RABČA. Július Spitzer bol lekár, ktorý sa narodil v Terchovej. Na Oravu sa dostal po skončení štúdií medicíny. Najskôr pôsobil v Párnici, potom v Rabči. Práve v tejto dedine pod Babou horou má od minulého týždňa pamätnú tabuľu.
Podnet dala jeho neter Oľga Papanová, s realizáciou pomohol Karol Kurtulík, predseda Občianskeho združenia Pamätaj. Lekára si miestni pripomenú z tabuľky, ktorú nainštalovali na tamojšie zdravotné stredisko.
Násilná smrť
„Nesmúťte nad tými, ktorí vám ublížili, oni budú plakať nad tým, že vás stratili.“ Týmito slovami uviedol slávnostné odhalenie tabule Karol Kurtulík. Práve jemu sa s pomocou Oľgy Papanovej a historikov podarilo zistiť aspoň niekoľko informácií o tomto významnom, aj oravskom, lekárovi.
Narodil sa 17. februára 1900 v Terchovej. Študoval na Lekárskej fakulte v Bratislave, ktorú ukončil v roku 1925. Po škole pôsobil ako štátny obvodný lekár v Párnici, kde dostal pracovné povolenie. V roku 1941 a 1942 liečil Rabčanov. „Býval a ordinoval v Bľochovke so svojím otcom Jozefom, ktorý tiež neprežil kruté vojnové represálie,“ spomenul Karol Kurtulík. „Spolu s ďalšími siedmimi židovskými občanmi ich zaistilo nemecké gestapo a vojaci ich v roku 1944 zastrelili v Hôrke pred Tvrdošínom.“

Július Spitzer dostal v júli 1942 žltú legitimáciu a o dva roky neskôr v septembri vstúpil do prvej československej armády. Ako nadporučík pôsobil v Banskej Bystrici. Po potlačení povstania ho 9. novembra 1944 zatkla nemecká bezpečnostná polícia, 20. novembra ho zavraždili v Kremničke a pochovali v masovom hrobe.
Súkromný prieskum
Oľga Papanová si na hrozné časy vojny nepamätá. Narodila sa v roku 1941. Rok nato Nemci zajali jej otca, o dva roky neskôr prišiel o život aj strýko. Na oboch si spomína len z rozprávania príbuzných a známych, ktorí tie hrôzy prežili.
„Zaujímalo ma, kde vlastne strýko pôsobil, ako skončil, kde zomrel,“ hovorí. „Začala som pátrať v archívoch. Neskôr sme sa spojili s Karolom a vymysleli, že by bolo fajn pripomenúť si ho, uctiť. Vzniklo takéto milé dielo a ja veľmi ďakujem všetkým, ktorí sa oň pričinili.“
Na lekára si zbežne pamätajú aj starí Rabčania. „Moja mama má 82 rokov,“ hovorí starosta Július Piták. „Rovnako ako ďalší pamätníci na neho spomína ako na človeka, ktorý dobre a vždy ochotne liečil našich ľudí.“

Tabuľa je pokračovaním aktivít, s ktorými združenie Pamätaj začalo už pred pár rokmi. Najskôr zrekonštruovalo židovský cintorín v Námestove. Vlani osadilo na viacerých miestach deväť stolpersteinov – kameňov zmiznutých.
„Táto pamätná tabuľa bude pripomínať miestnym občanom, že tu žili vzdelaní ľudia, ktorí sa pričinili o hospodársky a intelektuálny rast regiónu. Pomáhali ho zveľaďovať, boli váženými občanmi a následne tragicky zomreli,“ dodal Karol Kurtulík.