ORAVA. Majiteľ domu v strede dediny má vážne zdravotné problémy. No nechce sa so susedmi hádať.
„Na prvý pohľad vidieť a okamžite cítiť, že v peci nie je drevo ani uhlie,“ hovorí starosta tejto obce. „Môže prísť nejaká zodpovedná osoba, urobiť napríklad ster z komína, vyhodnotiť, že v peci horí kadečo, a dať mu pokutu?“ opýtal sa kolegov na rokovaní Združenia miest a obcí Hornej Oravy.
Podľa predsedu združenia Jána Banovčana samosprávy povoľujú malé zdroje znečistenia. Ide o bežné kotly na spaľovanie palív. V povolení určujú, aký typ kotla bude v prevádzke či rodinnom dome, a akým palivom sa v ňom bude kúriť. „Ak používa iné, dopúšťa sa priestupku,“ hovorí.
Obce nepochodili
Hladovka mala pred pár rokmi podobný problém. Jeden občan rezal pneumatiky a pálil ich v peci. Keď prišli hasičskí preventisti na každoročnú povinnú kontrolu domácností, majiteľ ich dnu nepustil. „Obrátil som sa na okresný úrad, odbor životného prostredia,“ hovorí starosta Marián Brnušák. „Keďže bol dom skolaudovaný, nemohli sme s tým robiť nič. Povedali nám, že ak majú susedia problém, nech vlastníka žalujú na súde.“

Aj v Čimhovej riešili sťažnosti na dym z komínov. Obec zvolala stretnutie, požiadala súkromníkov, aby kúrili skutočne len drevom, fara prešla na vykurovanie plynom. Prizvala aj zástupcov odboru životného prostredia. Tí však porušovanie zákonov nezistili. „Poradili sme sťažovateľke, aby napísala na inšpekciu životného prostredia, pretože my sme to nemohli riešiť,“ hovorí starostka Daniela Tretinová.
Inšpekcia u podnikateľov
Nie všetky obce riešia takéto susedské spory. Niektorí starostovia si nemyslia, že majú právomoc zasiahnuť. Podľa ministerstva životného prostredia je však opak pravdou. Konať môže práve obec alebo polícia.
„Zástupcovia samosprávy si môžu predvolať vlastníkov takýchto nehnuteľností, ktorí vykurujú dom podozrivým palivom, a danú záležitosť prerokovať,“ hovorí Michal Lukáč z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia.

Dodržiavanie legislatívy v oblasti ochrany ovzdušia môže kontrolovať Slovenská inšpekcia životného prostredia, prípadne odbor starostlivosti o životné prostredie príslušného okresného úradu. „Pravdou však je, že inšpekcia kontroluje čistotu ovzdušia a vypúšťanie splodín, no len z komínov fabrík a závodov právnických osôb,“ dodal Lukáč.
To však nevylučuje, aby sa bežní obyvatelia obrátili s opodstatnenou sťažnosťou na okresný úrad.
Problémom sa envirorezort zaoberá, v súčasnosti pripravuje novú stratégiu na zlepšenie kvality ovzdušia. V rámci nej odborníci rozoberú tiež problematiku obmedzenia emisií z lokálnych kúrenísk.
Náročné dokazovanie
Pri spaľovaní škodlivých látok je problém s dokazovaním. Na fotografiách je ťažké preukázať, čo v peci skutočne horí. Málokedy sa podarí kontrolu naplánovať presne v čase, keď vinník neporiadok spaľuje a z komína stúpa čierny dym.
V Nižnej v minulosti jeden podnikateľ nafotil začmudený komín susednej prevádzky. Dal podnet na inšpekciu, ktorej poslal aj fotky. Stačila jedna návšteva inšpektorov a podnikateľ so spaľovaním zo dňa na deň prestal.

Teoreticky by obec mohla dať urobiť rozbor sterov z komína. Majiteľ, ak ide o súkromnú osobu, by však zástupcu samosprávy musel do domu pustiť. Širšie právomoci má v tomto smere polícia, no len v rámci trestného konania a na písomný a odôvodnený príkaz sudcu. Ústava a zákony určujú aj ďalšie presné podmienky, za ktorých možno vstúpiť do obydlia.
O niečo jednoduchšia by bola kontrola domu, ktorý slúži na podnikanie. Na ten sa už totiž v takom rozsahu ústavná ochrana a nedotknuteľnosť obydlia nevzťahuje.
Starosta Nižnej Jaroslav Rosina je presvedčený, že takéto veci by sa mali dať riešiť jednoduchšie. „Ľudia žijúci v okolí nebezpečných prevádzok majú rôzne choroby, aj smrteľné,“ hovorí. „Ak to dajú na súd, je otázne, či sa vôbec dožijú rozhodnutia.“
Čo na to legislatíva
Ľudia, ktorým prekáža spaľovanie nebezpečných odpadov v susedných domoch, sa môžu domáhať ochrany na súde. Samozrejme, tam sú lehoty dlhé a ukončenie sporu v prospech poškodeného od začiatku až do samého konca neisté. Podľa Občianskeho zákonníka výkon práv a povinností vyplývajúcich z občianskoprávnych vzťahov nesmie bez právneho dôvodu zasahovať do práv a oprávnených záujmov iných a nesmie byť v rozpore s dobrými mravmi. To znamená, že sused nemôže obmedzovať suseda, do toho spadá aj obmedzovanie neustálym a škodiacim dymením.

Poškodení sa môžu so žiadosťou o pomoc obrátiť aj na obec, ak došlo k zrejmému zásahu do pokojného stavu. Je pritom jedno, či ide o súkromné osoby alebo podnikateľské subjekty. Obec môže predbežne zásah zakázať, alebo uložiť povinnosť obnoviť predošlý stav. Obec, rovnako ako fyzické a právnické osoby, ale aj štátne orgány, musia dbať, aby nedochádzalo k ohrozovaniu a porušovaniu práv z občianskoprávnych vzťahov.
Odvolávať sa dá aj na zákon o priestupkoch. Podľa neho sa priestupku dopustí ten, kto porušením všeobecne záväzných právnych predpisov o ochrane životného prostredia zhorší životné prostredie.
V ďalšom ustanovení je zase pri priestupkoch proti občianskemu spolunažívaniu zakotvené, že sa ho dopustí ten, kto inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví.
Samozrejme, v každom prípad je nutné porušenie zákona preukázať. To je však nevyhnutné aj v prípade, že bude musieť poškodený ísť so svojím problémom až na súd.