LIESEK. Keď získaš nejakú vec a užívaš si ju, pamätaj, že je to dielo ľudskej práce. Keď ju ničíš, kazíš, zahadzuješ, ničíš prácu a mrháš ľudským životom. V duchu motta Johna Ruskina sa nesú divadelné predstavenia dvoch tried z lieseckej základnej školy, ktoré z prvých miest postúpili na celoslovenské kolo súťaže Supertrieda.
Hlavnej myšlienky projektu – všetky deti sú naše – sa držia aj triedne učiteľky úspešných tretiakov a štvrtákov.
„Z prieskumov vyplýva, že len štyri percentá detí sú nadané, talentované,“ hovorí Zdenka Valeková. „Cieľom súťaže, ale aj nás je zamerať sa na všetkých v triede. Každé dieťa má na niečo nadanie, úlohou učiteľa je objaviť ho a rozvíjať. A najmä nás na prvom stupni.“ Jeden žiak môže mať talent na spev, druhý na tanec, tretí vie pekne maľovať, ďalší vymýšľa dramaturgiu. Mnohé deti o tom ani nevedia, kým to v nich neobjaví učiteľ. A práve v objavovaní a rozvíjaní nadania každého jedného dieťaťa je pointa súťaže. Aby každý dostal priestor. A žiaci v Liesku ho dostali.
Obe triedy nacvičili divadelné predstavenia. Keďže tretiaci sú v nižšej, prvej kategórii, mali za úlohu urobiť 15-minútové predstavenie. Štvrtáci sú v druhej, teda ich divadlo muselo byť o tri minúty dlhšie. Z troch tém si obe skupiny vybrali rovnakú – Remeslo má zlaté dno. „Bola bližšia mne a určite aj deťom,“ hovorí Lenka Reháková, triedna učiteľka tretiakov z áčky.

Zdenka Valeková chcela aj týmto divadlom ukázať deťom, že každá práca je vzácna, aj tá horšie zaplatená či špinavšia. „Za každou je ľudský život, nejaký osud. Chceme pozdvihnúť ľudskú prácu na úroveň života, aby si deti vážili aj naoko nepodstatné veci.“
Divadlá pripravovali úspešné triedy nie niekoľko týždňov či mesiacov, ale roky. Ako hovorí Zdenka Valeková, jej trieda sa naň pripravovala od prvého ročníka. „Pre mňa je super najmä tým, čo sme spoločne dokázali. Že sme nacvičili úžasné dielo, že deti potlačili v sebe stres z vystúpenia, z divákov. Nie je dôležité, či vyhráme, ide o proces, ako sme k tomu došli, ako sme cvičili, pripravovali sa, ako zodpovedne sa deti k sebe správali. To je najkrajšie.“

Už v najbližších dňoch sa deti z Liesku dozvedia, ako dopadli v celoslovenskej konkurencii. Zároveň sa budú štvrtáci prezentovať so svojím videom o remeslách s ozajstnými hornooravskými remeselníkmi v ďalšej súťaži. Hlasovanie bude prebiehať cez internet, potrvá desať dní a začne 20. júna. Žiaci veria, že sa ich dielo zapáči a že dostanú veľa hlasov.