BOBROV, NÁMESTOVO. Prevažne dvojice, raz mužské, inokedy muž so ženou, sa vydávajú za zamestnancov energetickej spoločnosti, chcú meniť zmluvy a snažia sa dostať do domov. Stredoslovenská distribučná, ktorá je najväčším dodávateľom elektriny na Orave, takýchto ľudí v teréne nemá. Radí, aby si ľudia podobné návštevy vždy poriadne preverili.
Vraj aby ušetrili
Alena z Bobrova je mladá mamička na materskej dovolenke. Žije v rodinnom dome s bábätkom, manželom a mamou. „Som stále doma, takže vidím, čo sa na ulici deje,“ hovorí. „Manžel je väčšinou v práci, rovnako aj mamina, ale chodieva na obed domov. Pred niekoľkými týždňami sa vracala asi o jedenástej doobeda, keď pred domom zbadala muža so ženou. Mohli mať 30 až 35 rokov. Videla som ich z okna, rozprávali sa, obzerali. Vtom k nim prišla mamina a pýtala sa, čo chcú.“
Pár sa jej predstavil ako zamestnanci energetickej spoločnosti. Vraj idú meniť podmienky zmluvy, chceli sa dostať dnu, aby mohli rodine poradiť, ako ušetriť na energiách. „Mamina ich schladila a vyhnala s tým, že ona je spokojná a žiadne zmluvy meniť nebude.“ Žena údajným zamestnancom energetickej firmy odporučila, aby sa zastavili, keď bude doma zať. Rozlúčili sa s tým, že prídu neskôr. „Chvalabohu, viac sa neukázali,“ povedala Alena. „Odvtedy sa stále zamykám. Je hrozné, keď sa už pomaly ani doma človek necíti bezpečne. Kam ten svet speje.“

O niekoľko dní sa na sociálnej sieti objavili ďalšie upozornenia na podozrivé osoby. Tentokrát z Námestova. „Na sídlisku Brehy chodia po bytovkách dvaja páni, môžu mať od 35 do 40 rokov. Predstavujú sa ako zamestnanci energetickej spoločnosti. Rozprávajú rýchlo a zisťujú, s kým ste doma. Následne si pýtajú zmluvy a tisnú sa do bytu. Pozor, sú to podvodníci.“
Pýtajte sa
Stredoslovenská distribučná, a. s., zásobuje elektrinou väčšinu oravských domácností. Podnety či sťažnosti na zamestnancov, ktorí by mali obťažovať ľudí a snažiť sa dostať k nim domov, v ostatnom období spoločnosť neeviduje.

„Naši pracovníci sa vždy preukazujú, správajú sa slušne, vždy sa dá konkrétny človek okamžite preveriť na zákazníckej linke,“ približuje hovorca Miroslav Gejdoš. „My riešime len veci týkajúce sa pripojenia. Ak by sme zistili neoprávnený odber, pracovník na mieste spíše zápisnicu, ktorú podpisuje aj odberateľ. A aj keby mal dotyčný platiť pokutu, nikdy ju neplatí okamžite. Faktúry posielame poštou.“
Na Slovensku pôsobia aj menšie spoločnosti predávajúce elektrinu podomovým spôsobom.
K nim a k ich obchodným praktikám sa Miroslav Gejdoš nevyjadruje. Vo všeobecnosti však radí, aby si ľudia overovali každého, kto sa vydáva za pracovníka akejkoľvek firmy a nedostatočne sa preukáže.
