ZÁZRIVÁ. Už dávno sú preč časy, keď v Zázrivej mala takmer každá domácnosť kravu a v dedine ich bolo viac ako dvetisíc. V tej dobe bola tráva a seno vzácne. Určite sa nestali odpadom, tak ako je to v mnohých domácnostiach dnes. Maštale sú prázdne, viaceré už ani nestoja. Pokosená tráva neskončí v žľaboch, ale v kontajneroch. Aj preto takmer polovicu komunálneho odpadu z domácností tvorí biologicky rozložiteľný, teda taký, ktorý je možné opätovne využiť.

Zákon o odpadoch ukladá povinnosť obci, ktorá predchádza vzniku odpadu kompostovaním, zabezpečiť odvoz biologicky rozložiteľného odpadu (BRO), alebo zabezpečiť pre každú domácnosť kompostér. Zázrivá sa preto zapojila do výzvy ministerstva životného prostredia, ktoré ponúkalo peniaze na nákup kompostérov. Schválili im takmer 110-tisíc eur, pričom spoluúčasť samosprávy je päťtisíc eur. Nakúpia ich za ne približne osemsto.
„Kompostovanie je výborná vec, pretože to, čo by bolo odpadom, sa spracuje a následne využije tam, kde vzniklo,“ povedal starosta Matúš Mních. „Zároveň je to najlacnejší spôsob nakladania s odpadom.“
Samospráva čaká na kompostéry už dlhšiu dobu. Prvé verejné obstarávanie bolo zrušené, v týchto dňoch vyhodnocujú druhé. Kto ho vyhrá a akú dobu dodania nádob ponúkne, zatiaľ nie je známe. Tak skoro to nebude, pretože zástupcovia Zázrivej pri prieskume trhu zistil, že najkratšia dodacia doba nádob sú tri mesiace.

Obecný úrad domácnostiam kompostéry nedá, ale len požičia. „Každý bude musieť strpieť aj prípadnú kontrolu zástupcov z obce či ministerstva, aby preverili, či v ňom majú naozaj trávu a iný biologicky rozložiteľný odpad a nie švábku v pivnici,“ povedal starosta.
Pavol Otruba má v záhrade vlastné kompostovisko vytvorené zo skál. „Uvidíme, aký veľký kompostér z obce bude a z čoho bude vyrobený. Ten malý plastový nie je dobrý, pretože ho naplním na jedno kosenie a naviac sa rozpadáva.“

