DOLNÝ KUBÍN. Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS) je v pohotovosti 24 hodín denne počas celého roka.
Heliport je zrušený
Na to, aby vrtuľníky záchrannej služby mohli zachraňovať ľudské životy, musia mať kde pristávať. V prípade úrazu či dopravnej nehody sú schopné pristáť aj v núdzových podmienkach, prípadne dostať lekára zo vzduchu na zem, a pacienta na palubu, aj pomocou navijáka.
V takých prípadoch často rozhodujú minúty, preto je dôležité, aby sa prepravovaný pacient čo najrýchlejšie dostal do nemocnice. Preto sú v areáli nemocníc alebo v ich blízkosti miesta, ktoré sú vhodné a určené na pristátie vrtuľníkov.
V Dolnooravskej nemocnici je heliport v areáli na voľnom priestranstve za budovou operačných sál. Od septembra je zrušený.

„Heliport patrí priamo do leteckej prepravy a musí mať svojho prevádzkovateľa, ktorý má na tieto služby licenciu,“ povedal riaditeľ nemocnice Jozef Mintál. Dolnokubínsky heliport prevádzkovala firma, ale v spolupráci už nechce pokračovať. „Oslovili sme podobné firmy, no ani jedna neprejavila záujem o túto službu.“ Nemocnica nemala na výber, heliport musela zrušiť.
Vrtuľníky majú kde pristávať
„Pacienti sa nemusia obávať,“ povedal Jozef Mintál. „Heliport je síce zrušený, ale plocha na pristávanie vrtuľníkov ostáva funkčná. Ide iba o administratívny krok. O plochu sa budeme starať ďalej. Zabezpečíme kosenie trávy, orezávanie stromov a kríkov v okolí. Funkčné ostane aj osvetlenie. Starať sa budeme aj o príjazdovú cestu tak, aby sme pacientov dokázali čo najrýchlejšie dostať do nemocnice, alebo na palubu vrtuľníka v prípade, ak potrebuje prevoz do nemocnice vyššieho typu.“
Vrtuľníky využívajú miesto označené veľkým červeným H niekoľkokrát mesačne. Viac vzletov a pristátí evidujú v nemocnici v Liptovskom Mikuláši. Aj ona prišla o štatút heliportu z rovnakých dôvodov.

„Heliport bol zaradený do zoznamu plôch verejného záujmu,“ povedala riaditeľka Ľudmila Pohančeníková. „Ale požiadali nás o jeho výmaz zo zoznamu, pretože nebudeme a ani nemôžeme byť prevádzkovateľom. Žiadosť o výmaz sme podali v septembri.“
Rovnako ako na Orave, aj na Liptove sa budú o plochu starať. Pristávacia plocha je pred chirurgickým pavilónom, pri hlavnom vstupe áut do areálu nemocnice po ľavej strane.
„Mám ho pred oknom, takže vidím, čo sa na ňom deje,“ povedala riaditeľka. „Niekedy príde záchranársky vrtuľník dvakrát za deň, inokedy máme aj týždeň pokoj.“
V spádovej oblasti Liptovskej nemocnici žije približne 73-tisíc obyvateľov. Toto číslo ale výrazne zvyšujú turisti navštevujúci Vysoké a Nízke Tatry. Denne o približne desaťtisíc. Aj štatistiky to potvrdzujú. Liptov má ročne evidovaných 800-tisíc nocí, počas ktorých prespia turisti v tejto na prírodné krásy bohatej oblasti Slovenska. A práve tí často ale neplánovane využívajú možnosť pokochať sa pohľadom na končiare štítov zo vzduchu.
Pristávajú aj na streche
Zostávajúce dve nemocnice Žilinského samosprávneho kraja heliport nemajú. V Čadci majú plochu pre VZZS priamo v nemocnici. V Trstenej využívajú futbalové ihrisko na druhom konci mesta smerom ku poľským hraniciam. Od nemocnice je vzdialené približne kilometer vzdušnou čiarou. Pacientov prevážajú sanitkami.

„Podobné ihrisko máme kúsok od nemocnice, ale je medzi bytovkami. Pristávajúci vrtuľník by na nich vytlačil okná,“ povedal riaditeľ Hornooravskej nemocnice Marián Tholt. „Ihrisko na konci mesta je bezpečné miesto. Prípadná havária stroja neohrozí ľudí, pretože nie je v husto zastavanej oblasti. Na základnej vojenskej službe som slúžil ako lekár u letcov, pilotov vrtuľníkov. Viem, aké podmienky tieto stroje potrebujú, tam ich majú.“
Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má heliport na streche prístavby chirurgického pavilónu.
Vrtuľníky patria medzi najrýchlejšie a najspoľahlivejšie dopravné prostriedky záchrannej služby. Vďaka nim a ich profesionálnym posádkam sa mnoho pacientov vrátilo po vyliečení domov ku svojim rodinám.