TRSTENÁ, ZUBEREC. Na II. Medzinárodnom sústredení kynológov hasičských zborov sa zúčastnili psovodi zo Slovenska, Čiech aj Poľska. Spolu so svojimi miláčikmi mali počas siedmich dní plné ruky a labky práce.
Aj ruiny sa dajú využiť
Na úvod na nich čakal niekoľko kilometrov dlhý kondičný presun, potom pokračoval celodenný výcvik vyhľadávania v sutinách. Na tento účel výborne poslúžil bývalý závod fabriky ZŤS Trstená. Kynológovia sa v ňom rozdelili do viacerých skupín, ktoré pracovali nezávisle od seba. Cieľ bol jasný, nájsť a zachrániť obeť uväznenú pod troskami budovy.
Pri tejto úlohe kynológovia preverili samostatnosť svojich štvornohých priateľov, pretože psy prehľadávali budovu bez vstupu psovoda.
„Vstup zaisťovali príkre schody do tmy,“ povedal Petr Svoboda, psovod zo Záchranného útvaru Hasičského záchranného zboru Českej republiky Hlučín. „Nebolo ľahké, prehľadať povalu a nájsť figuranta, ktorý bol o poschodie nižšie a jeho pach sa tam dostával dierou v podlahe.“ Napriek všetkým prekážkam všetky psy označili svoj nález štekaním.
Dokázali, že v reálnej situácii sú schopné nájsť zavalené osoby a tým zachrániť to najcennejšie, ľudský život.
Lietajúce psy
Sústredenie pokračovalo ďalšou úlohou. Ppsovodi museli zvládnuť traverz so psom zo skaly a následne vyhľadať osobu v lese. Zuberská lezecká skala Vápenka vzbudila u nejedného rešpekt.

„Psovod sa nesmie báť, pretože strach paralyzuje, no nesmie sa zároveň nebáť, aby neurobil chybu, ktorá bude mať pre neho aj psa fatálne následky,“ povedal Miroslav Vojtko, riaditeľ odboru služobnej kynológie DHZm Trstená. „Zároveň musí mať pred vykonávanou prácou rešpekt a opierať sa o svoje schopnosti, zručnosti a vedomosti, ktoré získal pri výcviku. Pes je v tej chvíli plne oddaný svojmu pánovi. Pokiaľ vycíti, že psovod má strach, bude mať strach aj on, začne sa vzpierať a manipulácia s ním bude náročná.“ Ale skúsené psy vedia, že sa nemusia ničoho báť, niektoré z nich dokonca tento výcvik, lietanie, majú rady.
Rýchlosť a spoľahlivosť dobre vycvičeného psa je fantastická. Pri pátraní v terénne je efektívnejší ako 30 záchranárov idúcich v rojnici. Po zlanení zo skaly vyhľadávali v lese skrytého figuranta. Všetky psy boli opäť úspešné.
Záchranná akcia
Popoludní sa všetci presunuli do bývalého Hotela Priehrada. Tam opäť pokračoval výcvik vo vyhľadávaní v ruinách. Nasledovala prednáška Simony Kovalikovej zameraná na poskytnutie prvej pomoci služobným psom. Psy sú často vo veľkom ohrození života a v prípade zranenia mu prvú pomoc poskytuje psovod.
Nakoniec sa kynológovia presunuli na Oravskú priehradu. Organizátori pre nich pripravili novú úlohu cvičenia.

Počas školskej exkurzie sa na Slanickom ostrove stratili dve deti a mohli byť zranené. Na palubu člna Orava rescue systemu nastúpili vždy dvaja kynológovia, ktorí ich vyhľadali, poskytli prvú pomoc a transportovali späť k vozidlám na pevninu.
Na záver sústredenia opäť nasledoval kondičný presun, tentoraz v nepriaznivom daždivom počasí. To si však nevyberá ani pri reálnych zásahoch a takto neplánovane preverilo húževnatosť všetkých záchranárov a psov.
Záchranárske psy musia byť 24 hodín denne a 365 dní v roku na najvyššom stupni vycvičenosti, aby mohli pomáhať ľuďom v núdzi. Toto cvičenie ich schopnosti zlepšilo.