LIESEK. Aby každý v sebe našiel lásku a porozumenie nielen k prírode, ale aj k ostatným ľuďom a vážil si Božie dary, ktoré nám poskytuje príroda. V duchu tejto myšlienky sa niesla nedávna slávnostná svätá omša, počas ktorej biskupský vikár Viktor Pardeľ, liesecký rodák, požehnal poľovnícku kaplnku v miestnom chotári.
Neľahký výber miesta
S nápadom prišiel správca farnosti Štefan Piták. Ako vášnivý turista nechodieva len do vysokých hôr, ale i do okolitých lesov. Často prechádza aj po lesnej ceste lieseckým chotárom, ktorá vedia až do Oravíc. A neraz sa zastavil v altánku, ktorý tam pred niekoľkými rokmi dali postaviť miestni urbarialisti.
„Raz mi napadlo, že by sa tu pekne vynímala Kaplnka sv. Huberta,“ prihovoril sa duchovný veriacim na nedeľňajšej slávnostnej omši. „Spojil som sa poľovníkmi a navrhol im, či tu neurobíme niečo takéto duchovné. Prostredie pri riečke a medzi stromami bolo na to ako stvorené.“
Poľovníci mali podobnú myšlienku dlhšie. Potrebovali však impulz. „Vďaka vám, že ste sa stali hybnou silou tohto projektu,“ povedal poľovník Ján Rajman.
Miesto vyberal kňaz Štefan Piták s predsedom miestneho urbáru Jánom
Kto bol sv. Hubert
Narodil sa v roku 656 v severnej Galii, bol akvitánsky princ. Užíval si život, bol náruživý poľovník. Počas poľovačky na Veľký piatok zazrel veľkého jeleňa, ktorému sa týčil medzi parohami kríž.
Po tejto skúsenosti zmenil svoj život, začal žiť pokorne, naučil sa vážiť si prírodu aj zvieratá.
Prijal kresťanstvo, stal sa kňazom, okolo roku 704 sa stal biskupom v diecéze, kde boli z veľkej časti pohania. Preto sa stal veľkým misio-nárom.
Zomrel 30. mája 727, bol pochovaný v Liege. Pri jeho hrobe sa diali zázraky, v roku 743 otvorili jeho hrob. Jeho telo bolo neporušené, preto ho 3. novembra 743 uložili do nového hrobu pod hlavným oltárom. Tento deň sa stal jeho sviatkom.
O niekoľko rokov neskôr, 30. septembra 825, preniesli jeho pozostatky do kláštora v Andage.
Kolejákom. Les je totiž urbársky. Štefan Piták navrhol priestor oproti altánku. S tým nesúhlasil predseda, pretože ho využívajú ako sklad dreva. Ján Koleják navrhol plochu o kúsok vyššie. S tým zase nesúhlasil farár, pretože tadiaľ vedie poľná cesta. „Predseda napokon hovorí, že by to mohlo byť tu, že oni sa postarajú o vypílenie stromov, bagrovanie aj prípravu terénu. A tak aj bolo.“
Všeobecná spokojnosť
Samotná výstavba trvala niekoľko mesiacov. Financovali ju poľovníci, urbár i miestni podnikatelia. Interiér kaplnky zdobí socha sv. Huberta, ktorú vyrobil Peter Kolčák zo Sihelného. „Ďakujem tvorcovi i jeho manželke, ktorá mala trpezlivosť, kým vyrábal toto naše umelecké dielo,“ povedal Štefan Piták. „Bude nám pripomínať vás, vaše ruky, vašu prácu.“
Prístup ku kaplnke majú všetci. Starší a imobilní sa k nej dostanú na autách, športovci na bicykloch po spevnenej ceste, ktorú využíva urbár na zvážanie dreva, bez problémov prejdú aj peší turisti. „Vzniklo úžasné miesto, kde budete môcť prísť s rodinami opiecť slaninku, oddýchnuť si, pomodliť sa,“ povedal Štefan Piták.

Spokojný bol aj predseda urbáru. „Som rád, že sa toto dielo podarilo,“ hovorí Ján Koleják. „Okrem hospodárskeho úžitku cesty, ktorý začal pred siedmimi rokmi, dnes začína aj jej duchovný účel. Verím, že to prospeje nám všetkým.“
A prianie pre tých, ktorí sa pri kaplnke pristavia, na záver za všetkých miestnych poľovníkov povedal Ján Rajman: „Želáme si, aby patrila nielen nám, ale aby pri nej načerpali sily a pookriali všetci, ktorí majú radi prírodu, les, ktorí v lese pracujú, alebo len náhodne prechádzajú okolo. Nech teda slúži všetkým na úžitok.“