Zuhoľnatené drevo a rastliny odhalia tajomstvá hradiska na Ostražici

Archeológovia z Oravského múzea ukončili výskum pravekého hradiska na hornej Orave. V sondách našli mnoho starodávneho materiálu, ktorý budú najbližšie mesiace skúmať v laboratóriách.

Výskum viedla archeologička Oravského múzea Barbora Danielová. Výskum viedla archeologička Oravského múzea Barbora Danielová. (Zdroj: Naďa Kališová)

NIŽNÁ. Odborníci s dobrovoľníkmi v uplynulých dňoch pracovali na vrchole nižnianskej dominanty. Kopali a hľadali stopy tisíce rokov starého osídlenia.

Kovy donedávna zbierali nelegálni detektoristi, zem však predsa odkryla zopár stôp z dávnych dôb.

Ako tam ľudia žili

Na Ostražici už archeológovia kopali niekoľkokrát. Prvý raz v 19. storočí, naposledy v 70. rokoch minulého storočia pod taktovkou Oravského múzea. Všetky doterajšie výskumy sa však zameriavali na valy a mohutné opevnenie vysoké zrejme až 2,5 metra, ktorého siluetu vidieť dodnes. Tentokrát sa odborníci rozhodli skúmať niečo iné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sídliskovú štruktúru, osídlenie na hradisku,“ približuje archeologička múzea Barbora Danielová. „Kým o opevnení už máme pomerne dosť informácií, o sídlisku ako takom nevieme nič. Nevieme, ako dlho tu ľudia žili, či tu boli obytné jednotky, či hradisko slúžilo aj pre bežných ľudí, alebo bolo len takzvané refúgium, teda útočisko pred vojnou pre ľudí z okolitých osád.“

Nižnianske hradisko existovalo v dobe železnej – halštatstko-laténskej. Hoci sa v jeho okolí našli rôzne nálezy z doby bronzovej alebo halštatskej, z vrcholu Ostražice takéto materiály neexistujú. Nenašli sa tam ani stopy zo stredoveku či z novoveku. „V zemi boli zatiaľ nájdené len artefakty z uvedeného obdobia.“

Vzácne zuhoľnatené drevo

Archeológovia vykopali na vrchole najskôr päť sond veľkých jeden krát päť metrov. K nim pridali ešte ďalšie tri. Niektoré museli rozširovať. Dôvodom boli starobylé nálezy.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Tu robili tisícky Oravcov. Pozrite si historickú fotogalériu Čítajte 

„V prvej sonde sme si pôvodne mysleli, že ide o kolovú jamu,“ priblížila Barbora Danielová. „Teda dieru, v ktorej stál kôl podporujúci stavbu. Rozšírením sondy, kopaním a začistením sme však zistili, že sú to dva objekty oválneho tvaru vyložené pieskovcovými kameňmi, v ktorých mohli byť zapustené viaceré koly. Nález svedčí o existencii stavby, ktorú však nevieme interpretovať, keďže sme skúmali len malú časť hradiska.“

Vzácny je tým, že archeológovia našli medzi kameňmi zuhoľnatené drevo zachované vcelku. Ďalším zaujímavým zistením je jama, ktorú obyvatelia vytesali do skalného podložia. Našli v nej veľké zlomky nádob, zvieracích kostí. Vzorky uhlíka z oboch objektov laboratórni pracovníci preskúmajú uhlíkovou metódou C 14, ktorou sa určuje vek materiálu. Pôjde o prvé datovanie touto formou v rámci pravekej Oravy. „Rozbor odhalí, kedy drevo zhorelo, môžeme vďaka tomu zistiť presný rok, kedy hradisko fungovalo,“ približuje archeologička. „Máme síce keramiku z tohto obdobia, ktorá však odzrkadľuje vek len relatívne.“

SkryťVypnúť reklamu

Zo zeme odborníci odoberali aj vzorky na archeobotaniku, ktorá skúma zuhoľnatené semená rastlín. Vďaka tomu by sa zase dalo určiť, čo Hornooravci v praveku jedli, čo pestovali, či si do hradiska nosili hotové spracované jedlo, alebo suroviny priamo tam spracúvali.

Prečítajte si tiež: Aha, čo priniesli gazdinky na Pucovský koštovník Čítajte 

Datovanie sídliska by uľahčili akékoľvek kovové nálezy, mince. Ostražica je však od kovov doslova vybrakovaná. Archeológov totiž predbehli detektoristi hľadajúci starodávne poklady. „Robili sme aj detektorový výskum, no bez úspechu,“ dodáva Danielová. „Je to veľká škoda. Napriek tomu však vieme, že lokalita bola výnimočná a dominantná. Uvidíme, čo všetko zistíme z rozboru odobratých vzoriek a nájdených nálezov. Tých máme, našťastie, veľa.“

Dejepisár a informatik

Archeológom pomáhali viacerí dobrovoľníci. Siedmi kopali a hľadali „poklady“ v sondách takmer celé dva týždne. Adam Klinovský má 21 rokov. Je vysokoškolák a keďže mu škola začínala až koncom septembra, chcel duchaplne a aktívne využiť posledné dni prázdnin. Študuje aplikovanú informatiku, ktorá je od archeológie poriadne vzdialená.

