ZÁBIEDOVO. Presne 140 rokov uplynulo odvtedy, čo Zábiedovčania na pamiatku obetí cholery postavili murovanú kaplnku na miestnom cintoríne. Zničili ju huby a plesne, no jej miesto nezostalo dlho prázdne.
Zničená stavba
Ako uvádzajú historické materiály, v roku 1873 vypukla v Trstenej cholera. Po pár dňoch sa presunula aj do dedinky Zábiedovo. Podľahlo jej až 65 ľudí, 26 z nich boli deti, ktoré nemali ešte ani osem rokov.
„Následkom choroby sa na dolnom cintoríne prestalo pochovávať a vznikol nový cintorín, ktorý dnes nazývame horným,“ približuje starosta Ján Banovčan.

Kaplnku aj s kamenným krížom postavili Zábiedovčania na dolnom cintoríne v roku 1878. Do dneška však nevydržali. Najskôr vietor pred piatimi rokmi vyvalil kríž, ktorý sa rozbil na malé kúsky. Zostal len kamenný podstavec. Krátko nato sa obec rozhodla, že musí niečo urobiť aj s kaplnkou. Zub času sa na nej podpísal natoľko, že iné riešenie ako kompletné zbúranie nebolo. „Hrozilo, že sa zrúti, bola úplne navlhnutá, napadnutá plesňami a hubami,“ povedal starosta. „Rozhodli sme sa, že ju zbúrame a na jej mieste postavíme novú.“
S výstavbou začala samospráva vlani. Pomáhali miestni ľudia, ale aj dobrovoľníci z okolia.
Svätci po stranách
Hotové dielo v nedeľu 17. júna požehnal duchovný Peter Duffala, slávnosti sa zúčastnilo mnoho veriacich. Dostalo názov Kaplnka svätých našich dní, lebo sú po jej stranách rozmiestnené sochy štyroch svätcov. Každá osobnosť aj jej osadenie má význam a symboliku.

V časti od cintorína je socha Matky Terezy. Na túto stenu ju obec umiestnila práve preto, lebo v začiatkoch svojej misio-nárskej činnosti pomáhala opusteným ľuďom na sklonku života nájsť skutočnú lásku a uľahčovala im odchod na druhý svet. Na náprotivnej strane je socha Blahoslavenej sestry Zdenky Schelingovej. Má symbolizovať jej aktivity na oslobodenie prenasledovaných kňazov, ktoré jej priniesli väznenie a trýznenie, no nezobrali jej úsmev z tváre.

Socha pápeža Jána Pavla II. je uložená v severnej časti kaplnky, ktorá je otočená k jeho rodisku, k Poľsku. Poslednú stenu zdobí socha svätej Gianny Berettovej Mollovej. „Táto svätica, ktorá obetovala svoj život, aby mohla žiť jej dcérka, je otočená k časti cintorína, kde je dočasný symbolický hrob nenarodených detí,“ dodal Ján Banovčan.
Sochy pre zábiedovskú kaplnku vyrábal Juraj Brišák zo Zákamenného. Jednu z nich zaplatil anonymný darca z dediny, zvyšné obec z vlastného rozpočtu.