DOLNÝ KUBÍN. Viacero chodcov sa koncom júna pozastavovalo nad opravou chodníkov, pri ktorej robotníci na plochu najskôr nastriekali tekutý asfalt a potom naň nasypali drobné kamienky. Ľuďom sa lepili na topánky.
Lepší je asfaltobetón
Metódu pneumotrysku zvolilo mesto na chodníkoch, ktoré boli vybudované v minulosti pomocou tvrdoliateho asfaltu. Majú z veľkej časti živičný povrch celoplošne rozrušený, vypadli väčšie plochy živičného povrchu. Pri tejto technológii tvorí podkladovú vrstvu chodníka betón. Na ňom je položená dvoj- až trojcentimetrová vrstva tvrdoliateho asfaltu.

„Oprava takého chodníka štandardnou metódou zapílenia poškodeného úseku, vysprávkou podložia a následnou pokládkou päťcentimetrového asfaltobetónového povrchu nepripadá do úvahy z hľadiska vysokej ceny aj z hľadiska technológie výstavby chodníka,“ povedal Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy mestského úradu. „Riešením je celoplošná výmena rozrušeného živičného povrchu v celej dĺžke chodníka a jeho nahradenie novou päťcentimetrovou vrstvou asfaltobetónu.“

Takouto technológiou budú v tomto roku opravené chodníky na uliciach Pelhřimovská, Bysterecká, na sídlisku Brezovec, v Starom meste a Medzihradnom. Celoplošne opravia 1 515 m chodníkov, čo je 4 360 metrov štvorcových, pričom meter štvorcový stojí 17,88 eur. Radnica celkovo zaplatí 134-tisíc eur.
Oprava je dočasná
Cena za tonu živičného materiálu vrátane urobenia opravy pneumotryskom je 240 eur.

„Opravu chodníkov pneumotryskom robíme len preto, že peniaze na celoplošnú opravu týchto chodníkov mestské zastupiteľstvo v rozpočte pre rok 2018 nevyčlenilo, napriek tomu, že ich opravu ľudia dlhodobo žiadajú,“ povedal Kosmeľ. „Z hľadiska bezpečnosti chodcov, ako aj z hľadiska cestného zákona je povinnosťou mesta urobiť také nevyhnutné opravy chodníkov, aby sme do celoplošnej opravy zabezpečili bezpečný pohyb po týchto komunikáciách.“
A to sa dá dosiahnuť vďaka pneumotryskom. „Umožňuje nám odstránenie spomínaných porúch chodníkov a preklenutie obdobia do ich konečnej celoplošnej opravy.“