KRAĽOVANY, ORAVSKÁ PRIEHRADA. Kúpacia sezóna sa oficiálne začína v polovici júna a trvá do 15. septembra. Jej začiatok, koniec, ale aj samotný priebeh ovplyvňuje najmä na otvorených a prírodných kúpaliskách počasie.
Na Orave sa síce dá kúpať na všetkých monitorovaných miestach, no pre nízke teploty a dážď zatiaľ veľa ľudí vodu nevyhľadáva.
Päť miest na priehrade
Oravská priehrada nie je oficiálne vyhlásená za vodu určenú na kúpanie. Napriek tomu ju každoročne navštevujú stovky až tisícky návštevníkov, aby sa ochladili počas horúcich dní. Pracovníci Regio-nálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne z nej pravidelne berú na rozbor niekoľko vzoriek. Vytipovaných majú päť najfrekventovanejších a kúpajúcimi sa najvyhľadávanejších miest – pláže pri autokempingoch Slanica, Stará Hora, Prístav, JAMI a pri námestovskom Nábreží.
„Poskytujú najmä kempovacie, ubytovacie a stravovacie služby,“ uviedla Mária Kráľová z oddelenia hygieny životného prostredia. „Vzorky vody sme tento rok odobrali koncom mája. Sledované ukazovatele kvality boli vyhovujúce.“

Odborníci predpokladajú, že voda v celej priehrade je vhodná na kúpanie. Návštevníci si však musia uvedomiť, že jej kvalita môže byť dočasne zhoršená napríklad po búrke alebo pre splašky pritekajúce z riek, ktoré sa do nej vlievajú.
Kúpanie v lome
Mnoho ľudí nielen z Oravy počas leta vyhľadáva lom v Kraľovanoch – Rieke. Tamojšie blankytne modré jazero síce nie je vyhlásenou kúpacou oblasťou, no aj odtiaľ hygienici každoročne berú vzorky, ktoré skúma laboratórium v Žiline. Tento rok je odber naplánovaný na august. Tamojšia voda však dlhodobo spĺňa podmienky na kúpanie, aj keď nemá oficiálneho prevádzkovateľa a kvalitu kúpania ovplyvňujú práce v okolí.

„Prebiehajúca ťažba v lome a tiež hluk mechanizmov a nákladných áut odvážajúcich sutiny z lomu,“ hovorí Mária Kráľová o tom, čo môže znížiť kvalitu vody aj samotného oddychovania. „Nezanedbateľná je i prašnosť pri prejazde nákladiakov.“
Z oravských umelých kúpalísk sú na kúpanie vhodné všetky, ktoré hygienici monitorujú. Ich zoznam je pravidelne aktualizovaný na webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva.
Pozor na sinice
Hygienici pred kúpacou sezónou a počas nej upozorňujú aj na výskyt baktérií vo vode, ktoré môžu spôsobiť kožné problémy. Odborníci radia kúpať sa len na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách a na vodných plochách, ktorých kvalitu monitorujú pracovníci úradov verejného zdravotníctva. Treba navštevovať kúpaliská s povolenou prevádzkou, je dôležité vopred sa informovať o ich aktuálnom stave.
„Kvalitu vody na kúpanie možno odhaliť voľným okom,“ hovorí hlavný hygienik Ján Mikas. „Netreba do nej vstúpiť, ak podľa farby či zápachu pôsobí odpudivo. Zo zdravotného hľadiska nie je bezpečné kúpať sa v prírodných vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo, pretože môže prenášať aj niektoré mikróby, napríklad salmonelu.“

Zvážiť treba aj kúpanie vo vodách, v blízkosti ktorých sú uhynuté zvieratá alebo do nich ústi kanalizácia. V prípade verejných bazénov je zase dôležité všímať si poškodenia či slizovité povlaky na stenách a kachličkách. Do takých bazénov radšej nevstupujte.
„Kúpanie je určené pre zdravých ľudí, ktorí majú normálnu imunitu a neporušenú pokožku, ak je poškodená, môže byť vstupnou cestou pre infekcie. Pri kúpaní nie je možné úplne vylúčiť kontakt s rôznymi druhmi mikroorganizmov šíriacich sa vodou. Problém však nastane, ak sa neprimerane premnožia.“