Gašparko oravského bábkara sa dostal z meldbuchu do zoznamu UNESCO

Doma bol komediantom, vo svete umelcom. Rozdával radosť a úsmev stovkám detí, no tie jeho si ho veľmi neužili. Rudolf Fábry sa s ďalšími slovenskými bábkarskými rodmi zapísal do zoznamu nehmotného dedičstva.

Jedna z najznámejších bábkarských fotiek – Rudolf Fábry s marionetami.Jedna z najznámejších bábkarských fotiek – Rudolf Fábry s marionetami. (Zdroj: Juraj Hamar)

TVRDOŠÍN. Poznal som tvoj smútok, bol zaliaty vínom v červenom. Hral si spravodlivé sny, chcel, aby sa všetci malí stále iba smiali.

Preto si musel túžiť, hľadať pravdivé v rozprávkach. Obliekal si sa do báječných kostýmov svojich marionet. Inej možnosti nebolo. Inej naozaj nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj tieto verše sú v básni, ktorú Hieroným Balko venoval Rudolfovi Fábrymu – bábkarovi z Tvrdošína, o ktorom jeho rodáci veľa nevedia, no v umeleckých kruhoch je slávny.

Najmä po tom, ako tradičné bábkarstvo spolu s najznámejšími slovenskými rodinami bábkarov, vrátane Fábryovcov, dostalo do zoznamu svetového nehmotného dedičstva UNESCO.

SkryťVypnúť reklamu

Povolenia aj hodnotenia

Rudolf Fábry sa narodil 24. septembra 1913 v Rumanovej. Otec Jozef bol kinár, aj on často odchádzal od rodiny za prácou. Rodičia mu zomreli skoro, Rudolf zostal iba so starším bratom.

K bábkovému divadlu sa dostal ako 17-ročný chlapec. Od roku 1930 sa totiž v jeho vandrovnej knižke, takzvanom meldbuchu alebo meldbovacej knihe, objavujú prvé zápisky.

Podobných kníh sa veľa nezachovalo. Príbuzní Rudolfa Fábryho však tú jeho opatrujú dodnes. Je v nej až 713 zápiskov. Zo slovenských i rusínskych škôl z rôznych kútov Slovenska.

Povolenia a odporúčania hrať mu dávali riaditelia a zriaďovatelia škôl, neskôr školské inšpektoráty, okresné osvetové domy, osvetové strediská, odbory školstva a kultúry. Najviac zápiskov je z jari, jesene a zimy. Počas pôstu nesmel hrať veselohry.

SkryťVypnúť reklamu

V knižke sú pečiatky, kratučké aj dlhšie hodnotenia. „Hra sa páčila, bola zaujímavá. Odporúčam. Pekné. Poučné i zábavné. Pútavé. Príjemne poučil malých i veľkých. Ľúbilo sa. Bolo pekné. Vydarené. Gašparko je veľmi obľúbená bábka.“ To sú najčastejšie hodnotenia v Rudolfovom meldbuchu.

Tradícia bábkarstva s marionetami je na Slovensku už takmer 200 rokov.

Juraj Hamar

Na vystúpenia chodil spočiatku vlakom. Časom si kúpil vlastnú sajdku.

„Za ňu si pripevnil vozík, do ktorého naložil veľký kufor s bábkami a kulisami a vybral sa na cesty,“ rozpráva Ľudmila Balková, známa Rudolfa Fábryho, ktorá dala podnet, aby sa mesto, v ktorom žil, začalo o neho zaujímať.

Vedel improvizovať

Bábkarstvu sa Rudolf venoval viac ako tridsať rokov. Aj po tom, ako sa počas druhej svetovej vojny zaľúbil do Anny Kubaľákovej z Tvrdošína a v roku 1944 sa k už svojej manželke presťahoval na Oravu.

SkryťVypnúť reklamu

Práca ho napĺňala, hoci nebola ľahká a často ani dobre platená. „Výborný kontakt s publikom mu zaručovala jeho dobrá pamäť, vedel sa vynájsť v každej situácii a improvizovať.

Každá štácia mu priniesla nový príbeh, nové zážitky,“ približuje Ľudmila Balková. Časom sa manželom narodili štyri deti. Rudolf sa však nechcel vzdať svojho kočovného života, preto peňazí v rodine nikdy nebolo nazvyš.

Prečítajte si tiež: Kameň umelci pretvárali na sochy patrónov Čítajte 

Po roku 1961 sa už v knihe objavujú len tri zápisky, každý z jedného roku, v roku 1963 posledný. Musel skončiť, vtedajší režim zakázal voľné živnosti.

To bol nedobrovoľný koniec Rudolfovho bábkarského života. A vnútorne akoby rezignoval tiež. Manželka mu pomohla zamestnať sa v Tesle Orava. Pracoval ako údržbár. S novým spôsobom života sa však nikdy nestotožnil. Bábky mal ukryté v kufri, na heligónke hrával aspoň na posedeniach s kolegami.

Krásne marionety

Rudolf mal zopár hier, ktoré hrával najčastejšie. Boli to Jurko Jánošík, Tatári na Morave, Skaza tvrdého meča, Šťastlivý návrat, Bitka na Bielej Hore, Kozák alebo Kozácka pomsta.

S výrobou šiat pre bábky mu pomáhal brat žijúci v Bratislave. Drevené časti pre neho vyrábal František Ilčík z Banskej Štiavnice. Jednu oponu divadla si vraj priniesol až z Užhorodu. Inú, aj s bočnými portálmi, mu podľa Antona Anderleho vyrobil maliar Muller.

Prečítajte si tiež: Oravský Mičurin má v záhrade viac ako sto odrôd ovocia a zeleniny Čítajte 

Na sklonku života napísal Anderlemu. Prosil ho, aby kúpil jeho bábky, alebo mu aspoň našiel nejakého kupca.

„Tonko, nájdi mi kupca na ten veľký obraz z tej opony. Si ho videl, taký neni u nás v republike, len v Kremli, to ti povie naša národná umelkyňa Mária Medvecká maliarka. Tá ho videla, je nepoškodený, z jedného kusa plátna. To tú predlohu som doniesol v roku 1945 z Užhorodu. Ináč, u mňa nik o tom nevie, akurát známi, čo chodia ku mne,“ list v tomto znení sa zachoval u Antona Anderleho.

Podľa všetkého skončili všetky Rudolfove bábky práve u neho. Ako uvádza Juraj Hamar v jednom zo svojich diel, „bábky Rudolfa Fábryho patria medzi najkrajšie“.

Smutný dôchodca

Susedia z paneláku si na Rudolfa spomínajú ako na muža, ktorý so vzrušením rozprával o zážitkoch z ciest, niekedy spod postele vytiahol kufor s divadelnými rekvizitami.

Často hrával na heligónke, aj keď sa neraz schyľovalo k polnoci. No nikto sa nesťažoval. „Chápali veľmi sporadický poryv radosti bábkara, ktorému politický režim zobral živobytie, život kočovného bábkara, zobral možnosť rozdávať ľuďom radosť,“ píše Ľudmila Balková.

Prečítajte si tiež: Robil chomúty pre gazdov z celého okresu. Remeslo remenára zaniká Čítajte 

Sused Miro si spomínal na škatuľu, v ktorej Rudo ukrýval všetky svoje poklady – marionety.

Čím bol bábkar starší, tým bol nešťastnejší. To, že mu zobrali jeho zmysel života, ho poznačilo až do smrti.

„Na sklonku života ho už nebavilo ani rozprávať o tom, čo kedysi robil,“ hovorí Ľudmila Balková, ktorá je šťastná, že sa po rokoch o významnom Tvrdošínčanovi dozvedia jeho mladší i starší spoluobčania. „Treba zviditeľňovať ľudí, ktorí pochádzali z mesta a robili niečo iné, ako je bežné, niečo, čím tešili ostatných.“

Pocta umelcovi

Pri príležitosti 105. výročia narodenia Rudolfa Fábryho pripravilo mesto spomienkové podujatie. Vyrobilo leták o živote a diele bábkara, zorganizovalo prezentáciu pre miestnych školákov, výstavu v mestskom kultúrnom stredisku a dve predstavenia tradičného divadla.

Prečítajte si tiež: Nemali vodovod ani kanalizáciu, ale detstvo to bolo krásne a jedinečné Čítajte 

„Tradícia bábkarstva s marionetami je na Slovensku už takmer 200 rokov,“ priblížil Juraj Hamar, generálny riaditeľ SĽUKu, ktorý sa pričinil o zápis tradičného bábkarstva do zoznamu UNESCO.

„Najskôr tu boli zahraničné herecké komediantské spoločnosti z Anglicka, Talianska, Nemecka. Cez Čechy a Moravu prichádzali aj k nám. Prosím, uchovajte si v pamäti Rudolfa Fábryho. Deti nech vedia, kto boli bábkari, čo bolo tradičné bábkové divadlo, čo boli marionety a kto bábkoherci.“

Hieroným Balko navrhol pamätnú tabuľu, o jej výrobu sa postaralo mesto. Juraj Hamar zabezpečil dve kópie certifikátu o zápise tradičného bábkarstva do zoznamu UNESCO.

Na Oravu prišli priamo z Paríža. Jeden dostala dcéra Rudolfa Fábryho, druhú samospráva. Pamätná tabuľa so základnými informáciami o významnom bábkohercovi zdobí priestory mestského kultúrneho strediska.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  2. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  4. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  5. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  6. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  7. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  8. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 10 212
  2. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 9 066
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 951
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 990
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 230
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 888
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 783
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 599
  1. Martin Turčan: Copak je to za vojáka?
  2. Erik Kriššák: Radoslava Hubeková – Intersvet
  3. Vladimír Čuchran: Vojačkovia
  4. Ľubica Adamková: Máte PZP? Takto vás môže prekvapiť.
  5. Oskar Kaman: Staromešťan opäť na odstrel
  6. Viktor Pamula: "Bezbariérovosť " v 21. storočí
  7. Eva Gallova: Máme školu pre špiónov?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná rozprávka Váhu
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 884
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 047
  3. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 959
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 6 914
  5. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 6 313
  6. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 5 885
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 842
  8. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 633
  1. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  2. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  3. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  4. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  5. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  8. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Turčan: Copak je to za vojáka?
  2. Erik Kriššák: Radoslava Hubeková – Intersvet
  3. Vladimír Čuchran: Vojačkovia
  4. Ľubica Adamková: Máte PZP? Takto vás môže prekvapiť.
  5. Oskar Kaman: Staromešťan opäť na odstrel
  6. Viktor Pamula: "Bezbariérovosť " v 21. storočí
  7. Eva Gallova: Máme školu pre špiónov?
  8. Aleksander Prętnicki: Posledná rozprávka Váhu
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 21 884
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 047
  3. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 959
  4. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 6 914
  5. Rastislav Puchala: Ficovo devínske šialenstvo 6 313
  6. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 5 885
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 5 842
  8. Daniel Guľaš: Hlina preberá štafetu opozičného lídra. PS stagnuje a stráca momentum 5 633
  1. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  2. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  3. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  4. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
  5. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny!
  6. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene
  7. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii
  8. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu