ORAVSKÁ PORUBA. „Aha, tu je manžel, ako hrá divadlo a toto je zasa moja mama a jej sestra,“ spomínala Darina Vicáňová, keď si prezerala výstavu starých fotografií na autobusovej zastávke.
Babky prišli o kvačke
Netradičnú výstavu zorganizovala Janka Tarabová, ktorá sa inšpirovala podobnou výstavou v Kňažej, mestskej časti Dolného Kubína. „Dohodli sme sa so starostom, že by bolo fajn, keby sme urobili niečo podobné.“
Starosta zbieral fotky, skenoval, Janka Tarabová navštevovala babky, ktoré sa pozreli do starých šuflíkov, albumov, truhlíc. Pred rokom z nich vytvorili prvotinu a niekoľko ich ukázali v kultúrnom dome.
Ohlas bol dobrý, ľudia priniesli ďalšie fotografie. Keď ich bolo dosť, začali rozmýšľať, kde by ich mohli vystaviť. Voľba padla na autobusovú zastávku vedľa obecného úradu, aj salaša s amfiteátrom, na ktorom sa odohrával kultúrny program počas Dní obce. Práve počas nich výstavu otvorili.
„Predpokladali sme, že príde veľa ľudí a na výstavu to budú mať na skok,“ povedal starosta Peter Hrivnák. „Teraz máme parádnu zastávku. Babky sa vytešujú, niektoré prišli aj o kvačke. Jednu dokonca doviezli autom, lebo chcela fotky vidieť.“
Klenot medzi fotografiami
Darina Vicáňová si zažltnuté obrázky dlho prezerala. „Človek si lepšie pospomína, keď vidí fotografie.“

Pre lepšiu orientáciu ich rozdelili do rôznych tematických blokov. Krásny život na Gäceli, Svet vždy patril mladým, Keď bol čas, šlo sa na výlet, Práca bola súčasťou života, Keď ten čas tak letí, Rodinné portréty, Čo boh spojil, Krása našich krojov.
„Zaujímavé sú fotky z Gäceľa, ktoré ukazujú históriu pánov Gäceľských,“ povedala Tarabová.
Na Gäceľ si veľmi dobre spomína aj Darina Vicáňová. „Chodievali sme tam hrabať seno. Vzadu, za týmto domom, boli hrobky. Tam bol chládok. Ako deti sme tam sedávali na múrikoch hrobiek. Vtedy ešte boli čitateľné tabuľky na nich. Dnes už niet po nich ani stopy.“
Ľudia si fotky nielenže prezerali, ale perom mohli dopísať meno osoby alebo dátum, čo ešte zvýšilo ich historickú hodnotu.
„Získali sme najstaršiu fotografiu z roku 1924 zo svadby v Zábreži, na ktorej je celá dedina,“ povedal Tarabová.

Po ukončení výstavy fotky neodložia do zásuvky. Organizátorke sa z grantu telekomunikačného operátora podarilo získať peniaze na ich montáž na plastové podklady. „Vystavíme ich na vhodnom mieste v kultúrnom dome, aby opäť nezapadli prachom,“ povedal starosta.