LIESEK, NIŽNÁ. „V dedine máme celý svet a ani o tom nevieme,“ hovorí starosta Nižnej Jaroslav Rosina. Obce majú dlhodobo problémy s nesprávnymi počtami obyvateľov. Reálne sú vyššie ako tie, ktoré dáva Štatistický úrad.
O cudzincoch, ktorí sú prihlásení na trvalý pobyt, sa dozvedajú len vtedy, keď sú voľby. Inak o nich netušia, nemôžu im vyrubiť dane, miestne poplatky a nedostávajú na nich ani podielové dané. De facto neexistujú, hoci o nich ostatní spoluobčania vedia.
Sú na cudzineckej polícii
„Reálne sa o týchto ľuďoch dozvieme pred voľbami,“ vysvetľuje Jaroslav Rosina. „Stretávame ich, deti chodia k nám do školy, dospelí sú zamestnaní v miestnych firmách, no v evidencii ich nemáme.“
V Nižnej ide zhruba o tridsať cudzincov. Sú medzi nimi Poliaci, Česi, ale aj Rusi či Číňania. Majú povinnosť platiť obciam poplatky, ale keďže v mnohých prípadoch o nich samosprávy nevedia, platia za nich, alebo sa na nich skladajú ostatní občania.
Pritom nejde o pochybenia zo strany samotných cudzincov, ktorí sa rozhodli žiť na Slovensku, ale o systémový nedostatok.

„Sú evidovaní na cudzineckej polícii,“ hovorí Ján Banovčan, predseda Združenia miest a obcí Horná Orava. „Nedostávame na nich podielové dane, lebo sú mimo oficiálnych počtov. Združenie miest a obcí iniciuje rokovania na túto tému. Stáva sa totiž čoraz väčším problémom pre lokality s nedostatkom pracovných síl.“
Chyby pri sčítaní
Nepresné počty obyvateľov spôsobuje okrem neevidovaných cudzincov aj zlá štatistika. Štatistický úrad totiž vychádza zo sčítania obyvateľov z roku 2011. Problémom je, že vtedy sa ľudia mohli sčítavať aj elektronicky. A nie všetci, ktorí deklarovali, že to urobia, sa reálne aj sčítali. Už počas samotného sčítania teda z evidencie vypadli mnohí ľudia.

Pri každoročnom odčítavaní odsťahovaných a zomretých a pripočítaní narodených a prisťahovaných sa teda odchýlky zväčšujú čoraz viac.
„Takýmto vzorcom vznikne určité číslo, ktoré dostane ministerstvo financií a od neho finančná správa, ktorá posiela podielové dane. Ak obci oproti realite chýba 70 ľudí, ale pri mestách ide aj o podstatne vyššie čísla, je to už dosť veľký problém. Samosprávy prichádzajú o nemalé peniaze,“ dodal Banovčan.