Tento rok si pripomenieme sté výročie ukončenia prvej svetovej vojny, v ktorej padlo veľa Oravcov. Skupina nadšencov na pamiatku postavila na vojenskom cintoríne v Jangrote pri Krakove zvonicu.
Ležia tam stovky vojakov
V jeseni 1914 bola dedinka Jangrot pri Krakove jedným z rozhodujúcich centier rakúsko-uhorskej obrannej línie, ktorá sa tiahla od poľských mestečiek Skala do Kromolova. Jedným z plukov, ktoré tu bojovali, bol 15. Honvédsky pechotný pluk, ktorý sídlil v Trenčíne. Až 85 percent mužstva tvorili Slováci. Boli medzi nimi aj Oravci.
Po vypuknutí vojny bol pluk súčasťou V. zboru, ktorý nasadili na front v Haliči. Najväčšie boje v spomínanom regióne prebiehali od 16. do 27. novembra 1914.
V krutých bojoch zahynulo mnoho vojakov na oboch frontoch. Sú pochovaní na miestnom cintoríne v Jangrote Ciepliciach.
Leží tam 2014 vojakov rakúsko-uhorskej armády, medzi nimi mnoho Slovákov a 561 vojakov cárskej ruskej armády. Je tu tiež jediný označený hrob na vojenskom cintoríne v Malopoľsku. Patrí Jánovi Balážovi z Moravského Lieskového z 15. Honvédskeho pluku.
Nové kríže tam osadili v roku 2009 z iniciatívy Rekonštrukčného oddielu II. Regimentu obrannej artilérie a členov Jurajovho spoločenstva.
V centre obce, severne od vchodu do kostola, sú aj pozostatky cintorína Jangrot II., ktorý bol pôvodne plánovaný ako hlavný cintorín pre padlých vojakov. Nikdy ho nedokončili a tam pochovaných preniesli na cintorín v Jangrote Ciepliciach.
Krakov museli ubrániť
V roku 2014 Klub vojenskej histórie Beskydy spoločne so združením MAS Orava zorganizoval pietnu spomienku, prišlo 42 ľudí. Pri tejto príležitosti osadili na cintoríne drevený kríž, ktorý vyrobil starosta Zázrivej Matúš Mních, posvätil kaplán Miroslav Žmijovský z Hruštína.

Po tom, ako oravskí dobrovoľníci z vlastnej iniciatívy postavili zvonicu na Skora Vrchu na východe Slovenska, predsavzali si postaviť druhú v Jangrote. Práve tam bojovali Slováci zo spomínaného 15. Honvédskeho pluku, ale aj zo 71. a 72. pluku. Patrili pod veliteľstvo v Trenčíne a boli v nich zaradení chlapci z Oravy.
Vojská utrpeli na spomínanom úseku frontu obrovské straty, pretože štáb kládol veľký dôraz na to, aby sa Krakov ubránil. Keby padol, nielenže by ruské cárske vojská okupovali mesto, ale otvárala sa pre nich aj možnosť postupu na juh na Slovensko. Tam by sa musela urýchlene vybudovať ďalšia zákopová línia.
Bojovali aj novinári
V Slovenskom denníku z augusta 1914 je zachytený osud poručíka Fedora Kállaya z Liptova, ktorého povolali do armády. Pracoval v spomínanej redakcii so šéfredaktorom a redaktorom. S plukom ich nasadili na front v Haliči. V novembri 1914 sa ocitol na frontovej línii pri Jangrote, kde zahynul. Za svoj hrdinský čin bol in memoriam vyznamenaný cisárom.
Pri pátraní po jeho blízkych aktivisti zistili, že jeho otec bol v tom čase richtárom v Liptovskom Mikuláši, brat Jozef sa neskôr stal ministrom s plnou mocou pre správu Slovenska. Jeho vnuk v súčasnosti pôsobí na Žilinskej univerzite.
V bojoch padli aj Oravci
Cieľom skupinky nadšencov bolo nájsť čo najviac informácií o padlých Oravcoch. Dosiaľ našli 50 mien padlých vojakov z Oravy, ktorí sú pochovaní na cintoríne v Jangrote. Zo Zázrivej, ktorá bola v tom čase najväčšou obcou na Orave, sú tam piati mladí chlapci.

Predpokladajú, že z Oravy je viac padlých ako spomínaných 50, ale ich mená nie sú známe, pretože sa ich dosiaľ nepodarilo zistiť. No dnes neexistuje na Orave rodina, ktorá by nemala niekoho zo svojich mužských príbuzných narukovaného v rakúsko-uhorskej armáde.
Postavia aj tretiu zvonicu
Nadšenci chcú aj vybudovaním zvonice a umiestnením kríža vzdať hold všetkým Oravcom, ktorí sa zúčastnili krutých bojov prvej svetovej vojny v tomto regióne. Pri jej výstavbe inštaláciou betónových pätiek pomohol miestny Wojt z gminy Roman Želazny. Pomáhali aj Oravci Jozef Ondrek, Štefan Martvoň, Štefan Šalata, Ján Ďuľovec, Miroslav Ondrek, Jozef Krupa. Pridali sa Bogdan Glod z Gorlic, ktorý je profesionálnym vojakom v Krakove, Anna a Marián Šimkuličovci z Humenného. O gurmánske špeciality priamo na stavenisku sa postaral moravský kolega Petr Tichý.

Zvonica by mala byť slávnostne odovzdaná 10. novembra v predvečer stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny za účasti starostov, županov, slovenského konzulátu v Krakove a ďalších hostí.
Tretiu zvonicu chcú nadšenci histórie vybudovať v Slovinsku, kde na Sočskom fronte bojovali a vyznamenali sa mnohí Oravci. Zhodou okolností je ich tiež okolo 50. Už je dohodnuté miesto výstavby, podporuje ich slovenská ambasáda v Slovinsku. Ich iniciatívu vítajú aj domáci obyvatelia.