DOLNÝ KUBÍN. Viete čo majú spoločné slovenský spisovateľ Jozef Banáš a český spevák Jaromír Nohavica? O obidvoch sa hovorí, že boli agentmi bývalej komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Banáš ako Lotos, Nohavica ako Mirek. Tu sa podoba končí.
Spisovateľ spoluprácu s ŠtB popiera, spevák nezapiera, okrem iného donášal na kolegu Karola Kryla.
Obidvaja umelci prišli do Dolného Kubína minulý týždeň. Banáš, aby predstavil svoju novú knihu Prebijem sa! Štefánik, Nohavica na svoj koncert. Akcie sa mali konať v mestskom kultúrnom stredisku (MsKS).
Jaromír Nohavica skutočne zaspieval v pondelok, ale Jozef ovi Banášovi sa prezentovať v stredu už nedovolili. Beseda sa nakoniec musela presunúť do náhradných priestorov Hotela Park. Dôvodom bol protest malej skupiny ľudí, ktorým sa nepáčila údajná spolupráca Banáša s ŠtB. Tej istej skupine už nevadilo, že bývalý agent ŠtB Jaromír Nohavica v MsKS spieval.
Banáš predtým nikomu nevadil
Jozef Banáš prišiel do okresného mesta predtým už trikrát, v rokoch 2010, 2015 a 2016, vždy na besedu s čitateľmi. Schádzali sa v Oravskej knižnici Antona Habovštiaka. Ostatný krát bola miestnosť plná, preto organizátori hľadali väčší priestor.
Na štvrté stretnutie si vybrali MsKS, ktoré sa stalo spoluorganizátorom. Hlavným organizátorom bol Peter Škerlík, ktorý s knižnicou aj MsKS spolupracoval. „Využil som dátum, aby sme spolu s predstavením knihy o Štefánikovi, urobili malú oslavu 100. výročia založenia Československa.“
Organizátori vytlačili pozvánky, plagáty, na ktorých boli logá MsKS, Oravskej knižnice aj Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK), ktorý je zriaďovateľom knižnice.

Približne dva týždne pred podujatím sa objavili prvý protest Dolnokubínčana Romana Večereka. Napísal zástupcom mesta, mestským poslancom, organizátorom email, v ktorom sa ohradil voči akcii. Banáša označil za bývalého spolupracovníka ŠtB a človeka, ktorý "verejne šíri dezinformácie a konšpirácie". Nepáčilo sa mu, že stretnutie sa má uskutočniť v priestoroch MsKS. „Pokladám to za nedôstojné a výsmech všetkým, čo trpeli za bývalého režimu. Akcie takéhoto razenia na pôdu mestských zariadení nepatria. Verím, že učiníte kroky, ktoré tomu zabránia.“
Na sociálnej sieti ho podporil poslanec Ján Ráclavský. „ Podľa mňa je skutočne nedôstojné, ak v našich priestoroch dostane možnosť prezentovať knihu človek, ktorý podľa Ústavu pamäti národa bol agentom ŠtB.“
Pridali sa ďalší odporcovia
Keď sa nič nedialo, ku Romanovi Večerekovi sa pridali ďalší protestujúci. Miroslav Benian z Lokce napísal riaditeľke MsKS email, v ktorom vyjadril sklamanie a rozčarovanie nad besedou. „Príde mi nanajvýš nevhodné a podivné, že verejné inštitúcie platené z daní daňových poplatníkov, si idú takúto dôležitú udalosť v našich dejinách pripomínať besedou so spisovateľom pochybnej minulosti v súvislosti s KSČ a ŠtB. Zároveň ako rodič, ktorého deti navštevujú štátnu ZUŠ (nie však v Dolnom Kubíne), by som chcel vyjadriť nesúhlas s tým, že sú do takéhoto podujatia zatiahnuté aj maloleté deti zo ZUŠ Ivana Ballu. Preto vyzývam všetkých kompetentných, aby k zmienenej pripravovanej besede zaujali jasný postoj. Apelujem najmä na pána riaditeľa ZUŠ, aby tiež zvážil účasť žiakov tejto školy na tomto podivuhodnom stretnutí.“

S besedou s Banášom nesúhlasil ani Ján Kuráň z Ružomberka. „Nevadí vám všetkým, že k 100. výročiu založenia Českoskoslovenska, ste si pozvali do Dolného Kubína Jozefa Banáša? Pravdepodobne vám to všetkým nevadí, ale mne a mojej rodine áno a nie je mi to jedno. Som síce z tých mladších, ale viem, ako bolo za minulého režimu ublížené mojej rodine, rodine mojej manželky, kvôli kolaborantom typu Banáš a spol. Žiadna dobrá škola, lepšia práca atď a to len preto, že ťa videli vstúpiť do kostola. Určite mi budete argumentovať tým, že mu nič nedokázali, ale ja, my, tomu neveríme a je nás veľa.“
Aj v socializme záležalo na ľuďoch
