Región Oravy je na Slovensku známy najmä tým, že sa tu chová najviac hospodárskych zvierat, najmä hovädzieho dobytka a oviec a kôz u stredných a malých farmárov. Neprehliadnite novinky v zákone.
Nové farmy
Ak v starom znení zákona pri nakladaní, prípadne registrácii novej farmy stačilo, že nový farmár priniesol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) len vyplnené tlačivo o registrácii chovu hospodárskych zvierat, ktoré správa zaregistrovala a opečiatkovala, tak teraz je každý žiadateľ povinný podať na RVPS pred začatím chovu žiadosť.
K žiadosti, kde sú základné informácie o chovateľovi a chove, je však potrebné doložiť dve prílohy. Prvou je doklad o oprávnení užívania pozemku, na ktorom má byť zriadený chov hospodárskych zvierat, druhou je vyplnené tlačivo na registráciu hospodárskych zvierat.

Regionálna veterinárna a potravinová správa žiadosť s prílohami zaeviduje a až po následnej kontrole vhodnosti priestorov a súčastí na chov zvierat potvrdí tlačivo na registráciu chovu zvierat, najneskôr však do 30 dní od dátumu podania žiadosti. Informáciu o registrácii nového chovu ohlási obci.
Domáce zabíjačky
V novele zákona je nové znenie povinností ohlasovania domácej zabíjačky.
Každé zabíjanie hovädzieho dobytka, ošípanej, ovce, kozy a zvieraťa z farmového chovu je povinný chovateľ nahlásiť na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu aspoň jeden pracovný deň vopred.
Taktiež je samozrejmosťou, že pri domácej zabíjačke musia byť dodržané základné požiadavky, ako je spôsob omráčenia zvieraťa, spôsob vykrvenia, ale i následný spôsob dodržania základnej hygieny.
Tiež treba upozorniť, že všetky vzniknuté živočíšne odpady zo zabíjačky môžu byť odstránené len formou nahlásenia a následného odvozu kafilérkou.
Uhynuté zvieratá
Novela zákona rieši podrobne aj formu nakladania, alebo odstraňovania uhynutých zvierat, prípadne iných odpadov (čiernych skládok). Zákon stanovuje možnosť každému, kto nájde uhynuté zviera alebo skládku odpadu živočíšneho pôvodu, túto skutočnosť nahlásiť kompetentnému orgánu.

Pokiaľ je uhynuté zviera na ceste, tak kompetentným orgánom je správca komunikácie. Ak je vo vodnom toku alebo na pobrežnom pozemku, tak kompetentným orgánom je správca vodného toku.
A samozrejme, pri zistení odpadu, ktorého majiteľom je poľovný orgán (líšky, srnky a iné), tak toto rieši príslušný užívateľ poľovného revíru.
Pokiaľ je takýto nález na pozemku obce, tak problematiku rieši obec. V sporných prípadoch rieši ďalší postup Regio-nálna veterinárna a potravinová správa.
Túlavé zvieratá
Problém túlavých zvierat v obci, ako sú túlavé psy, mačky, riešia podľa novely zákona obce. V prípade nálezu takéhoto zvieraťa je obec povinná zabezpečiť odchytenie zvieraťa a jeho následné umiestnenie v karanténnej stanici alebo útulku pre zvieratá. Obec je povinná tiež prevziať túlavé zviera na území obce od nálezu zvieraťa.
Pokuty
Novela zákona o veterinárnej starostlivosti stanovuje povinnosť uloženia pokút za všetky zistené nedostatky. Vo viacerých prípadoch nie je výška pokút zanedbateľná.

Výška pokuty pri fyzických osobách je napríklad pri zistení nedostatkov týkajúcich sa centrálnej evidencie zvierat od 100 do 400 eur. Za to, že si fyzická osoba nesplní povinnosť ohlásenia domácej zabíjačky, je stanovená pokuta od 400 do 1 000 eur. Za „vyhodenie zvieraťa“, jeho opustenie je tiež pokuta od 400 eur.
Za nesprávne nakladanie s uhynutým zvieraťom, prípadne zvyškami živočíšneho odpadu, laicky povedané vynesenie takéhoto odpadu do lesa, priekopy či potoka je pokuta od 400 do 1000 eur.
Autor: Peter Čulen, riaditeľ RVPS Dolný Kubín