NÁMESTOVO. Myšlienka výstavby plaveckého bazénu či akvaparku na brehu Oravskej priehrady rezonovala na mestskom zastupiteľstve už pred niekoľkými rokmi. Všetko bolo schválené, napokon však od zámeru ustúpil investor.
Poslancom mesto predložilo nový zámer. Opäť sa ozvali možní záujemcovia o výstavbu malého akvaparku na nábreží. Na predkladanie urbanistických štúdií majú bezmála štyri mesiace.
Celý alebo časť
Na vedenie mesta sa obrátili investori. Samospráva sa stret-la s poslancami na pracovnom stretnutí. K ničomu však nedospeli. Preto zámer predložila na oficiálnom júnovom zasadnutí zastupiteľstva aj s návrhom na vyhlásenie verejnej súťaže. Jej pointou bolo predkladanie urbanistických štúdií k výstavbe objektu na nábreží Oravskej priehrady.

Pozemok ponúka mesto. Vyčlenilo 10-tisíc metrov štvorcových, minimálna cena 70 eur za meter zodpovedá všeobecne záväznému nariadeniu. Predať nemusí celú plochu. Parkoviská si chce mesto nechať vo svojom vlastníctve. „Na záujem sme čakali dlho a investori na naše súhlasné stanovisko nebudú čakať donekonečna,“ hovorí primátor Ján Kadera. „Situácia sa môže rýchlo obrátiť, preto treba konať. Mesto to nebude nič stáť, o nič neprídeme, môžeme len získať.“
Návrhy predložené investormi bude hodnotiť komisia. Primátor si želá, aby v nej boli všetci poslanci. On jej súčasťou nebude. „Aby ma nikto neobviňoval, že posúvam určitým ľuďom mestské pozemky,“ povedal.
Rozdielne názory
V návrhu bola základná a jediná podmienka – v objekte musí byť 25-metrový bazén. Zároveň je dôležité zachovať určenie pozemku podľa územného plánu, teda na rekreáciu, možná je aj výstavba sály. Je na každom záujemcovi, čo ďalšie si do zámeru zakomponuje. Mesto si vyhradzuje právo nevybrať ani jeden návrh, ak sa komisii nebude pozdávať, prípadne nebude spĺňať základnú požiadavku.

Poslancovi Mariánovi Branickému sa nepozdávala cena za meter ani termíny, ktoré určilo mesto. „Chceme schváliť pred voľbami niečo, čo potom bude robiť a kontrolovať niekto iný,“ povedal. „A on nemusí byť stotožnený s naším názorom.“
Jeho názor sa zase nepáčil Eduardovi Dunčičovi. „Je to také populistické. Sme tu, aby sme rozhodovali. Nechápem, prečo by sme mali niektoré veci odsúvať. Každý máme vedomie, svedomie a skúsenosti, aby sme dokázali posúdiť nejaký projekt. Už tu bol a máme ho na stole opäť. Nevidím dôvod na odsúvanie termínov.“
Zmena za zmenou
Búrlivá diskusia vyústila až do polhodinovej prestávky. Poslanci riešili mnoho podrobností, viaceré boli v súčasnom stave nepodstatné, napríklad, v akej mierke má byť štúdia vypracovaná.

Keďže ide o majetok mesta, musí sa predávať len na základe zákona, a teda cez verejnú obchodnú súťaž. Až po jej vyhodnotení bude mesto aj poslanci riešiť špecifikácie stavby, rozlohu pozemku, jeho predaj a podmienky samotnej výstavby.
Zastupiteľstvo napokon trojmesačnú lehotu na predkladanie návrhov o mesiac predĺžilo. Rovnako tak aj termín na vyhodnotenie. To už bude v réžii nových poslancov. Rozhodujúcim kritériom bude nielen cena, ale aj atraktivita návrhu. S upraveným návrhom súhlasili všetci prítomní poslanci okrem jedného, ktorý sa hlasovania zdržal.