ORAVSKÝ PODZÁMOK. Oravský hrad ročne navštívi takmer dvestotisíc turistov z celého sveta. Od začiatku októbra majú možnosť vidieť dve novinky. Prvou je jedinečné multimediálne múzeum Rašeliniská Oravy, druhou prvé nadzemné podlažie Turzovho paláca.
Natočili animovaný film
„Projekt je priekopníckou myšlienkou v oblasti ochrany a sprístupnenia rašelinísk,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková. „Pomáha šíreniu informácií a osvety o málo známych cezhraničných oblastiach rašelinísk, ktoré sa nachádzajú na území Oravy a Podhalia.“
Na obidvoch stranách pohraničia vznikli jedinečné a unikátne multimediálne múzeá. Jedno na Oravskom hrade, ďalšie v Chocholowe. Návštevníci môžu vidieť knižnicu či študovňu pre odborných zamestnancov, moderný depozitár, unikátne priestory, ktoré budú využívané pri rôznych významných udalostiach.
Zorganizovali odborný seminár, exkurziu do terénu na slovensko-poľskom pohraničí. Výsledkom je aj kniha Rašeliniská na Orave, v ktorej sú publikované všetky príspevky z odborného seminára, sprievodca po expozícii a propagačné materiály.
Poliaci natočili nielen pre deti animovaný film, Slováci 25-minútový dokumentárny film vhodný aj ako učebná pomôcka.

Múzeum v Chocholowe je v budove zapísanej do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Na hrade zreštaurovali bývalú faru. Stála na hradnom nádvorí nevyužitá viac ako desať rokov.
„Turisti môžu listovať v interaktívnej knihe, v ktorej sú všetky rastliny rašelinísk,“ povedala riaditeľka. „Veľa sa dozvedia z máp, interaktívnych tabúľ, môžu odpovedať na kvízové otázky.“
Ceny meniť nebudú
Priestory múzea slávnostne otvorili 29. septembra. Súčasťou bola aj prehliadka zreštaurovaných priestorov I. nadzemného poschodia Turzovho paláca. Ten po dvoch rokoch intenzívnych prác zmenil svoju doterajšiu podobu.
„Najväčším lákadlom zreštaurovaných interiérov nie sú len vzácne exponáty, ale prevažne pôvodná renesančná výmaľba, ktorá sa zachovala vo viacerých miestnostiach,“ povedala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková.
Poľovnícky salón bol tmavý, ponurý. Teraz sú v ňom maľby, ktoré boli pred ľudským zrakom schované takmer štyristo rokov. Podobné sú vo Florencii.“ Turzo bol osvietený človek, veľa cestoval. Na Oravu priviedol viacerých umelcov. Pracovali na hrade a zanechali tam krásne a jedinečné diela.

Reštaurovanie Turzovho paláca začalo reštaurovaním Kaplnky sv. Michala v rokoch 2003-2005. Pokračovalo prízemím Turzovho paláca, kde vznikla Klenotnica.
V roku 2013 zreštaurovali miestnosť za emporou, nasledovala Zbrojnica, potom I. Hradná galéria a vedľajšie miestnosti.
Nakoniec sa dočkal Poľovnícky a dievčenský salón. Od roku 2013 do 2018 na reštaurovanie minuli viac ako štyristo- tisíc eur. Zriadenie múzea rašelinísk stálo viac ako 650-tisíc eur, pričom približne 90 percent sumy získalo Oravské múzeum z eurofondov.
Potešujúcou správou pre turistov je, že nová expozícia Rašeliniská Oravy bude súčasťou každého z ponúkaných troch okruhov. Poschodie Turzovho paláca si pozrú počas Malého a Veľkého okruhu. Ceny vstupného meniť nebudú.