VASIĽOV. „Máme ho všade,“ hovorí Katarína Graňáková, ktorá býva pri areáli poľnohospodárskeho družstva. „V skriniach, posteliach, oblečení, na parapetách, stenách, oknách.“ Hovorí o potemníkovi skladovom, ktorý sa vo Vasiľove vo väčšom množstve objavil pred dvoma mesiacmi. Obyvatelia vtedy nevedeli, o aký hmyz ide, preto zavolali hygienikov.
Našli ho na družstve
„O tomto probléme som sa dozvedal až 5. júna, keď mi z hygieny zavolali, že k nám idú na kontrolu na podnet od občanov kvôli nejakému chrobákovi,“ hovorí starosta Anton Grigeľ.
Kontroly sa zúčastnili štyria pracovníci regionálneho úradu verejného zdravotníctva a starosta. Najskôr navštívili postihnuté domácnosti, kde potvrdili výskyt malého, približne trojmilimetrového chrobáka.

„Hľadali sme miesto, kde by sa mohlo nachádzať ložisko,“ hovorí starosta. „Prešli sme viacero budov, domov, pílu, na ktorej som dal do pilín ruku, aby som zistil, či tam nie je. Nebol tam. Ložisko sme našli až v sklade obilnín na družstve.“
Obilie kúpilo družstvo na kŕmenie. Dnes už nik nezistí, či chrobáka priviezli s obilím, s iným materiálom, alebo priletel sám.
Chrobáka vydymili
Hygienici vydali 6. júna výzvu na urobenie opatrení na reguláciu živočíšnych škodcov. Vyzvali obecný úrad, aby informoval podnikateľské subjekty a občanov o vyhlásení dezinsekcie verejnou vyhláškou, a aby zabezpečil dezinsekciu. Tú mali urobiť aj podnikatelia, firmy i občania v rodinných a bytových domoch.

V tej dobe ešte nik nevedel, o aký druh hmyzu ide. Preto vydali hygienici výzvu s odôvodnením, že kontaminácia potravín škodcami môže byt' príčinou ohrozenia verejného zdravia šírením prenosných ochorení.
Poľnohospodárske družstvo zareagovalo okamžite a už 6. júna prišiel špeciálny stroj. „Obilie sme zomleli a skŕmili,“ povedal predseda Ján Vlžák. Následne zavolali špecializovanú firmu, ktorá urobila dezinsekciu špeciálnymi prípravkami.
„Ako to mohli robiť, keď nevedeli, o akého chrobáka ide?“ pýta sa Katarína Graňáková.
Odpoveď poskytol Ján Štajer, ktorý dezinsekciu urobil. Ničeniu škodcov sa venuje 26 rokov. „Využívame širokospektrálne insekticídy, ktoré sú vhodné na viacero druhov hmyzu.“
Páchateľom je potemník
Ján Štajer sa do skladu vráti ešte raz. „Dezinsekciu zopakujeme, pretože prípravok nezabíja vajíčka. Musíme počkať, kým sa z nich vyliahne nový hmyz, čo trvá približne mesiac a zopakujeme to.“

Ľuďom bývajúcim v domoch sa nepáči, že opatrenia prijali len v jednom sklade na družstve. Spísali žiadosť, pod ktorú sa podpísalo približne 15 domácností. Z dôvodu neustáleho obťažovania chrobákmi žiadali obecný úrad o zakročenie a riešenie situácie.
Medzitým dala Katarína Graňáková zistiť, čo im to po domácnostiach lezie. Chrobákom je potemník skladový. Tento približne trojmilimetrový hmyz sa živí múkou, obilninami, strukovinami, sladkosťami, ale aj čokoládou či korením.
Krídla mu umožňujú lietať, čo vysvetľuje, ako sa dostal z družstva do domov, kde hľadá potravu. Zlou správou je, že jedna samička dokáže naklásť až 450 vajíčok. Chrobákovi sa lepšie darí pri vyšších teplotách, čo vysvetľuje inváziu spred niekoľkých týždňov, keď vrcholilo teplé obdobie.
Neprenáša infekčné choroby
„Dezinsekciu treba urobiť vo všetkých budovách družstva a firiem, ktoré tam sú,“ hovorí Katarína Graňáková.
Podporili ju susedia. „Treba zatvoriť pílu a urobiť dezinsekciu, lebo aj tam potemník je.“