„História ma však baví,“ hovorí mladý Nižňan. „Skôr sa zaujímam o druhú svetovú vojnu, ale aj pravek je zaujímavý. Vďaka tejto brigáde viem rozpoznávať kostičky, mazaničky, črepy a ostatné artefakty od obyčajných skál.“ Štúdium by však nemenil. „Nechce sa mi celý život kopať,“ dodal s úsmevom.

Prečítajte si tiež: Oravský Mičurin má v záhrade viac ako sto odrôd ovocia a zeleniny Čítajte 

Miroslav Mišík je stredoškolský učiteľ dejepisu, ktorý si dva týždne užíva zaslúžený dôchodok. Hoci vedel o histórii veľa, prax uvítal. „V knihách vidno archeológiu len v takej forme, že sa niečo našlo, zvyčajne zlato,“ povedal. „Pokladom je však v skutočnosti aj kameň, kosť či bronzový šperk.“

Bývalý pedagóg sa na netradičnej brigáde naučil, aké dobré oči musí mať archeológ. „Vidíte zvláštny predmet, už sa vytešujete z neviem akého nálezu a zrazu zistíte, že je to obyčajná skala.“ Práca v teréne ho bavila. Ak mu budú stačiť sily, určite sa dá nahovoriť aj na ďalší výskum, ak bude možnosť.

Študenti histórie aj archeológie

Timea Mikolová a Filip Vojtechovský majú s archeologickými výskumami bohaté skúsenosti. Bratislavčanka Timea študuje archeológiu. „Chcela som si vyskúšať kopanie na hradisku v takomto peknom prostredí,“ povedala. „Vďaka nemu sa budem vedieť ľahšie orientovať v teréne.“

Prečítajte si tiež: Obedy zadarmo? Ako to vidia Oravci (+ anketa) Čítajte 

Košičan Filip sa síce špecializuje na štúdium histórie, ale po podobných výskumoch chodí už dva roky. „Zlákali ma kamaráti – archeológovia,“ spomína. „Toto je však môj prvý systematický výskum. Zavážila aj tunajšia príroda.“

Okrem skúseností získal kondičku, pretože do takého kopca ešte k starobylému hradisku denno-denne nešliapal.

Popoludní z dediny prichádzalo pomôcť aj niekoľko ďalších ľudí, nadšencov o archeológiu. „Bolo pekné, že sa zaujímajú o históriu aj úplní laici, na archeologickom výskume veľmi pomohli,“ povedala Danielová.

Spolupráca viacerých

Archeologický výskum na hradisku uskutočnilo Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. V minulosti robilo aj niekoľko ďalších, najmä na Oravskom hrade. Z pohľadu terénnych výskumov v regióne bol však tento nižniansky prvý po 40 rokoch.

Prečítajte si tiež: Na potulkách oravskými ihriskami Čítajte 

„Hradisko Ostražica je považované za jedno z najvýznamnejších archeologických lokalít na Orave,“ povedala riaditeľka múzea Mária Jagnešáková. „Nálezisko je v súčasnosti ohrozované nelegálnymi zásahmi laikov, pričom nálezy skončia v zbierkach súkromných zberateľov a nie vo fonde Oravského múzea.“

Na výskume sa podieľalo viacero inštitúcií aj súkromných spoločností.

Garantom bolo múzeum, ktoré platilo vlastného archeológa a sedem brigádnikov. Spolupracovala aj Obec Nižná. Okrem platu pre vedúceho výskumu pomáhala s vozením pracovníkov na lokalitu, s ich ubytovaním, keďže nie všetci boli Oravčania, zabezpečila miestnosti na uloženie potrebného náradia.

Všetky nálezy z výskumu budú súčasťou zbierkového fondu múzea. Inštitúcia v podobných akciách plánuje pokračovať aj v budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 028
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 077
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 908
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 892
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 485
  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 844
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 123
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 046
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 314
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 609
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 855
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 623
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 957
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Zo zápasu kategórie U11, Nižná - Tvrdošín.

Jarná časť začala najmladším kategóriám v stredu 2. apríla.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Čo to znamená pre región?


  1. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  2. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  5. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  6. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  7. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  8. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 99 844
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 123
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 41 046
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 314
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 609
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 855
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 623
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 957
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu