady, ktoré by pomohli historickému námestiu vrátiť zašlú slávu?
3. téma Bezpečnosť v meste. Orava a Dolný Kubín nepatria z hľadiska policajných štatistík medzi nebezpečné lokality. Na poriadok v meste dohliada v súčasnosti 11 policajtov vo výkone (aktuálne sú dvaja v škole) a sedem ďalších ľudí, ktorí pomáhajú napríklad pri kamerových systémoch v chránených dielňach. Odhliadnuc od výtržností najmä cez víkendy na námestí môžeme Dolný Kubín považovať za pomerne pokojné mesto. Túto pokojnú hladinu však rozvírilo úmrtie počas vlaňajšieho Kubínskeho jarmoku. Ako vnímate bezpečnosť v meste? Čo by ste zlepšili?
4. téma Život v meste a spolupráca generácií. Mestskú komunitu tvorí niekoľko generácií s množstvom špecifických problémov, s množstvom odlišných požiadaviek a rôznych očakávaní. Ľudia sú vždy rôzne naladení, nie vždy vedia pochváliť, často vedia kritizovať. Mnohí starostovia a primátori hovoria, že práca s ľuďmi je tá najťažšia. Ste na to pripravení? Využijete napríklad Mládežnícky parlament či Radu seniorov? Výraznú prevahu medzi kandidátmi na poslancov majú totiž štyridsiatnici.
5. téma Rozvoj mesta a bývanie. Za ostatné dve desaťročia sa Dolný Kubín zmenšil o tisíc ľudí. Jedným z viacerých dôvodov je aj dostupnosť bývania. Stavebnými pozemkami lákajú okolité obce, v okolitých sa zvýšil počet obyvateľov o viac ako 1300, čo ale nemusia byť len z Dolného Kubína. Vyrástli nové bytovky, nedávno mesto vytvorilo podmienky pre stavbu 16 nových rodinných domov. Čo a kde sa dá ešte postaviť? Má samospráva na to pozemky? Majú o výstavbu bytových jednotiek záujem investori?
6. téma, ktorú si zvolili sami kandidáti, alebo téma z publika.
(LV)
Pozrite si aj video z diskusie.
2. Milan Ďaďo, Ing., 57 r., ekonóm, NEKA

1. Treba zvýšiť intenzitu tlaku na kompetentné orgány, aby čo najskôr postavili R3. Časovo obmedzené parkovanie je dobré. Treba zaviesť pravidlo, aby pre každý byt, dom bolo jedno parkovacie miesto. Musíme stavať parkovacie domy na sídliskách, ale bez straty čo len jedného metra štvorcového zelene, ďalšie sa dajú stavať na okraji sídlisk. Treba zvýšiť objem a premyslieť využitie verejnej dopravy, zaviesť elektrobusy. Musíme vytvoriť vnútorný cyklistický okruh medzi sídliskami, no nie na úkor existujúcich ciest a chodníkov, ale postaviť nové trasy.