BRATISLAVA, VASIĽOV. K protestujúcej kolóne, ktorá v pondelok vyrazila z východu Slovenska, sa v utorok v Žiline pridala aj skupina Oravcov. Išli na autách. „Väčšina našich traktorov by takú vzdialenosť nezvládla,“ hovorí farmár Milan Jurky z Vasiľova. „Dôležité však je prejaviť kolegom spolupatričnosť. A budeme v Bratislave dovtedy, kým nedosiahneme lepšie podmienky pre poľnohospodárov.“
Dojatí poľnohospodári
„Vy sa o nás staráte celý život, teraz sa my postaráme o vás. Vítame farmárov.“ Aj takýmito transparentmi vítali v hlavnom meste ľudia na Tyršovom námestí farmárov z celej republiky. Stretlo sa ich tam niekoľko stoviek. Pri príjazde traktoristom tlieskali.
„Mnohí farmári sa neubránili slzám, najmä tí, ktorí prežívajú najväčšie krivdy, bitky na poliach či skupovanie domácej pôdy cudzincami,“ hovorí Milan Jurky, predseda ASYF – Združenia mladých farmárov na Slovensku. „Nečakali sme takéto úžasné privítanie, je to veľmi povzbudzujúce.“
Do Bratislavy dorazila zhruba stovka traktorov v utorok 19. júna popoludní. Sprevádzalo ich mnoho ďalších poľnohospodárov na autách. Rovnako tak aj Oravci. „My máme staršie stroje, ja osobne na céčkových značkách, s ktorými môžem ísť len na určité cesty nižších tried. Mnohí z našich farmárov by na svojich strojoch do Bratislavy nedošli. No musíme podporiť ostatných. Aj keď nás na Orave zatiaľ nikto nebije a nedochádza k takému skupovaniu našej pôdy zahraničnými investormi ako v iných častiach, nemôžeme len nečinne sedieť. Musíme byť solidárni, podporiť sa navzájom.“
Pochody aj zbierky
Poľnohospodárov podporuje aj verejnosť. Občianska iniciatíva Za slušné Slovensko pripravila na piatkový večer verejné zhromaždenie a pochod v Bratislave. Jedným z bodov bola aj podpora farmárov obťažovaných mafiánskymi skupinami, ktorým doteraz štát nepomohol tak, ako sľuboval. Ďalší dobrovoľníci otvorili na portáli ĽudiaĽuďom verejný účet, na ktorý môže ktokoľvek prispievať. Peniaze pomôžu farmárom vykryť aspoň časť nákladov na naftu a pneumatiky, ktoré minuli na cestu do Bratislavy. V piatok dopoludnia bolo v rámci výzvy Nech žijú farmári, bez nich neprežijeme vyzbieraných viac ako 12-tisíc eur.

„Niektorí prejdú tisíc kilometrov, náklady na naftu budú poriadne,“ hovorí Milan Jurky. „Pomoc im určite pomôže. Keby sme vedeli, že nás takto podporí verejnosť, bolo by tu farmárov oveľa viac.“
O politické zmeny im nejde
Dôvodov, prečo sa mladí farmári pripojili k protestu poľnohospodárov z celého Slovenska, je okrem prejavenia solidarity kolegom z východu viacero. Rovnako chcú, aby vláda splnila body Košickej výzvy, ktorú farmári spísali pred necelými tromi mesiacmi.
„Nedostali sme odpoveď, čo z nej je splnené,“ hovorí Milan Jurky. „Len cez médiá sme sa dozvedeli, že už väčšina je vraj naplnená. Prakticky však o ničom konkrétnom nevieme.“
Jedným z cieľov protestu je aj podpora mladých farmárov. Tá je v súčasnosti buď žiadna, alebo veľmi smiešna.

„Slovenské poľnohospodárstvo ide dole vodou, sebestačnosť klesá, dovážame potraviny za 1,4 miliardy eur. Nežiadame výmeny na politických postoch. Od roku 1989 tu bolo mnoho veľkých politických hráčov, no každý len sľuboval a nič konkrétne neurobil. Chceme sebestačné Slovensko. Aby sme boli hrdí na to, že sme farmári.“
Za rokovacím stolom
Združenie vlastníkov pôdy a rodinných fariem Slovenska tvorí 215 farmárov z Oravy, Liptova, Turca a Považia. Protest podporujú, ale neorganizujú žiadny hromadný presun do Bratislavy.
„Nechávame na uvážení každého člena, či a ako sa zapojí,“ povedal podpredseda Miroslav Kluka z Veličnej. „Naše združenie totiž bolo prizvané na komunikáciu s ministerstvom pôdohospodárstva na odbornej úrovni. Predložili sme naše požiadavky, ktoré zmenia situáciu. Stále pretrváva problém malých farmárov, aby sa dostali k vlastnej alebo prenajatej pôde v náhradnom vyčlenení, no tá na druhej strane zarastá, nie je obrábaná.“
Zástupcovia združenia riešia veci za rokovacím stolom. Tvrdia, že v tejto fáze nechcú protestom v uliciach tlačiť na vyriešenie, pretože s ministerstvom pôdohospodárstva majú veci rozpracované.
Čakajú na rozhodnutie ministerstva
„Rokujeme od februára,“ povedal predseda združenia vlastníkov pôdy Peter Socha. „Niečo sa podarilo zmeniť. Ale podali sme ďalšie návrhy. Sústredili sme sa na zákon 504 o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Chceme sa dostať k pôde legálnym spôsobom a požadujeme vyčistenie vzťahov vo vlastníctve a nájme pôdy.“

Podľa farmárov je na ťahu ministerstvo. „Dali sme požiadavky, teraz čakáme,“ povedal Kluka. „Zlomový bod je koniec októbra, kedy je možné sa dostať ku pôde. Ak nám nevyjdú v ústrety, príde druhá fáza, pri ktorej zvolíme tvrdší spôsob prejavu svojej nespokojnosti. Tiež sa zdvihneme a pôjdeme organizovane do ulíc.“
Jednou z hlavných požiadaviek farmárov zo združenia je, aby sa vydávanie pôdy vrátilo k pôvodnému systému. „Chceme, aby pôdu, tak ako v minulosti, vydával okresný úrad,“ povedal Kluka. „Potom bude obrábaná a nielen mulčovaná. Od toho sa odvíjajú dotácie, stropovanie a ostatné veci, ktoré úzko súvisia s veľkými aj malými podnikmi, družstvami, farmármi, poľnohospodárstvom.“