DOLNÝ KUBÍN. „Už aj vrabce čvirikajú o tom, že všade v okolitých krajinách majú nižšiu DPH, neviem prečo ju na Slovensku nemáme,“ povedal Milan Hnilica, spolumajiteľ Penziónu Koliba v Dolnom Kubíne. „Ak to urobia aj u nás, určite to bude prínosom. Ušetrené peniaze investujeme do prevádzky, alebo dáme na mzdy.“
Skúsenosti zo zahraničia sú pozitívne
Milan Hnilica potvrdil slová Petra Ďurčeka, štátneho tajomníka ministerstva dopravy, ktorý predpokladá, že plánované zníženie DPH na ubytovacie služby z 20 na 10 percent by neznížilo ceny za ubytovanie, ale podnikatelia by ich využili na rozvoj firiem.
„Zaostávame za inými krajinami. Len Dánsko nemá nižšiu DPH na tieto služby. Maďari znížili z 27 na 17 percent a ešte chcú ísť na osem. Poľsko aj Rakúsko má desaťpercentnú daň. Česi znížili na 15 percent, no napriek tomu vybrali na tejto dani viac, ako pred znížením. Po dobrej skúsenosti chcú ísť ešte nižšie.“

O tejto téme diskutovali zástupcovia cestovného ruchu na Orave a Klastra Orava na seminári v hoteli Green na Kubínskej holi. Všetci sa zhodli na tom, že tento krok prispeje k rozvoju cestovného ruchu. Potešila ich aj informácia štátneho tajomníka, že Slovensko, po vzore zahraničných krajín, tiež uvažuje o znížení DPH na stravovacie služby.
Pobytové poukazy pre celú rodinu
Druhou témou, ktorej sa na Kubínskej holi venovali, boli rekreačné pobytové poukazy pre zamestnancov vo výške 500 eur na rok, ktoré majú začať platiť budúci rok.
Až 55 percent z tejto sumy, teda 275 eur, by hradili zamestnávatelia, zvyšok zamestnanec. Nárok naň by mali mať vo firmách, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov.

„Podstatou toho zámeru je umožniť ľuďom oddych na dovolenke,“ povedal Peter Ďurček. „Aby to nebola veľká záťaž pre zamestnávateľov, tento príspevok je oslobodený od dane a odvodov.“ Štátny tajomník potvrdil, že nárok by mali mať všetci zamestnanci štátnej a verejnej služby. „Štátny rozpočet počíta s rezervou na krytie tejto položky.“
Celý príspevok, alebo jeho časť, bude môcť minúť zamestnanec spoločne s manželkou a deťmi. Zaplatiť by ním mohli nielen ubytovanie, ale aj služby s tým súvisiace. Keďže sa budú dať uplatniť len na Slovensku, podporia domáci cestovný ruch.
Čaká ich ďalšia zmena pokladní
Podnikatelia sa posťažovali, že ich čaká ďalšia zmena registračných pokladní.
„V hoteli ich máme sedem, za posledných jedenásť rokov ich budeme meniť už štvrtý raz,“ povedal Rudolf Čížik, majiteľ hotela Orava na Srňacom. „Vítam možnosti nových pokladní, pretože budú cenným zdrojom dát, ale v tomto smere viac trpia poctiví ako nepoctiví podnikatelia. Nebude štát náklady na výmenu kompenzovať?“
Na túto otázku odpovedal štátny tajomník záporne. „Ale to je skôr otázka na ministerstvo financií.“

Maroš Badáň, predseda predstavenstva Klastra Orava, s ním súhlasil. „Vítame pokladne, lebo daň sa odvíja od toho, koľko nocí podnikateľ prizná. Na Liptove majú ročne 800-tisíc prenocovaní, na Orave ich máme len 70-tisíc. Hlavne malí podnikatelia nepriznajú všetkých ubytovaných.“
Podobný názor má Peter Kravčák, riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra. „Týka sa to hlavne dedín, ale tam starosta nezavedie reštrikcie, aby zabránil podnikaniu v cestovnom ruchu načierno. Tu sú stále veľké rezervy.“