ZÁZRIVÁ. Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej funguje na princípe ochoty a dobrého úmyslu. Niekoľkokrát do roka, najmä v letných mesiacoch, sa tu preto organizujú dobrovoľnícke brigády. Ich cieľom je prispieť k pohodliu zvieracích pacientov, ktorých sa tu nachádzajú desiatky. Naposledy sa do zveľaďovania priestorov stanice zapojila aj skupina energetikov, zamestnancov skupiny SSE.

„Odkedy spolupracujeme s energetikmi, boli už na siedmich brigádach. Pri poslednej sme upravovali výbeh pre kopytníky, vtáčie voliéry, brúsili a natierali ploty, ale urobili sme aj nejaké zásahy do terénu, aby sa lepšie odvodňoval,“ zhrnul výsledky dobročinnej výpomoci Metod Macek, správca záchrannej stanice, ktorý jej venuje väčšinu svojho voľného času, keďže popri tom normálne pracuje ako štátny ochranár prírody.
Hlavní pomocníci sú rodina a priatelia
Pri najbližšej príležitosti je ešte v pláne rozšírenie výbehu pre kopytníky a dokončenie voliéry pre šelmy. Správca preto dúfa, že sa mu bude dariť aj naďalej organizovať podobné brigády. Jej prevádzku totiž financuje iba z dvojpercentných príspevkov daňovníkov, rôznych grantov, darov a preplácania nákladov na potravu zvierat zo Štátnej ochrany prírody SR.

„Naša stanica funguje ako rodinné zariadenie za výdatnej pomoci rodiny, priateľov a dobrovoľníkov,“ vysvetlil M. Macek, dobrodinec zranených dravých vtákov, osirotených medveďov, zoslabnutých sŕn a všetkých zvierat vyžadujúcich pomoc a dočasnú opateru.
Energetici sa pre pomoc zázrivskej ozdravovni voľne žijúcich zvierat nerozhodli náhodou. Veľa z pacientov sa do nej dostalo pre kolíziu s elektrickými zariadeniami. V drvivej väčšine prípadov ide o vtáky s popáleninami alebo poškodenými končatinami.
Ani prevencia nie je stopercentná
„Najlepšia je prevencia. Preto postupne inštalujeme na naše vedenia rôzne ochranné prvky, ako odkloňovače letu vtákov, hniezdne zábrany a chráničky. Do týchto prostriedkov investujeme nemalé sumy. Ale zrejme nikdy sa nám nepodarí úplne zabrániť tomu, aby vtáky nenarážali do vodičov a nesadali na konzoly elektrických stĺpov,“ vysvetlila dôvody nezištnej brigády Alena Skrisová, vedúca environmentalistov zo Stredoslovenskej distribučnej.

Spoločným prianím správcu stanice aj energetikov je, aby bolo pacientov v budúcnosti čo najmenej. Zároveň si však uvedomujú, že nejakí budú v Zázrivej stále. Preto plánujú pokračovať v spoločných brigádach, preventívnych opatreniach a osvetovej činnosti naďalej. Ideálne by bolo, ak by sa k nim nebáli pridať aj ďalší dobrovoľní pomocníci či sponzori.