TVRDOŠÍN. Literárno-dejepisná exkurzia bola súčasťou projektu Cesta za poznaním objektívnej slovenskej histórie. Navštívili sme miesta viažuce sa k trom významným historickým osobnostiam – Ľudovíta Štúra, Milana Rastislava Štefánika a Ignáca Gessaya. Veľkou mierou prispeli k vzniku Československej republiky, ktorej sté výročie založenia si práve tento rok pripomíname.
Rodiská dejateľov
Za poznaním slovenskej histórie sme prešli veľa kilometrov a navštívili sme Uhrovec, kde je rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka, Košariská s Múzeom M. R. Štefánika, Brezovú pod Bradlom, tam sme vyšli k Mohyle M. R. Štefánika, a v neposlednom rade rodisko I. Gessaya Tvrdošín.
Z výkladu lektoriek, prezentácií, filmu, informačných kariet a umeleckého slova sme si rozšírili svoje poznatky. Snažili sme sa hľadať a chápať súvislosti historických udalostí s vlasteneckým odkazom známych dejateľov a zároveň autenticky vnímať históriu a kultúru vybraných miest, v ktorých tieto osobnosti žili a pôsobili.
Povedali o zážitkoch
Mária – V rodnom dome Štúra a Dubčeka sme sa dozvedeli veľa nových informácií, najmä o živote, rodine, práci a láske Štúra. Dnešné múzeum bolo v minulosti školou aj učiteľským domom. Preto narodenie osobností slovenskej histórie na tomto mieste bola veľká náhoda.

V múzeu Štefánika nás lektorka veľmi podrobne previedla celým životom tejto osobnosti až po tragickú smrť 4. mája 1919 pádom lietadla. Pochovaný je na Brale nad jeho rodnými Košariskami spolu s jeho posádkou. Je tam pamätná stavba so štyrmi obeliskami a štyrmi doskami s nápismi.
Marek – Exkurziou som získal veľa nových poznatkov a som rád, že som sa jej mohol zúčastniť. Dozvedel som sa zaujímavé informácie o Štefánikovi. Jedným z vrcholov výletu bola práve cesta na Bradlo k Mohyle Štefánika. Je to úžasné miesto, veľa hovorí o našej histórii. Teraz viem, že sa tam raz určite vrátim. A verím, že naša škola bude aj naďalej organizovať výlety s takýmto zameraním.
Jaroslav – Do tohto momentu som slovenských dejateľov, ako bol Štúr, Gessay a Štefánik, vnímal ako jedných z mnohých, ktorí pre Slovensko niečo urobili. Ale až v Uhrovci, Košariskách, Brezovej pod Bradlom som zistil ich skutočnú veľkosť. Zvlášť ma chytil za srdce život Štefánika. Dlho som rozmýšľal, a ešte dlho budem, o zvučnosti a hodnote jeho mena. Týmto osobnostiam treba šíriť česť a slávu a s horúcim srdcom im vysloviť jedno veľké: Ďakujeme!

Jakub – Skvelý výlet za poznaním našich národných buditeľov. Nikdy som si nemyslel, že by Štefánik chcel vytvoriť slovenskú kolóniu na Tahiti. A Ľudovít Štúr, kodifikátor nášho spisovného jazyka, mal blízky vzťah so zemanom Uhrovca a Bánoviec nad Bebravou. Obe osobnosti sa snažili o oslobodenie nášho krásneho Slovenska a založenie novej Slovenskej republiky. Nakoniec po dlhom úsilí a rokoch sa im to podarilo. Mali by sme im byť za to vďační a uvedomiť si, aký veľký poklad máme – vlastný štát a slobodu.
Patrik – Oslovilo ma každé navštívené miesto i veľa nových informácií o troch vybraných osobnostiach našich dejín. Je ťažké vybrať niečo konkrétne. Ale predsa. Je úžasné, ako životné cesty a všetky ich námahy do seba zapadajú. Napríklad spolupráca Štefánika a Gessaya v Amerike. Zaujímavé je, že osobnosti zo Slovenska v Amerike horlivo pracovali na tom, aby sme boli samostatný štát.
A môžeme byť právom hrdí na to, že naša škola nesie meno po jednej z týchto osobností, Ignácovi Gessayovi, rodákovi z Tvrdošína, novinárovi, osvetovom pracovníkovi, osobnosti moderných slovenských dejín.
Autor: MÁRIA ZIMANOVÁ