Policajného preventistu Tibora Šándora môžete stretnúť oblečeného v policajnej uniforme s pištoľou za opaskom, v ľudovom kroji s harmonikou, ale aj v koženom kabáte s mikrofónom v rockovej skupine SGP Projekt. Svoju lásku k hudbe sa rozhodol využiť v prospech polície a mládeže. Organizuje výchovné koncerty s ľudovou hudbou Murínovcov z Podbiela a kamarátmi z rockovej kapely Golf.
Na každý problém je pieseň
„Teoretických prednášok je veľa, ale niektoré sú k ničomu,“ hovorí Tibor Šándor z dolnokubínskeho Okresného riaditeľstva Policajného zboru. „Koncerty formou ľudovej a rockovej hudby sú niečo iné, nové. Chceme sa priblížiť poslucháčom cez ľudovú hudbu a ľudovú múdrosť, ktorá hovorí o tom, ako robiť dobré veci. Ak má človek snahu robiť druhým ľuďom dobro, zabúda na zlo. Tým zlom je kriminalita.“
Podľa policajta je ďalším bonusom koncertov priblíženie tradícií predkov, ktoré upadajú do zabudnutia.
Projekt vznikol v roku 2012. Odvtedy znela ľudová hudba v mnohých školách na Orave. Začína prednáškou, končí koncertom. Upozorňuje aj na to, aby si žiaci chránili súkromie a na internet nedávali veci, ktoré neskôr môže niekto použiť proti nim.

Murínovci s harmonikárom Tiborom Šándorom sa mladým ľuďom prihovárajú prostredníctvom piesní, ktoré poukazujú na zlé vlastnosti a dávajú návod, ako sa im vyvarovať.
Na extrémizmus využívajú aj rómsku pieseň. „Vždy berte človeka podľa toho, čo dokáže a nie podľa toho, ako vyzerá,“ upozorňuje policajný preventista. Na súhru a vzájomnú pomoc využil valčík. „Všade platia zákony, v živote aj v hudbe. Kto ich nedodržiava, ide z kapely von, v civile do basy. Tam nie sú okná, mobil, počítač.“
V súvislosti so šikanovaním využil hudobné nástroje. „V živote aj kapele je každý iný. Štíhle husle sa vysmievali base, aká je tučná. Ale my basu potrebujeme. Bez nej by nebola kapela. Aj v živote to tak chodí. Jeden bez ostatných neurobí nič, jeden sme na druhého odkázaní.“

Koncert si vypočul aj študent Marcel Otruba. „Bolo to príjemné oživenie. Lepšie ako sedieť v lavici a nudiť sa.“
Spokojná bola aj Alexandra Žáková. „Veľmi pekný koncert. Oveľa lepší ako obyčajná suchá prednáška.“
Pomáha aj rocková hudba
Koncerty s ľudovkou robia hlavne pre základné školy, tento rok absolvovali štyri. Na stredných školách väčšinou hrávajú s kamarátmi z bývalej kapely Golf rockové piesne od Pink Floyd, Deep Purple, Led Zeppelin. Pred stredoškolákov sa tento rok postavili sedemkrát. „Pre túto vekovú skupinu je to prijateľnejšia muzika.
Niektorí mladí ľudia si nevážia starších. Snažíme sa im vysvetliť, že ak ich nebudú podceňovať a niečo sa od nich priučia, v dospelosti môžu priniesť niečo nové, napríklad hudobný štýl.“

Veľká časť koncertov je venovaná závislostiam, cigaretám, alkoholu, drogám. „Nerobíme to dohováraním typu: nefajčite, nepite, nedrogujte. To dnes už nefunguje. Využívame výsmech.“ Na tento účel výborne slúžia okuliare, ktoré navodzujú stav opitosti. „Všetci sa smejú, a vtedy im povieme, že takto vyzerajú v piatok a sobotu v noci na diskotéke, pričom sa iní smejú z nich. Ale to je už realita, nie skúška.“
Tibor Šándor sa hudbe venuje už viac ako 40 rokov. Pri výchovných koncertoch využíva svoje skúsenosti dlhoročného speváka rockovej kapely. „Pri hudbe je dôležitá sebadisciplína. Keby som podľahol drogám, tak tu už nie som. Ak by som pil alkohol, prišiel by som o hlas a nemohol by som dnes robiť to, čo ma baví. Mladí ľudia musia pochopiť, že sebadisciplína je základom úspechu. A to platí v hudbe, športe aj bežnom živote.“