TVRDOŠÍN, NIŽNÁ. „Na zbernom dvore v Nižnej je odpad všetkého druhu, nevytriedený, zamestnanci ho zoberú, ale nijako inak ho neseparujú. Nechápem, načo vlastne je a načo sú tam tí pracovníci.“
S takouto sťažnosťou sa na redakciu obrátil nespokojný občan. Zisťovali sme preto, ako to vlastne so zbernými dvormi je. Výsledok? Nie každé miesto, kde je sústredený odpad, je aj dvorom.
Nie je to zberný dvor
„Miesto je určené len ako sklad na veľkoobjemový odpad, nie je to zberný dvor na triedenie separovaného odpadu,“ hovorí nižniansky starosta Jaroslav Rosina. „Máme tam zamestnancov, ktorí berú, čo ľudia prinesú. Ale ich náplňou práce nie je následné triedenie, keďže tam chýba triediaca linka. Samozrejme, čo sa dá, separujú, čo nie, ide na skládku.“
Ohradená plocha slúži v Nižnej už niekoľko rokov. Hlavnou myšlienkou pri jej vytváraní bolo, aby odpadky nekončili v prírode. Zo zberného miesta odvážajú odpad dolnokubínske technické služby, od podnikateľov ho vyvážajú Technické služby Ružomberok.
Zariadenie na zber
Zberný dvor nemá ani Trstená. Žiadala peniaze na jeho vytvorenie spolu s niekoľkými okolitými obcami, výsledok však zatiaľ nevie. Odpad v súčasnosti Trstenčania sústreďujú v zariadení na zber odpadov. Taký je oficiálny názov skladového miesta na okraji mesta.

Ľudia tam môžu voziť separovateľné komodity – papier, sklo a plasty, ale aj jedlé oleje, tuky, šatstvo, textílie, drobný stavebný odpad, objemný odpad a biologicky rozložiteľný odpad. Začiatkom roka k tejto skladbe pribudli kovy, elektroodpad, autobatérie, akumulátory a taktiež prenosné batérie. „Prepravu drobného stavebného odpadu zabezpečuje oddelenie technických služieb alebo žiadateľ sám na vlastné náklady,“ povedal Jozef Polakevič, vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia.
Zmluvy so spoločnosťami
Minimálne dva razy do roka robí mesto aj zber veľkoobjemového odpadu, rovnako ako elektroodpadu. Biologicky rozložiteľný odpad už Trstenčania môžu skladovať doma, keďže každé domácnosť dostala bezplatne od mesta kompostér. Ani textil nemusia ľudia zakaždým voziť na zberné miesto. Nechať ho môžu v kontajneroch na to určených.

Na odvoz nebezpečného odpadu, elektroodpadu, textilu, jedlých tukov a olejov a biologicky rozložiteľného odpadu má mesto zmluvu so súkromnými spoločnosťami. Papier, plasty, kovy, sklo a tetrapaky odvážajú Technické služby Ružomberok nielen zo zberného miesta, ale aj z vriec spred rodinných domov.
Prísna legislatíva
Zberné dvory slúžia prioritne na uskladnenie roztriedeného odpadu, najmä toho, ktorý sa nedá vyvážať v kratších časových intervaloch. Reč je napríklad o stavebnom odpade, elektre, objemnom odpade z domácností či batériách.
„Obce sa snažia nájsť rôzne riešenia, ale sprísnenie legislatívy u zberných dvorov im situáciu komplikuje,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. „U nás sa po účinnosti nového zákona o odpadoch zmenilo len to, že ružomberským Technickým službám platí za odvoz odpadu organizácia zodpovednosti výrobcov. Obciam, ktoré tento zber hradili z vlastných zdrojov, sa tak znížili náklady na separovanie. No nastavené kritériá sú na najbližšie roky také vysoké, že ich nebude jednoduché splniť.“
Obce sa okrem toho obávajú výrazného zvýšenia poplatkov za uloženie odpadu na skládkach, o ktorom sa hovorí čoraz viac. Znamenalo by to zvýšenie poplatkov pre ľudí, čo by mohlo spôsobiť vytváranie čiernych skládok. Ich odstraňovanie by prinieslo ďalšie náklady pre samosprávu, ktoré by musela niekde zohľadniť. „Opäť by sa odrazili v poplatkoch pre obyvateľov na ďalší rok, čím by vznikol začarovaný kruh,“ povedal Banovčan.
Nie sú len na plasty a papier
Pavol Štefunda z Technických služieb Ružomberok vysvetľuje, že na zbernom dvore nemusia byť striktne len separovateľné druhy ako papier, sklo či plasty. „Na našom zbernom dvore máme aj drobný stavebný odpad, objemný, biologicky rozložiteľný odpad, nebezpečný či elektroodpad,“ hovorí.

Podmienky aj zoznam jednotlivých druhov určuje všeobecne záväzné nariadenie mesta či obce o odpadoch, prípadne prevádzkový poriadok zberného dvora alebo iného zberného miesta schválený okresným úradom.
Problémom naďalej zostávajú veľkoobjemové kontajnery na separovaný odpad, v ktorých je stále množstvo namiešaného odpadu. Ľudia buď vhodia vrece do prvého, ktorý majú po ruke, alebo do susedného, ak je kontajner na to určený preplnený. V nádobách na plast tak pracovníci technických služieb nachádzajú elektroodpad, bioodpad aj pneumatiky.
„Táto kontaminácia potom predstavuje zbytočné zvýšenie nákladov na dotrieďovanie, zvýšenú prácnosť i časovú náročnosť separovania odpadu. Nehovoriac o zbytočne zabranej kapacite kontajneru,“ dodal Pavol Štefunda.