DOLNÝ KUBÍN. Žilinský samosprávny kraj spravuje 1440 kilometrov ciest II. a III. triedy a takmer osemsto mostov. Ich údržba a opravy si ročne vyžiadajú milióny eur. Na ostatnom zastupiteľstve sa regio-nálni poslanci oboznámili so stavom ciest.
Dvojky sú na tom dobre
Župné cesty sú podľa kvality povrchu rozdelené do piatich kategórií – výborný stav, dobrý, vyhovujúci, nevyhovujúci a havarijný.
„Snažíme sa ich opravovať čo najviac,“ povedal Igor Janckulík, podpredseda kraja pre dopravu. „Využívame na to vlastné peniaze aj eurofondy. Máme vlastnú čatu asfaltérov, ktorá opravuje vozovky, a čatu na vodorovné dopravné značenie.“
Na Orave je takmer 90 kilometrov ciest II. triedy. Podľa Janckulíka sú niektoré v lepšom stave ako štátne cesty I. triedy. Ale sú miesta, ktorými sa župa chváliť nemôže.

Patria medzi ne havarijné úseky spôsobené zosuvmi a poklesmi na ceste II/583 na Rovnej hore, v Zázrivej a v Pár-nici. Ich oprava si vyžiada takmer 1,4 milióna eur.
Nevyhovujúci stav je až na ôsmich ďalších úsekoch. Všetky majú takmer rovnaké dôvody – výtlky, vypratý povrch, sieťové trhliny, lokálny rozpad, poklesy. Preto je pre ne navrhnutá súvislá oprava.
Najdlhším je cesta medzi Krušetnicou a Lokcou v dĺžke 4450 metrov. Úsek dlhší ako kilometer treba opraviť v Lokci, Oravskej Lesnej, medzi Habovkou, Zubercom a Hutami. V Zázrivej, Vavrečke a medzi Čimhovou a Vitanovou sú úseky kratšie ako kilometer. Župa by na opravu všetkých celkovo potrebovala takmer 1,3 milióna eur.
Nekonečný príbeh
„Horší stav je na cestách III. triedy,“ priznal Igor Janckulík. Ako jeden z dôvodov uviedol preťažené kamióny. „Vodiči obchádzajú cesty I. triedy, aby ušetrili alebo si skrátili cestu. Podložie župných ciest nie je na to stavané. Treba, aby policajti viac využívali prenosné váhy. Okrem pokuty treba nariadiť preloženie nákladu. To je spôsob, ako dosiahnuť zmenu a ochrániť naše cesty.“

Správa ciest ŽSK sa na Orave stará o 238 kilometrov ciest III. triedy. V havarijnom stave je pre zosuv pôdy 75 metrový úsek medzi Zázrivou a osadou Havrania. Jeho opravu odhadli na 150-tisíc eur.
Podobnú dĺžku má aj zosuv medzi Pucovom a Pokryváčom. „Riešili sme ho viackrát, teraz dáme urobiť kompletnú opravu,“ povedal Jozef Oršuliak, riaditeľ Správy ciest ŽSK, závod Orava. Župa naň vyčlenila 161-tisíc eur. Do problémových miest zaradil aj zosuv medzi Dolným Kubínom a Oravskou Porubou a pri Štefanove.
Obyvatelia Osádky a Pribiša už dlhodobo žiadajú opravu cesty medzi týmito dvoma dedinami. „To je nekonečný príbeh,“ povedal starosta Pokryváča Miroslav Lupták. „Župa urobila časť od stredu dediny kúsok za ňu, ale ostal tam ešte hodný kus. Na našej strane je to zlé, no na strane od Osádky je to hrozné.“

Cesta je v tom úseku na viacerých miestach úplne zničená, zosuvy a kamióny s drevom ju urobili takmer neprejazdnou. Vodiči musia kľučkovať medzi veľkými nerovnosťami, aby nezachytili spodok auta.
Jozef Oršuliak uznal, že má pravdu. „Je naozaj v zlom stave, ale pri opravách sme počítali autá, ktoré tadiaľ prešli. Je ich veľmi málo.“ Župa musí pri rozdeľovaní peňazí na opravy ciest dobre rozmýšľať, kde ich dá. Či do málo frekventovanej cesty, po ktorej prejde denne niekoľko desiatok áut, alebo tam, kde ich jazdia stovky alebo tisíce.

Igor Janckulík chce počas leta spoločne s generálnym riaditeľom Správy ciest ŽSK Pavlom Liškom, ktorý bol menovaný do funkcie minulý pondelok, navštíviť všetky závody a strediská správy ciest. „Stretneme sa s tamojšími župnými poslancami, prejdeme problémové miesta, určíme priority.“
Na záver povedal pozitívnu správu pre zamestnancov Správy ciest ŽSK. Na stabilizáciu zamestnancov a ich motiváciu župa vyčlenila takmer stotisíc eur vo forme odmien. „Aj takto chceme oceniť ich prácu, ktorá je namáhavá, a motivovať ich k lepším výkonom.“