DOLNÝ KUBÍN. Orava je hubársky raj, preto sa partia nadšených hubárov rozhodla pred piatimi rokmi prvýkrát zorganizovať výstavu húb. Tento rok ich na stoly v Kaviarni u novinára položili viac ako dvesto.
Nepomohol ani google
Hríby poznal každý, ale aj pri nich sa môžete horko pomýliť. „Máme tu hríb žlčový, ktorý je veľmi podobný smrekovému, no stačí kúsok a jedlo môžete vyhodiť,“ povedal Peter Tomáň, ktorý poskytol návštevníkom aj poradenstvo. „Neotrávite sa, ale bude také horké, že hneď zistíte svoj omyl.“ Ak by ste tento hríb priplietli ku sušeným, nerozoznáte ho od jedlých. Neostane vám nič iné, iba sa so všetkými rozlúčiť.
„Na Slovensku máme približne päťtisíc druhov húb,“ povedal mykológ. „Väčšina je jedlých, menej je nejedlých. Najmenej je jedovatých, ale o to väčší pozor si treba dávať.“
Do rúk vzal jednu z najjedovatejších húb muchotrávku zelenú. „Nebezpečenstvo spočíva v tom, že je premenlivá od úplne bielej, cez krémovú až po sivozelenú. Máva aj lupene ružovkastej farby, čo pripomína šampiňón alebo plávku.“
Práve táto muchotrávka zo stola nečakane zmizla. Ostalo po nej prázdne miesto. „Niekto ju ukradol,“ povedal spoluorganizátor výstavy Martin Ondruš.

Záhada sa vysvetlila až o niekoľko dní. „Huby v teplom prostredí dlho nevydržia,“ povedal Tomáň. „Muchotrávka zelená už nebola vhodná na vystavovanie, tak som ju vyhodil.“ Zabudol to povedať kamarátom, ktorí si robili srandu, že ju niekto potreboval na polievku pre svokru.
Naopak veľmi chutnou muchotrávkou je červenkastá. Patrí medzi obľúbené huby Petra Tomáňa.
Najvzácnejším exponátom bol ploníkovček mäkký. Posledný nález tejto huby je zdokumentovaný pred päťdesiatimi rokmi. Teraz ho našli na Kuzmínove, kúsok od centra Dolného Kubína. „Indikuje čisté prostredie a zachovalý les,“ povedal Tomáň.
Maškrtníci sa pýtali na lysohlávky. Mykológ ich sklamal. „Nevystavovali sme ich, ale u nás rastú aj iné huby s halucinogénnymi účinkami.“
Navarili netradičné jedlá
Veľmi príjemnou súčasťou výstavy bola ochutnávka jedál z húb. Okrem klasických polievok, vyprážaných hríbov, bedlí, kozákov či netradičnej delikatesy z muchotrávky červenkastej mali návštevníci možnosť ochutnať Kuba.

„Kubo je tradičné staromoravské jedlo,“ povedal Martin Ondruš. Pripravuje sa z húb a dnes už takmer zabudnutých krúp. Výborne chutili hubové placky, halušky s kapustou a hríbmi, plnené knedle či tatarák zo suchohríbov. Uznanie získala polievka na spôsob držkovej, uvarená z jelienkovca šupinatého, známejšieho skôr pod názvom vlkolak či sova.
„Začiatok hubárskej sezóny bol veľmi slabý kvôli vysokým teplotám a slabým zrážkam,“ povedal Peter Tomáň. „Našťastie, v druhej polovici dážď huby prebral k životu. Ale horúčavy posunuli výskyt teplomilných hríbov aj na Oravu. Na výstave sme preto mohli ukázať hríb Le Galovej.“
Ľudia sa väčšinou zameriavajú na hríby, ale v lese nájdete množstvo ďalších kvalitných húb, ktoré ostávajú neprávom nepovšimnuté. „Aj keď sa v hubách vyznám, aj pre mňa platí zlaté pravidlo, čo nepoznám a s čím nie som si istý, nezbieram,“ povedal Ondruš. „To je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť problémom.“