ORAVSKÁ POLHORA. Ľudia žijúci pod Babou horou sa spojili, aby propagovali krásy svojho územia na medzinárodných úrovniach. Takmer rok trvajúci projekt mal mnoho aktivít. Jednou z posledných bolo otvorenie výstavy fotografií – Na oboch stranách Babej hory, kultúrne a prírodné dedičstvo.
Náročné fotenie

„Príroda aj kultúra je rovnako krásna u nás i na slovenskej Orave,“ hovorí Janusz Kociolek z poľskej Suchej Beskidzkiej. „Na vystavených fotkách môžete vidieť to, čo sa mnohým na vlastné oči vidieť nedá. Najmä pokiaľ ide o zvieratá, ktoré sú často veľmi plaché a ľuďom sa vyhýbajú. Trvalo dlho, kým autori vystavené zábery urobili.“
Organizátori výstavy vyzvali fotografov z okolia Babej hory, ktorí fotia tamojšiu prírodu a kultúrne krásy, aby priniesli ukázať svoje diela. „Bolo náročné vybrať tie, ktoré sme napokon dali na panely, všetky boli skvelé. A máme nádej, že aj zábery v knihe a ďalších publikáciách ukážu naše skvosty domácim, ktorí si ich neraz neuvedomujú a nedoceňujú ich.“
Ako sa menili kroje

Fotografie okrem prírody poukazujú aj na kultúru prihraničných území. Sú na nich drevené kostolíky, skanzeny, kaplnky, zábery gajdošov, miestnych ľudí v tradičných odevoch. „U nás gajdošstvo dávno zaniklo, ale vďaka Oravskej Polhore sa nám ho podarilo opäť oživiť,“ povedal Janusz Kociolek.
Kroje nie sú len na fotkách, ale aj reálne, šité pre túto príležitosť, podľa starodávnych podkladov. „Aby ľudia videli reálne kroje, z čoho sa skladali, aké boli ich časti, z čoho sa vyrábali, aby sa ich mohli dotknúť,“ hovorí Alžbeta Selecká-Čadecká, ktorá má na oravskopolhorskom obecnom úrade na starosti uskutočnenie projektov. „Snažili sme sa vytvoriť čo najarchaickejšiu podobu ľudových odevov. Aby ľudia videli, ako sa menili.“
Propagačné materiály

Oravská Polhora robila projekt spolu s Powiatom Suskim. Cieľom bolo zviditeľniť oblasti spod Babej Hory a pritiahnuť viac turistov. Partneri sa prezentovali na štyroch veľtrhoch cestovného ruchu v Bratislave, Gdansku, Poznani a Trenčíne. Čaká ich ešte jeden – vo Varšave.
„Návštevníkom opisujeme, čo tu môžu vidieť a zažiť,“ povedala Alžbeta Selecká-Čadecká. „Môžu si zobrať dvojjazyčné propagačné materiály, mapy, pre deti máme pripravené drevené píšťalky a puzzle.“
Projekt začal v decembri minulého roka. Všetky aktivity musia skončiť do konca tohto roku.