O nedostatku futbalových rozhodcov sa hovorí už dlhšiu dobu. Stáva sa z toho celoslovenský problém, na ktorý začínajú doplácať mladí hráči. V posledných týždňoch sa stáva realitou, že mládežnícke zápasy sa odohrajú aj bez rozhodcov. Píšťalku vezmú do rúk tréneri alebo diváci.
Kluby sú frustrované
Iba v nedeľu 16. septembra sa takáto situácia zopakovala na štyroch oravských štadiónoch (Oravská Jasenica, Rabča, Klin a Chlebnice). Všetky pôsobia v krajských súťažiach riadených Stredoslovenským futbalovým zväzom (SsFZ) a vždy sa jednalo o žiacke súťaže. „Za 20 rokov sa nám to nestalo, no v tejto sezóne už dva razy,“ hovorí predseda Oravskej Jasenice Juraj Feranec. „Je to choré a smutné, keď hráš 2. ligu a nemá kto rozhodovať.“
Dva zápasy za sebou odohrali bez rozhodcu žiaci zo Zuberca. „Náš tréner Maroš Filek povedal po stretnutí v Kline, že má chuť družstvá radšej odhlásiť,“ hovorí predseda Rastislav Petrek. „To nie je možné, aby pískali tréneri alebo iní ľudia. Akú to má úroveň? Kde sa chceme takto posunúť?“

Dlhá nad Oravou, ktorá má v krajských súťažiach žiakov a dorastencov, doplatila na tento problém už v štyroch prípadoch. „Takýto zápas stráca náboj,“ hovorí tréner Ivan Jendrišek. „Nepridáva to ani na psychike mladým hráčom. Keď vidia, že ide pískať niekto domáci, stratia chuť. Ďalšia vec, ktorá nás mrzí, že ako tréneri chodíme na školenia a potom v zápase musíme pískať a nie uplatňovať získané vedomosti. Tento problém sa musí riešiť.“
Kraj chce situáciu riešiť
Stredoslovenský futbalový zväz registruje sťažnosti klubov a snaží sa tento problém riešiť. „Celá táto situácia je smutná,“ hovorí zastupujúci predseda komisie rozhodcov Karol Poláček. „Snažíme sa robiť, čo sa dá, ale v krajskom i oblastnom zväze je nedostatok rozhodcov. Táto pozícia nie je už taká zaujímavá ako kedysi. Budeme sa však snažiť, aby v každom zápase bol delegovaný aspoň jeden rozhodca.“ Karol Poláček sa už tiež zamýšľal, ako by sa dal tento problém vyriešiť. „Chcem, aby sme sa vrátili ku predzápasom dospelých, ktoré by odohrali dorastenci. Rozhodca, ktorý ide na Oravu z Martina na jeden zápas, mu pomaly nevyjde ani na cestovné. Keď by odpískal dva zápasy, už by to bolo prijateľné. Žiaci by hrávali prio-ritne v sobotu.“ Zastupujúci predseda chce tiež zvýšiť odmeny pre rozhodcov. Tie sú totiž menšie ako na zápasoch riadených OFZ. Len pre porovnanie. Hlavný rozhodca, ktorý odpíska zápas III. ligy žiakov (SsFZ), dostane 4 eurá odmenu a 15 eur ostatné náklady. Hlavný rozhodca v žiackej súťaži riadenej OFZ má nárok na odmenu 15 eur a paušál 10 eur. Akú motiváciu má potom rozhodca posúvať sa vyššie? Momentálne je v pôsobnosti SsFZ 9 rozhodcov z Oravy, kedysi ich bolo aj 14.
Orava prioritne obsadzuje svoje súťaže
Problémové zápasy bez rozhodcov vznikajú najmä v nedeľu, keď SsFZ uvedie v delegačnom liste, aby rozhodcu nominoval OFZ. „Snažili sme sa im vyhovieť, kým sa nehrali ešte všetky súťaže,“ hovorí Július Kubáni, predseda komisie rozhodcov. „Bohužiaľ, s 30 rozhodcami nedokážeme nedeľu kapacitne pokryť. Pre nás majú prioritu naše súťaže.“
Július Kubáni vidí problém aj v kluboch. V krajských súťažiach pôsobia družstvá z Oravy, ktoré nemajú žiadneho rozhodcu vedeného pod svojím klubom. Takisto dávajú svoje žiacke zápasy na nedeľu. „Stredoslovenský kraj musí tieto podmienky sprísniť. Spolieha sa, že Orava si s tým poradí.“
OFZ vyriešil problém s nedostatkom rozhodcov už druhú sezónu nasledovne. Od prípravky až po dorast sa hrá všetko v sobotu. V nedeľu už iba dospelí. Takisto striktne prikázal, koľko musí mať klub vedených rozhodcov. V 6. lige sú to traja, v 7. a 8. lige dvaja. Ak nespĺňajú túto podmienku, platia kluby pokuty v rámci štartovného. Takisto sa im upravuje aj hrací čas a deň.