ORAVSKÁ LESNÁ. Medzi Oravskou Lesnou a Lokcou sa opäť objavili pracovníci MBM Group, ktorí po oprave vozovky cesty, ktorá patrí Žilinskému samosprávnemu kraju (ŽSK), začali vymieňať bezpečnostné záchytné zariadenia, známejšie pod názvom zvodidlá. Tie zabraňujú autám, aby skončili mimo cesty. Aby túto funkciu plnili, musia byť v poriadku.
V Oravskej Lesnej majú problém
Župa získala na výmenu zvodidiel v úseku dlhom približne 20 kilometrov 220-tisíc eur z eurofondov. Samozrejme, len na miestach, kde to má správca komunikácie prikázané.
A tu nastáva problém. Od doby, kedy boli staré zvodidlá namontované, uplynula dlhá doba. Ľudia ich odmontovali v snahe dostať sa k svojim pozemkom, alebo garážam pri ceste.
Urobili to bez súhlasu správcu cesty. Zákon pritom porušili dvakrát. Prvý raz, keď to urobili bez povolenia, druhý raz, keď zvodidlá niekde odložili, alebo si ich rovno nechali, teda ukradli.

Keďže ide o peniaze z eurofondov, zmena projektu nie je ľahká. Reálne hrozí, že majiteľ si nájde pred svojou garážou zvodidlá, kvôli ktorým sa do nej nedostane.
„Najväčšie problémy s týmto máme v Oravskej Lesnej,“ povedal Igor Janckulík, podpredseda župy pre dopravu. „Budeme sa snažiť nájsť riešenie, ale na niektorých miestach sa to asi nepodarí. Preto upozorňujem ľudí, aby si na akékoľvek úpravy týkajúce sa cesty vopred vyžiadali súhlas správcu cesty.“ Ak tak neurobia, neodborným zásahom môžu ohroziť bezpečnosť na ceste aj mimo nej a ešte naviac dostať vysokú pokutu.
„Skoro som odpadol, keď som sa to dozvedel na kontrolnom dni,“ povedal starosta Oravskej Lesnej Marek Majdiš. „Projektant vychádzal zo stavu, ktorý je schválený a zakreslený. Rozdiel zistili až vtedy, keď zvodidlá začali montovať. Došlo na moje slová. Ľudí stále upozorňujem, aby si dávali svoje veci do poriadku, nerobili ich potichu a načierno. Nadávajú, keď od nich žiadame potvrdenie od polície a správcu cesty, že majú povolenie na výjazd na cestu. Teraz sa ukazuje, že to nerobíme len tak pre nič za nič, ale je to veľmi dôležité.“
Poškodila ich hrdza a zlodeji
Majitelia nelegálnych výjazdov z cesty určite nadšení nie sú, no ostatní vodiči výmenu zvodidiel vítajú.

„To, že boli hrdzavé, by až tak nevadilo, keby ich hrdza nepoškodila tak, že stratili pevnosť,“ povedal Jozef Peňák, prednosta obecného úradu v Zákamennom. „Na niektorých miestach ich ľudia dokonca rozkradli, záujem mali hlavne o kolíky, o ktoré sú pripevnené. Takto oslabené by auto na ceste udržali ťažko.“
Marek Majdiš s výmenou tiež súhlasí. „Niekde už boli vyhnuté vplyvom zosuvov pôdy smerom do rigola, svoju funkciu už neplnili.“
Nové zvodidlá už niektorí ľudia podrobili kritike. Práca montérov sa nepáči Róbertovi Bulákovi. „Je to krivé, akoby sa to robilo v 15. storočí, keď nebola vodováha a ďalšie prostriedky na zameranie,“ napísal na sociálnej sieti.

Igor Janckulík súčasný stav vysvetlil. „Terén na krajniciach nie je rovný. Ak by sme tieto zvodidlá chceli dať do úplnej roviny, museli by sme zrovnať a upraviť všetky krajnice, alebo v opačnom prípade by stĺpiky boli vo vzduchu. Viem, že to nie je úplne ideálne, ale u zvodidiel musí ísť hlavne o účel.“
Staré odmontované zvodidlá ukladali na skládku. Aby bolo auto vyťažené, pracovníci ich tam dávali niekoľko dní. Všimla si to partia ľudí z Kysúc. Kopa sa vďaka nim začala zmenšovať. Úbytok si všimli pracovníci, nahlásili to polícii, ktorá podľa záznamu kamier zlodejov vypátrala.
„Niektoré veľmi poškodené zvodidlá skončia v šrote, ale sú tam aj dobré časti, ktoré ponúkneme obciam, aby ich využili pre svoju potrebu,“ povedal Igor Janckulík.