TRSTENÁ. „V Roháčoch chytili Nemci Štefana Žežulku a popravili ho v lese. Popravili ďalej jednu neznámu ženu poľskej národnosti a matku s dieťaťom na rukách a iných neznámych. Medzi zavraždenými boli partizáni, Židia a iní nevinní ľudia.
Na druhej strane Hálečkovej popravili takto sedem ľudí. Rok 1945 značí najťažšie dni v dejinách Trstenej vôbec. Také tragické udalosti neprežívala Trstená od svojho bytia. Strata na ľuďoch, na movitom i nemovitom majetku bola ohromná, skoro nenahraditeľná.“ Tak opisuje mestská kronika koniec druhej svetovej vojny v Trstenej.
Masové hroby
Nadšenci vojenskej histórie priblížili vojnové udalosti. Streľba, výbuchy granátov, krik a plač sa teda opäť niesli okrajom lesa.

Ukážky bojov pod vedením Klubu vojenskej histórie Orava Dolný Kubín, na ktorých sa zúčastnili aj kluby z Ružomberka, Martina, Poľska a nadšenci z Rakúska, Čiech a Slovenska, boli súčasťou slávnostného otvorenia zrekonštruovaného pomníka SNP.
Stojí pod skalou neďaleko čerpacej stanice pohonných hmôt od roku 1952. Sú pod ním pochovaní ľudia, ktorých nemeckí vojaci zastrelili počas SNP pri oslobodzovaní Trstenej. Pôvodne ležali vo viacerých masových hroboch na rôznych miestach Hálečkovej. Až niekoľko rokov po vojne ich uložili do spoločného hrobu a urobili kamenný pomník.

Práve tieto boje, pri ktorých zahynulo až 20 ľudí, pripomenuli s historickou technikou a v dobových odevoch nadšenci vojenskej histórie. Ukážky na reálnom mieste si prišli pozrieť nielen pamätníci, ale aj mladší ľudia.
„Jediné, čo si môžeme priať, aby sa tieto strašné udalosti už nikdy viac neopakovali,“ povedal Jozef Krúpa z dolnokubínskeho klubu.
Dôstojné miesto

Pomník a jeho okolie vyzerá úplne inak ako pred pár mesiacmi. Odborníci kamennú plastiku očistili, odstránili z nej tmavé fľaky a machy. Obraz obyčajných oravských ľudí s kravou, ktorá bola kedysi neodmysliteľnou súčasťou koloritu oravskej prírody, vidieť zďaleka.
Zmizlo staré kovové oplotenie, rozkošatené stromy aj polorozpadnuté schodíky. K pomníku vedie upravená cesta, ktorá sa napája na dlhé schody. Lemuje ich tráva, okolo pomníka sú farebné kvety.
Pod pomníkom pribudol náhrobný kameň aj tabuľka s menami známych obetí tam pochovaných. Miesto majú aj dvaja neznámi muži, o ktorých sa vie len pár informácií. Najmladšou obeťou bol 19-ročný Štefan Betuštiak z Podbiela.

Trstenčania priestor skultúrnili vďaka cezhraničnému projektu, ktorý robia s poľskou gminou Čierny Dunajec. Jeho cieľom je zachovanie, ochrana, podpora a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva prostredníctvom zrekonštruovania a zreštaurovania významných a unikátnych miest kultúrneho dedičstva pohraničného regiónu. Na slovenskej strane ním bol práve vojnový pomník. Na poľskej opravovali päť historických kaplniek a dva kríže.
Partneri dostali z eurofondov bezmála 100-tisíc eur, Oravčanom sa z toho ušlo viac ako 47-tisíc eur. Celkové náklady na projekt presiahli 117-tisíc eur.