Riaditeľka Jana Greššová sa Večerekovi snažila vysvetliť dôvody poskytnutia priestorov kultúrneho strediska. „Jozef Banáš nie je autor zakázaný, naopak patrí medzi najčítanejších a najvydávanejších. Podľa dostupných informácií nebol za svoju minulosť odsúdený a nie je voči nemu vedené žiadne trestné konanie, preto nevidím dôvod toto podujatie zrušiť.“
Podujatie odmietal zrušiť aj riaditeľ knižnice Peter Huba. „Podobné stretnutia s Jozefom Banášom sme v Oravskej knižnici organizovali aj v minulosti. Nezaregistrovali sme žiadne výhrady zo strany verejnosti.“
Peter Škerlík použil podobné argumenty. „Súdiť človeka podľa ničím neoverených a nepotvrdených fám, pokladám za viac ako úbohé. Banáša si vysoko vážim a obdivujem pre jeho skvelé diela, evidentnej túžbe po pravde a za jeho odvahu.“
Tento názor zastáva napriek tomu, že on a jeho rodina pocítili silu socializmu. „Mohol by som nariekať, ako som trpel za komunistov. Šesťkrát som sa nedostal na vysokú školu do Bratislavy len preto, lebo som chodil do kostola miništrovať. Moju mamu za to vyhodili na hodinu zo školy. Ale keď otec išiel na OVKSS a spýtal sa, či toto je to správne orechové, tak mamu na základe telefonátu vedúceho tajomníka do hodiny prijali späť. Keď sa tajomník dozvedel, že mama dochádza zo Šiah do školy v dedine a má doma desaťročné dieťa, tak zariadil, aby ju zobrali do školy v Šahách, aby sa o dieťa mohla lepšie starať.“
Peter Škerlík sa nakoniec dostal na vysokú školu do Brna, kde vyštudoval právo vďaka dekanovi, ktorý sa nebál prijať miništranta. „Aj za socializmu boli na určitých miestach ľudia, ktorí stáli za to a nestáli. Nie všetko môžeme klásť za vinu režimu.“
Tlak sa zväčšoval
Keď protestujúci videli, že sa ich organizátori nezľakli, poslali emaily zástupcom Žilinskému samosprávnemu kraju aj priamo županke Erike Jurinovej.
Nastalo obdobie na ktoré organizátori nespomínajú v dobrom. „Nikomu neprajem zažiť tých pár dní, ktoré máme za sebou,“ povedal Peter Huba.
Aj Jana Greššová prežívala ťažké chvíle. „Počas dvoch týždňov od iniciatívy pána Večereka, bol na obe organizácie vyvíjaný tlak zo strany verejnosti aj prostredníctvom vyjadrení niektorých poslancov mestského zastupiteľstva a tiež tlaku zo strany Žilinského samosprávneho kraja. Preto sme sa s vedením Oravskej knižnice rozhodli v našich priestoroch besedu nerobiť.“
Riaditeľka vyjadrila sklamanie, že v demokratickej dobe sa takéto veci stali. „Svojim charakterom veľmi pripomínajú dobu, proti ktorej bojujú aktivisti tohto protestu.“
O stanovisko sme požiadali mesto aj župu. Zástupcovia radnice odpovedali, že mesto nezasahovalo do kultúrnych a spoločenských podujatí organizovaných, spoluorganizovaných alebo konaných v priestoroch MsKS. „Berieme na vedomie osobný názor danej osoby, avšak predovšetkým rešpektujeme demokraciu a teda aj slobodu a názory ostatných ľudí.“
Žilinská župa sa vyjadrila stručnejšie. „Organizátori vyhodnotili situáciu a zrušili besedu. Otázka prečo, je preto skôr na usporiadateľov.“

Na toto stanovisko zareagoval riaditeľ knižnice Peter Huba. „Z toho, čo sa deje, mi je smutno. Nezbavujem sa svojej zodpovednosti. Áno, ja som rozhodol spoločne s pani riaditeľkou MsKS, že akciu zrušíme. Lenže to, čo sa dialo predtým, som skutočne nikdy nezažil a ani to neprajem nikomu zažiť. Je mi ľúto, že človek, ktorý za všetkým stál, nedokáže vystúpiť a rovno povedať, ako to bolo. To, čo sa stalo už nikto nezmaže. Počas mojej štyridsaťročnej praxe sa venujem povzneseniu oravskej kultúry a propagovaniu hodnôt vytvorených minulými generáciami. Aj posledných desať rokov som vynaložil maximálne úsilie, aby sa Oravská knižnica zaradila medzi uznávané inštitúcie. Vždy bola pre mňa na prvom mieste čestnosť a odbornosť. Neskrývam sa pred nikým, ani za nikoho. Nemalo by sa stať, aby politika zhltla odbornosť. Teraz to niektorí ľudia predviedli v priamom prenose.“
Na stretnutie prišlo takmer sto ľudí
Organizátori narýchlo našli náhradný priestor v Hoteli Park, kde si Jozefa Banáša prišlo vypočuť takmer sto ľudí. Počas podpisovej akcie mu veľa z nich vyjadrilo podporu.
„Bol som pri predstavení všetkých jeho kníh a pre mňa je sviatok stretnúť sa s takým inteligentným a rozhľadeným človekom,“ povedal Martin Zembjak z Dolného Kubína.
Prišla aj Edita Čutková z Istebného. „Vážim si ho, je vzdelaný, má kultivovaný prejav. Keď píše knihu, preštuduje si veci a materiály, ktoré sa téme venujú.“ Vyjadrila sa aj k jeho údajnej spolupráci s ŠtB. „Nezažili sme to, nemôžeme súdiť. Nevieme, ako by sme reagovali, keby sme boli na ich mieste.“

Počudovanie nad konaním protestujúcich ľudí vyslovilo viacero dolnokubínskych mestských poslancov. „Pán Banáš neporušil zákon v minulosti a neporušuje ho ani touto akciou,“ povedal Peter Jonák. „Musíme to akceptovať. Ak by sme boli proti nemu len kvôli jeho minulosti, tak by sme sa podobali režimom, ktoré tu boli. Chápem, že komunistická minulosť zasiahla veľa ľudí a komunisti mnohým ľuďom ublížili. Ale nemôžeme kádrovať ľudí. Chýbalo mi stanovisko mesta. Nechali to na riaditeľku, ktorá bola pod veľkým tlakom.“
Jozef Dávid má podobný názor. „Aj keď je Jozef Banáš, vzhľadom na jeho údajné členstvo v ŠTB, pre niekoho neprijateľný, pokiaľ sa nesnaží prednášať zakázanú ideológiu, asi by sme sa nemali stavať do úlohy sudcov. Ak sme neumožnili vystúpiť Banášovi, prečo sme rovnako nepostupovali aj v prípade J. Nohavicu, ktorý bol evidovaný v rovnakých zväzkoch?“
Svoje stanovisko pridala aj Zdenka Poracká. „Nie som kompetentná hodnotiť minulosť Banáša.“
Juraj Jonák poukázal na demokraciu. „Ak to nie je zakázaná ideológia a v rozpore s mravnými a humánnymi zásadami, tak by sme nemali brániť slobodnému prejavu.“
Naopak, ku Jánovi Ráclavskému a Romanovi Večerekovi sa pridal mestský poslanec Michal Smolka. „Keby som bol primátorom, tak by som to určite nepodporil. Banáš vo svojich knihách a na internete hlása konšpiračné teórie, niektoré sú nepodložené. Súhlasím so zrušením.“
Súčasťou besedy bol aj krátky kultúrny program. Zaspieval Maroš Baňas, malá filmová hviezda zo seriálu Oteckovia, spoločne s Michaelou Dibdiakovou. „Pôvodne mali spievať Štefánikovu obľúbenú pieseň Keby som bol vtáčkom, ale pre krátkosť času sa ju nestihli dobre naučiť,“ povedal Marošov otec Marián Baňas. „Preto sme zvolili pieseň Zvonky šteští, kde počuť slovenčinu aj češtinu.“ Pridal aj svoj názor na udalosti posledných dní. „Som krčmár. Nalievam katolíkom aj luteránom bez rozdielu. Politika do krčmy ani do kultúry nepatrí.“
Jozef Banáš sa bráni
„Aký som ja bývalý spolupracovník ŠtB,“ povedal pred besedou Jozef Banáš. „Keby som niekomu ublížil, už by sa bol ozval.“
