BABÍN. August patrí v dedine už tradične rezbárom. Jeden z jeho týždňov majú na to, aby v rámci medzinárodného rezbárskeho plenéra Návraty k Siváňovcom ukázali, že vedia opracovať drevo a vytvoriť z neho umelecké dielo.
Témou tohtoročného plenéra bola tentokrát zábava dedinského človeka po práci. Štrnásti účastníci využili topoľové a lipové drevo, z ktorého vytvorili sochy basistu, huslistu, píšťalkárky, harmonikára, ženy s džbánom, šťastných gazdov, gajdoša a troch tanečníkov s tanečnicou.
„Urobila som pohľadnú zamyslenú tanečnicu, ktorá si vyberá z tanečníkov toho najkrajšieho a najlepšieho,“ povedala Alena Mrekajová. Patrí medzi stálice plenéra v Babíne, zúčastnila sa už deviateho ročníka.
„Dievča, tak ako bitka o ňu, vždy patrili k dedinskej zábave,“ dodal Miloš Húževka z Dohnian. Vyrezal jedného z troch tanečníkov, ktorí sa snažia zamyslenú dievčinu upútať svojím výkonom. Ten jeho stojí na jednej nohe, ďalší pri speve dvíha ruku, tretí ide vystrúhať poklonu pri žiadosti o tanec.

Dvaja z majstrov sa venovali skompletizovaniu sôch najväčších ľudských hriechov v Galérii rezbárskeho umenia v Babíne. Vyrezávali ich tam minulý rok. K lakomstvu, hnevu, smilstvu, obžerstvu a lenivosti pribudli pýcha a závisť. Ostanú v galérii.
Sochy dedinskej zábavy patria Oravskému kultúrnemu stredisku. Na konci roka ich vystavia na putovnej prezentácii v poľskej Bielsko-Bialej, Zuberci a v Dolnom Kubíne. Doplnia ich diela majstrov kamenárov, ktorí sa stretnú v septembri v Oravskom Bielom Potoku.
Predtým rezbári tvorili v Oravskej Polhore. Všetky stretnutia patria do aktivít projektu Návraty k rezbárskej a kamenárskej tradícii na slovensko-poľskom pohraničí.