TRSTENÁ. Ľudia sa už čoskoro dozvedia mnoho informácií o dedinách zatopených najväčšou slovenskou vodnou nádržou. V špeciálnom domčeku si budú môcť vyskúšať, ako sa žilo pôvodným obyvateľom. O jedinečný návrat do minulosti sa snažia dobrovoľníci a pracovníci združenia V.I.A.C.– Inštitútu pre podporu a rozvoj mládeže.
Hodiny v archívoch
Cezhraničný projekt, ktorý robí slovenská organizácia s poľskou gminou Mala Lipnica, má niekoľko častí. Podstatou je priblíženie života na Orave pred výstavbou Oravskej priehrady, toho, čo stavba priniesla, aké bolo rozhodovanie o nej, čo to znamenalo pre ľudí, čo museli obetovať, ako chráni región pred povodňami a ako sa vďaka nej rozvíja cestovný ruch.
Odborníci už niekoľko týždňov prechádzajú z archívu do archívu, hľadajú historické informácie o zatopených dedinách, snažia sa poskladať obraz, ako vyzerali kedysi. Aktivity smerujú k vytvoreniu makety, ktorá súčasníkom presne ukáže vzhľad piatich dedín pod Oravskou priehradou.

„Domy budú rozmiestnené tak, ako kedysi, kostol bude tam, kde stál, rovnako tak aj škola či krčma,“ hovorí Michal Kuzár. „Mnoho informácií sa dá zistiť, ale je s tým strašne veľa mravenčej práce. V archívoch trávia naši ľudia hodiny, výstup však bude určite skvelý.“
Interaktívne hry
Druhou časťou je rozvoj turizmu a kultúrneho a prírodného dedičstva na oboch stranách hranice. Dobrovoľníci propagujú Oravu, ukazujú, ako pracovať a zveľaďovať to, čo máme k dispozícii.
„Vyhlásili sme súťaž, v ktorej vyberieme po dvadsať záujemcov na Slovensku aj v Poľsku,“ približuje Michal Kuzár. „Ich úlohou bude v tímoch, pod vedením skúsených odborníkov z marketingovej oblasti, vytvoriť kampaň na spropagovanie Oravy. Dostanú know-how, naučia sa, ako sa podobné kampane tvoria, ako myslia marketingoví manažéri, Zistia nové veci, získajú skúsenosti. Odborná komisia na záver vyberie najlepšiu kampaň a tú aj uskutočníme.“

Dobrovoľníci točia video blogy, v ktorých respondenti hovoria, prečo zostať žiť na Orave, ukazujú zaujímavé miesta. Aby sa súčasníci mohli vcítiť do života ľudí žijúcich pred viac ako 70 rokmi v dnes už zatopených dedinách, vzniknú na Ústí nad Priehradou dva domčeky. V jednom bude escape room, hra, ktorá je na Slovensku už dobre známa. Menej známou, no nemenej zaujímavou je iná hra – LARP – life action role-playing. Tá sa bude realizovať v druhom domčeku, vernej kópii reálnych stavieb. „Hra je podobná divadlu. V dome sa stretne päť postáv rôznych charakterov, s rôznymi cieľmi. Každý vie, čím je a čo chce dosiahnuť. Každý má určité postavenie vo vtedajšej spoločnosti. Partia hrá dve hodinu hru, každý svoju rolu, ale bez scenára, bez určeného záveru. Je len na hercoch, ako príbeh dopadne, kto bude mať navrch, kto ostatných presvedčí o svojej pravde.“
Návštevníci teda nielen uvidia, ako sa kedysi žilo, ale budú si môcť tento život aj vyskúšať.
Pamätná zóna pri centre
Jednou z aktivít je aj reštaurovanie starej sochy, ktorá zostala na brehu Oravskej priehrady ako jedno z posledných svedectiev o živote v Osade. Stála v lese, breh pod ňou voda obmývala a brala čoraz viac. Hrozilo, že onedlho by skončila na dne priehrady aj táto pieskovcová pamiatka. Pred pár dňami ju z pôvodného miesta demontovali reštaurátori, v súčasnosti je v ateliéri, kde ju odborníci dajú do poriadku.

Zreštaurovaná pamiatka skončí v pamätnej zóne, ktorá vznikne pri Oravskom centre mládeže na Ústí. Okrem nej tam združenie umiestni aj modely zatopených obcí, texty o nich, lavičky, informačné tabule.
Projekt má byť ukončený do konca februára budúceho roku. Od marca by už teda mali byť pre návštevníkov k dispozícii všetky zaujímavosti, ktoré občianske združenie v spolupráci s mestom Trstená a poľským partnerom pripravuje.