NÁMESTOVO. Od priehrady k hlavnej ceste v lokalite Slanickej Osady sa v najbližšej budúcnosti stavať nebude. Traja vlastníci tamojších pozemkov chceli urobiť doplnok k územnému plánu. Ich cieľom bolo zahrnúť do už existujúceho dokumentu možnosť ďalšej výstavby.
Viac žiadostí
Na ostatné zasadnutie mestského zastupiteľstva opäť prišiel aj Vladimír Tóth s manželkou, investor, ktorý plánoval v časti Slanická Osada postaviť rehabilitačné zariadenie pre zdravotne hendikepovaných ľudí. Podľa jeho popisu malo ísť o komplex troch budov. Jedna by bola administratívna, zvyšné dve by slúžili hosťom. V každej mala byť obytná časť maximálne pre šesť klientov.
Peniaze na zámer chcel investor žiadať z eurofondov. Pozemok má vysporiadaný. V územnom pláne mesta však musel byť evidovaný presne na ten účel, na ktorý ho chcel vlastník využiť. A k tomu potreboval urobiť doplnok k dokumentu.

O doplnku, ktorý sa týka práve pozemkov na Slanici, rokovala komisia výstavby už vlani. Podnet dali iní žiadatelia. Chceli stavať rekreačné chaty. Oficiálne požiadali dvaja, neoficiálne vraj bolo záujemcov viac. „Lokalitu medzi štátnou cestou a priehradou komisia neodporučila zastavať, ale verejne užívať,“ povedal Vladimír Natšin, vedúci oddelenia výstavby na mestskom úrade. „My sme však len odporúčací orgán. Ak zastupiteľstvo schváli zmenu územného plánu, doplnok by si mali platiť žiadatelia.“
Hlavne na rekreáciu
„Až keď vy schválite doplnok k územnému plánu, môžeme my žiadať cez Žilinský samosprávny kraj peniaze na výstavbu tohto sociálneho zariadenia, ktoré vyčleňuje ministerstvo pôdohospodárstva,“ vysvetľoval poslancom Tóth.
Podľa neho malo zariadenie fungovať na princípe neziskovky pod hlavičkou občianskeho združenia. Riaditeľku Centra sociálnych služieb Námestovo Máriu Kondelovú zaujímali podrobnosti. Informovala sa ohľadom typu sociálnej služby, ktorú by v zariadení ponúkali, keďže investor deklaroval, že pôjde o sociálne zariadenie. Zaujímala ju aj dĺžka pobytu. Diskusiou došli k tomu, že nepôjde o mesačný ani ročný pobyt, ale prioritne o niekoľkotýždňový. Vyslovene teda skôr na rekreáciu, nie v zmysle fungovania sociálnych centier.
Poslanec Eduard Dunčič sa informoval, ako bude pobyt pre hendikepovaných ľudí financovaný. „Dotáciami, cez ministerstvo, kraj, sponzorov, z našich zdrojov. Potenciálne by si klienti možno zaplatili 10 až 30 percent. Teraz je ťažké povedať, aká bude cenová a finančná politika zariadenia,“ vysvetlil Vladimír Tóth.
Veľa otázok bez odpovedí
Poslanci sa zaujímali, čo bude so zariadením po piatich rokoch. Taká je doba udržateľnosti každého projektu podporeného z Európskej únie. Investor to dnes povedať nevedel. Upozornil však, že má zdravotne postihnutého člena rodiny, takže plánuje objekt prevádzkovať dlhšie než povinných päť rokov.
„Myšlienka je veľmi pekná, ale mne vadí nedostatok podmienok, informácií,“ povedal poslanec Marián Melišík. „Chcete robiť niečo sociálne, ale neviete poriadne vysvetliť, čo to bude.“ Eduarda Dunčiča zase zaujímalo, čo sa stane, ak zastupiteľstvo doplnky k územnému plánu schváli, ale žiadateľ peniaze na uskutočnenie deklarovaného zámeru z EÚ nedostane.
Poslanci tiež riešili, či schváliť žiadosť len jedného žiadateľa a ostatných nie. „To by bol precedens, žiadosti by určite pribúdali a my by sme museli argumentovať, prečo sme jednu schválili a ďalšie nie,“ povedal primátor Ján Kadera.
Nespokojní s verdiktom
Na zasadnutí bolo prítomných desať poslancov. Za zmenu územného plánu nebol ani jeden z nich. Dvaja boli proti, ostatní sa zdržali. Ako viacerí po hlasovaní skonštatovali, nechcú zahlcovať poslednú zelenú časť okolo priehrady rekreačnými chatami. A ako sa zdalo, investor, ktorý tam plánoval stavať rekreačné zariadenie, ich o svojich plánoch nepresvedčil.
Ten rozhodnutím poslancov potešený nebol. „Už teraz nás upodozrievate, že chceme niečo zneužiť. Nechápem, čo vás vedie k tomu, že nechcete podporiť takýto zámer,“ s týmito slovami manželia opustili námestovskú zasadačku.