Priznal, že so snahou o zrušenie jeho stretnutí s čitateľmi sa už stretol. „KDH mi zrušilo besedu v Levoči, ktorá mala byť v mestskej knižnici. Výsledok bol, že v inom termíne prišlo oveľa viac ľudí. V Rožňave na pokyn vysokých katolíckych kruhov chceli zrušiť besedu, prišlo trikrát toľko ľudí. V Liptovskom Hrádku vyzýval farár, aby ľudia nešli na besedu so mnou a bolo natrieskané. Títo ľudia ma neprekvapujú. Veď ich názory nemusia korelovať s mojimi. Len ma prekvapuje, že verejní funkcionári pustili do gatí pred nejakou súkromnou skupinou ľudí. Aká to je demokracia?“

Ukázal nám sms správu, ktorú napísal Večerekovi. „Dozvedel som sa, že ste vyslovili vážne výhrady na adresu mojej morálnej spôsobilosti. Veľmi by som uvítal, keby ste mi vaše výhrady povedali do očí. Príležitosť bude 24. októbra o 17.15 h v Hoteli Park. Ak vám čas nevyjde, rád sa s vami stretnem aj mimo verejnej besedy.“ Večerek na sms nereagoval, na besedu neprišiel a so spisovateľom sa nestretol ani v inom termíne.
Banáš deň pred predstavením knihy v Dolnom Kubíne besedoval s obyvateľmi hornej Oravy v Nižnej. Pozval ho tam starosta Jaroslav Rosina. Stretli sa v kultúrnom dome. „Bolo to výborné. Na takéto prednášky by mala chodiť hlavne mládež. Diskutovalo sa o knihe, Štefánikovi aj politike. Určite nebanujem, že sme to zorganizovali.“ Poskytol aj názor na socializmus a ŠtB. „Kto nezažil tú dobu, nech nesúdi tých, čo s ŠTB spolupracovali ani tých, čo nespolupracovali.“
Jozefa Banáš sa stretol aj s Dalajlámom a daroval mu knihu Kód 1. Stretnutie opísal ako veľmi srdečné a povzbudzujúce. „Dňa 16. júla 2014 som Dalajlámovi v ďalekom Kašmíre, povedal: „Musíme spoločne bojovať proti zlu.“ Jeho svätosť ma vzala za ruku a odvetila: „Svet nezachráni boj ale porozumenie. Ste spisovateľ. Toto šírte.“
Svetovo uznávaná osobnosť, medzi ktoré Dalajláma určite patrí, nemal problém stretnúť sa s Jozefom Banášom a vypočul si ho. Naopak, malá skupinka ľudí, z ktorej niektorí ani nežijú v Dolnom Kubíne, vyvinula toľko úsilia, aby mu znemožnila stretnúť sa s jeho priaznivcami na pôde mestského zariadenia.
Edita Čutková má odkaz pre ľudí, ktorí odsudzujú iných. „Každý má dostať druhú šancu. Ak Banáš spolupracoval s ŠtB, svoju šancu využil práve tým, ako teraz žije, aké knihy píše. Pomohli veľa ľuďom.“
Jozef Banáš
Autor 13 kníh. Najznámejšie sú Idioti v politike, Zóna nadšenia, Kód 1, Kód 7, Kód 9, Zastavte Dubčeka! Velestúr, Sezóna potkanov, Prebijem sa! Štefánik. Počet výtlačkov na Slovensku sa blíži ku 300-tisíc. Počas súčasného turné po Slovensku navštívil v októbri 18 miest, kde absolvoval viac ako 20 stretnutí s čitateľmi. Do konca roka ich bude viac ako päťdesiat. Jeho knihu Zóna nadšenia preložili do 12 jazykov. Je medzi nimi aj hindština v Indii. Týmto jazykom hovorí 380 miliónov ľudí, je piatym najrozšírenejším na svete. Zóna nadšenia je prvým prekladom slovenského románu do tohto jazyka.
Indickú vládu zaujal román Kód 1, ktorý sa zaoberá aj vzťahmi budhizmu a kresťanstva. Aj preto pozvala vláda Indie Banáša, aby sa zúčastnil na šiestej edícii medzinárodného Budhistického konkláve.