KLIN. Turistika bez hraníc. Tak začína názov projektu, vďaka ktorému Oravci a Poliaci prepojili ďalšie územia. Väčšina spoločných slovensko-poľských aktivít pozostávala z vytvorenia turisticko-cyklistických trás. Niektoré úseky existovali už dlhšiu dobu, niektoré partneri na oboch stranách hranice od začiatku tohto roka postupne dorábali.
Na zaujímavej trase pribudli lavičky, informačné tabule s množstvom informácií o Kline, o Orave, o miestnych vrchoch, lesoch, rastlinách i živočíchoch, pekné rozhľadne. Poľská strana pridala špecifikácie svojho územia. Vývojári vyvinuli mobilnú aplikáciu, ktorá uľahčí pohyb po novom chodníku.
U Poliakov
Na poľskom úseku trasy turista či cyklista nájde najskôr typický salaš, neďaleko ktorého je historická kaplnka v Przyborowe, ktorá stojí od roku 1946 na mieste, kde stála jej predchodkyňa z roku 1880.

O niekoľko stoviek metrov ďalej je v Sopotnii Wielkej najväčší vodopád poľských Beskýd. V tej istej dedine turista nájde aj rotundovú kaplnku z roku 1887, historickú zbrojnicu a kaplnku z roku 1898. V horách sú rašeliniskové jazierka.
Medzi Przyborowom a Jablonowom sú bunkre z druhej svetovej vojny, ktoré slúžili na obranu Poľska pred útokmi Tretej ríše. S kaplnkou „U dzwonka“ sa spája zaujímavá legenda. Pôvodne išlo o loretánsku zvonicu. Zvon, ktorý v takýchto zvoniciach visel, slúžil na odháňanie planetníkov – démonov, ktorí ťahali búrkové mračná. Kaplnka je výnimočná aj tým, že v nej v roku 1978 odslúžil omšu vtedy ešte kardinál Karol Wojtyla, neskôr pápež Ján Pavol II. Cyklistický chodník ďalej vedie cez Lnisko, ktorého názov je odvodený od poľa po pokosenom ľane. Prechádza cez Pindelówku. Úsek ponúka výhľady na slovenské i poľské vrchy.
Na slovenskej strane

Turista sa po prejdení vrcholu dostane na slovenskú časť chodníka až ku klinskému rašelinisku, ktoré je najlepšie vyvinutým a zachovaným vrchoviskom nelesného typu na Slovensku. Dostane sa k nemu po novom chodníku na trase niekdajšej spojnice Námestova s Klinom. Práve táto časť projektu bola pre Kliňanov jednou z najdôležitejších.
„Pôvodná historická spojnica nemala správcu, o údržbu sa nikto nestaral, začali sa preto ozývať hlasy ľudí a pribúdali žiadosti o jej opravu a sprístupnenie pre cyklistov,“ hovorí starosta Štefan Peňák. „Trvalo niekoľko rokov, kým sa cestu, rovnako ako most na Michaľovskom potoku, podarilo opraviť.“
Kaplnka sv. Antona Paduánskeho je na dolnom konci Klina a svedčí o plátenníckej minulosti obce. Rovnako ako tri starodávne plátennícke kúrie pri hlavnej ceste. V centre dediny je Kostol sv. Antona Paduánskeho z roku 1826. Nasleduje amfiteáter a drevená koliba, po nej sa môže návštevník pokochať prírodou chráneného územia Ťaskovka.

Čerešničkou na torte celej cyklotrasy je areál pri soche Krista. V horách turista natrafí na kaplnku v časti Vahanov, drevenú koniareň či Kaplnku nepoškvrneného srdca Panny Márie. Po prejdení hranice chotárov sa turista v Oravskom Veselom môže pristaviť pri Kostole sv. Alžbety. Kúsok ďalej, na vrchu Grapa, je Cyrilometodský dvojkríž.
Na chodník navádzajú značky začínajúce v Kline. Európska únia podporila projekt sumou viac ako 1,3 milióna eur, na Oravu prišlo vyše 550-tisíc. Celkové náklady na oboch stranách hranice presiahli 1,5 milióna eur.