DOLNÝ KUBÍN. Technické služby už dlhodobo separujú trávu, konáre a podobný odpad z parkov, sadov a cintorínov. Ale systém zberu biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) pre obyvateľov bol doteraz založený hlavne na možnosti priniesť tento druh odpadu na zberný dvor Technických služieb v mestskej časti Mokraď.
Jeho uloženie bolo síce bezplatné, no túto možnosť využívalo málo ľudí. Radšej ho hodili do bežného kontajnera na komunálny odpad. Nové hnedé nádoby ponúkajú jednoduchší spôsob.
Pribudli stovky nádob
Technické služby sa úspešne uchádzali o eurofondy na zlepšenie triedenia komunálneho odpadu. Získali takmer 1,4 milióna eur, 35-tisíc z nich využili na nákup hnedých nádob na uloženie biologicky rozložiteľného odpadu, ďalšie na nové špeciálne vozidlo na jeho zber. V uliciach pribudlo 60 kontajnerov s objemom 1100 litrov, štyristo s objemom 240 litrov.

„Pokryjeme nielen bytovky, ale aj základné a materské školy,“ povedal konateľ Technických služieb Pavol Heško. „Umiestnili sme ich ku kontajnerom na netriedený komunálny odpad, aby ich ľudia mali čo najbližšie.“
Odvoz ich obsahu je zatiaľ stanovený na jeden za dva týždne. „Uvidíme, ako sa budú napĺňať, podľa toho môžeme interval upraviť,“ povedal Heško. „Vyvážať ho budeme do kompostárne v Oravskej Jasenici.“
Dôležité je separovať správne
Zostáva ešte doriešiť spracovanie biologicky rozložiteľného odpadu v rodinných domoch. Zámerom mesta je, aby ich majitelia dostali skladacie kompostéry, ktoré by si umiestnili do vlastných dvorov či záhrad.
„Chceme, aby časť zelenej hmoty ostala na pozemkoch, kde ju vyprodukovali,“ povedal Heško.

Do nádob na biologicky rozložiteľný odpad patrí odpad z čistenia zeleniny, ovocia, zvyšky rastlinného pôvodu, citrusových plodov, škrupiny z orechov, usadeniny z kávy a čajové vrecúška, izbové kvety aj so zeminou, lístie, tráva, burina, malé konáre, piliny, konáre do priemeru do jedného centimetra, dlhé maximálne desať centimetrov.
Nie sú určené na varenú stravu, mäso, kosti, mliečne výrobky, vajcia a ich zvyšky, plienky, hygienické vložky, popol z uhlia a chemicky ošetreného dreva, cigarety, drevotriesku a piliny z nej.
„Vieme, že zo začiatku do nich ľudia hodia aj plastové sáčky a ďalšie veci, ktoré tam nepatria, no veríme, že sa rýchlo naučia správne separovať, čo zníži množstvo odpadu, ktorý teraz končí bez využitia, a za neustále sa zvyšujúci poplatok, na skládkach komunálneho odpadu,“ dodal Heško.