ZUBROHLAVA. Výstava obrazov i starých predmetov, prednášky historikov, pestovateľov, remeselníkov, ukážka skutočného, na modro rozkvitnutého ľanu, aj krátke divadelné predstavenie. Plátennícka akcia naberá na kvalite.
Tohtoročnú Hauzírku otvorili pásmom plátenníckych piesní, hovoreného slova a poézie deti z miestnej základnej školy. Nechýbalo vystúpenie zubrohlavského súboru Plátenník.

Na dopoludňajšej odbornej konferencii rozprávala o spracovaní ľanu a tkáč-skych technikách etnografka Elena Beňušová, Daniel Hajdučík priblížil pestovanie ľanu a jeho zber, Erika Kulášová hovorila o modrotlačových formách v zbierkach Oravského múzea. Michal Čajka zase priblížil architektúru hornooravských plátenníckych obcí a Matej Rabada ukázal, ako oživil zašlú slávu modrotlače.
Popoludní predstavil Miroslav Hajdučík vzorník zo slanickej farbiarskej dielne a Eva Kurjaková porozprávala o distribúcii plátna.

Návštevníci si mohli vyskúšať prácu s ľanom, od česania hlávok až po viazanie ľanu do snopkov. Súčasťou podujatia bola aj bohatá výstava. V zbierke sa objavili staré trepačky, ručný mangeľ na hladenie plátna, knihy o modrotlači, ľanové snopky, česadlá, staré fotky z plátenníckej minulosti dediny, fotografie starých plátenníkov, významných osobností, rôzne druhy ľanového a konopného plátna a modrotlače Mateja Rabadu.
Nechýbali ani obrazy a hotové výrobky z plátna. „Tieto krásne vyšívané závesy na domácom plátne nám požičala Emília Plutová,“ hovorí Eva Kurjaková, vedúca Občianskeho združenia Zubor, ktoré Hauzírku už tretíkrát organizovalo. „Závesy sa používali nad umývadlom v kuchyni, kým ešte neboli kúpeľne.“

O večerný program sa postarali zoskupenia Plátenník a Omladina Zubrohlava, ktoré pod vedením Margity Banasovej nacvičili predstavenie Plátenníkova žena podľa rovnomennej poviedky Evy Kurjakovej.