Peter Tomčík je tiež nespokojný. „Už je zamorený celý Vasiľov. Niektorí sa hanbia povedať, že chrobákov doma majú. Iní pracujú na družstve a píle a tí sa boja o prácu. Cez víkend bude odpust. Prídu ľudia z iných dedín, chrobákov roznesú.“
Regionálny úrad verejného zdravotníctva mal urobiť minulý týždeň v pondelok vo Vasiľove kontrolu. „Zobrali sme si dovolenky a čakali ich,“ hovorí Tomčík. „No neprišli. Vraj kvôli dopravnej nehode na Príslope. Veď ju mohli obísť cez Tvrdošín.“
Dôvod odloženia kontroly riaditeľka úradu Mária Varmusová potvrdila. Upozornila, že po zistení druhu škodcu sa postup úradu zmenil. „Náš úrad nariadi výkon opatrení ničenia škodcov len v súvislosti so šírením prenosných ochorení. Z hľadiska prenosu infekčných ochorení potemník skladový nie je vektorom infekčných ochorení. Preto nie je v právomoci RÚVZ vykonať ďalšie kroky v danej záležitosti.“ Napriek tomu nariadila urobiť kontrolu v inom termíne.
Vyčistiť treba aj domácnosti
Obyvatelia s potemníkom v domoch stále tvrdia, že treba robiť dezinsekciu v hospodárskych budovách, no zabudli, že hygienici vyzvali na dezinsekciu aj majiteľov domov.
„Okrem družstva nás nikto nekontaktoval a nepožiadal o pomoc,“ hovorí Ján Štajer. „A je vhodné urobiť ju aj v domácnostiach. Ľudia by si mali uvedomiť, že ten chrobák sám neodíde. Nestačí vyhodiť potraviny. Zostane tam.“
Ľudia tvrdia, že by si domy dezinfikovať dali, ale nechcú to platiť. „Na čie náklady to máme urobiť?“
Ján Štajer ubezpečuje, že v prípade domácností je iný postup ako v priemyselných objektoch. „Podľa stupňa zamorenia zvolíme postup aj prostriedky. Môžeme využiť prípravky komunálnej hygieny. Po vyvetraní umožňujú návrat do domácnosti po štyroch hodinách.“

V prípade likvidácie akéhokoľvek premnoženého škodcu je dôležité, aby opatrenia smerujúce k jeho likvidácii robili všetci dotknutí celoplošne a nie iba niektorí. Ak to Vasiľovčania nepochopia, potemníka sa len tak ľahko nezbavia. Dôkazom sú internetové diskusie, v ktorých ľudia informujú o márnom boji s niekoľkými kusmi škodcu. Po Vasiľove lietajú tisíce. Ich jediným záujmom je nájsť potravu a rozmnožiť sa.
Potemník skladový
je svetlohnedý chrobák schopný lietať. Dosahuje veľkosť 2,5 milimetra. Pohlavne dospieva za 82 dní, dožíva sa 1 až 2 rokov. Samica kladie až 450 vajíčok. Tento teplomilný chrobák vyhľadáva vyhrievané sklady s teplotou nad 20 stupňov Celzia. Pri teplote pod nulou hynie do 42 hodín, ale pri teplotách nad 50 stupňov prežije iba 10 minút.
Konzumuje múku, obilniny, nepohrdne ani sušenými kvetmi, sušeným ovocím, cukrárskymi výrobkami, orechmi, strukovinami, čokoládou, korením, granulami pre zvieratá. Pri vyrušení hrá mŕtveho, pri rozpučení vydáva nepríjemný zápach. Znehodnocuje potraviny svojimi výkalmi a močom.