ORAVSKÁ POLHORA. Rakúšania Karl Mayr a Peter Haider a Slovinka Marija Markes si dosýta užili pohostinnosť Oravcov. „Dúfam, že neurobíte galériu fotiek z tohto stretnutia, pretože budeme na každej jesť,“ zasmial sa jeden z porotcov celoeurópskej súťaže obcí dojedajúc práve dopečenú zemiakovú placku.
Oravskopolhorčania sa snažili prezentovať v čo najlepšom svetle. Zapojili sa do toho mnohí ľudia, mladší i starší. Slovenský titul Dedina roka si vážia. A chceli by aj európsky.
Dedina láka investorov
Eugen Vorčák je miestny podnikateľ. Ocenenie, ktoré dedina dostala koncom minulého roka, vníma veľmi pozitívne. „Je povzbudením chytiť sa práce, urobiť obec krajšou, budovať ju, vylepšovať,“ hovorí. „Išlo by to síce aj bez ceny, ale tá nás ešte viac povzbudila a naštartovala. Máme tu ešte veľa roboty, ale ideme dobrým smerom.“ Eugen Vorčák je presvedčený, že dedina nie je tou najlepšou voľbou len pre mladé rodiny, ale aj pre podnikateľov. „Vzniká tu druhý priemyselný park. Úprimne, nemyslel som si, že bude zaplnený. No som milo prekvapený z toho, ako to tam dnes vyzerá. Podnikať znamená investovať, čo je pre našu dedinu požehnaním.“
Monika Luscoňová je presvedčená, že vďaka titulu Dedina roka sa o Oravskej Polhore dozvedá stále viac ľudí, ktorí sú zvedaví a chcú si ju prísť pozrieť. „Sama by som sa išla pozrieť inam, prečo dostali takéto ocenenie,“ hovorí. „Myslím, že aj vďaka tomu sa u nás ešte viac rozvinie turizmus.“
Viac návštevníkov
Oravskopolhorčania sa zhodujú, že v ostatných rokoch zažívajú množstvo rôznych aktivít, akcií, športových i kultúrnych. „Je to super, ľudia sa viac stretávajú, aj mnoho návštevníkov z cudzích dedín prichádza,“ povedala Berta Matušňáková. „Starosta sa stará, to sa mu nedá uprieť. A je ľudský, čo je tiež veľmi dôležité.“

Veronika Vargončíková si myslí, že dedina je čistejšia, viac sa v nej stavia. „Isto aj vďaka tomu sme dostali tú vzácnu cenu.“ Podľa Jany Vorčákovej sa vďaka oceneniu môže obec viac prezentovať nielen doma, ale aj v zahraničí, čím sa otvára pre stále nových a nových návštevníkov. „Môžeme ukazovať našu kultúru, kroje, tradície. Titul je určite prínosom pre dedinu, ale aj pre samotných ľudí a miestne inštitúcie,“ hovorí.
Záujem o mladých
Ján Rusnák poukazuje na to, že dedina má krásnu prírodu, ale výnimočná je aj ich gajdošská kultúra a tradície. A hoci tradičnou goralčinou už hovorí len veľmi málo malých dedinčanov, mnohí aspoň rozumejú, čo ich rodičia či starkí rozprávajú. Učitelia deti od útleho veku učia cudzie jazyky. A zameriavajú sa na rôzne vekové kategórie.

„Ocenenie je pre našu dedinu veľmi dôležité,“ hovorí Nikola Huceľová. „Robí sa tu toľko projektov, že zrejme aj tieto úspechy prispeli k tomu, aby sme cenu dostali práve my. Ja osobne by som sa do budúcna ešte viac zamerala na mladých medzi 14 a 20 rokov. To je veľmi náročná skupina, nechcú nič robiť pre seba ani pre obec. Oni sú pre mňa výzvou. Verím, že aj v spolupráci s obcou vymyslíme niečo, aby sme ich motivovali, zapojili do rôznych aktivít.“
Hudba a jedlo
Oravskopolhorčania pripravili hodnotiacej komisii bohatý program. Začínali na obecnom úrade, kde hovorili o prirodzenom prírastku obyvateľov, o množstve mladých ľudí, o úspešných projektoch. Nechýbali informácie o Slanej vode, pri ktorej sa návštevníci boli aj pozrieť. Navštívili tiež gajdošskú izbu, kde im Ivan Matis porozprával o gajdách a gajdošskej tradícii. V dolnej základnej škole si deti pripravili dve prezentácie o úspechoch školy.
„Je tu veľa zaujímavých projektov, niektoré sme už aj videli,“ zhodnotil Karl Mayr. „Mnoho je pripravených. Sme zvedaví, ako dopadnú. Najmä vo využívaní slanej vody vidíme pre obec veľkú perspektívu. Rovnako aj v budovaní cyklotrás. Vidíme, že obec je na veľmi dobrej ceste zvládnuť všetky výzvy.“
Na každom stanovišti vítali členov európskej komisie miestni mladí muzikanti a tradičné jedlá. Na stoloch sa objavil čučoriedkový koláč, chlieb s masťou, korbáčiky aj s ukážkou ich výroby, bryndzová polievka – demikát, bryndzové halušky či ovčie syry z miestneho salaša.
Európska súťaž
Organizátorom európskej súťaže Európska cena obnovy dediny je Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny (ARGE).
Okrem hlavnej ceny môžu nominované obce získať aj ďalšie ocenenia za komplexnú, trvalo udržateľnú obnovu dediny mimoriadnej kvality v súlade s mottom súťaže, za vynikajúce výkony vo viacerých oblastiach obnovy dediny, za vynikajúce výkony v jednotlivých oblastiach obnovy dediny a mimoriadnu cenu poroty za presvedčivý súlad s mottom súťaže.
Motto aktuálneho ročníka súťaže je „myslieť dopredu“. Hodnotiaca komisia zverejní názov víťaznej obce začiatkom júla. Slávnostné oceňovanie je naplánované na 21. septembra rakúskej obci Fliess v Tirolsku.